Kolik je podpora po ukončení rodičovské dovolené

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po ukončení rodičovské dovolené, když jsem před narozením syna byla nezaměstnaná.

Pokud ano, v jaké výši a jak dlouho.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Nikol P., 29.09.2021 8:05
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 29.09.2021 16:48 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že jste byla před narozením dítěte nezaměstnaná, tak se u vás nedá hovořit o ukončení rodičovské dovolené, v pravém slova smyslu.

Rodičovská dovolená, je fakticky pracovní volno bez náhrady mzdy, které poskytuje zaměstnavatel svým zaměstnancům, kteří pečují o dítě, do jeho maximálně 3 roků.

Ve vašem případě, se bude asi jednat o to, že vám nyní zřejmě bude končit výplata rodičovského příspěvku.

Po skončení čerpání rodičovského příspěvku, se můžete na Úřadu práce zaevidovat, jako uchazeč o zaměstnání a budete mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Doba, kdy pečujete o dítě (až do jeho 4 roků), se vám započítává jako náhradní doba důchodového pojištění, a tím tedy i jako náhradní doba zaměstnání, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Z pohledu nároku na podporu v nezaměstnanosti, tedy splňujete podmínku „minimální odpracované doby“ a na podporu nárok máte.

Vzhledem k tomu, že jste ale fakticky nebyla zaměstnána, tak se výše podpory v nezaměstnanosti, nedá stanovit na základě průměrného čistého měsíčního příjmu.

Viz. paragraf 53, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže 

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

V tomto případě, se výše podpory stanovuje na základě průměrné mzdy v ČR. Pro rok 2021, se jedná o částku 34 611 Kč. Z této částky, pak máte nárok na tuto podporu:

  • První dva měsíce je to 15%z průměrné mzdy = 5 192 Kč
  • Druhé dva měsíce je to 12% z průměrné mzdy = 4 154 Kč
  • Zbytek doby (1 měsíc) je to 11% z průměrné mzdy = 3 808 Kč

Podpora, tedy není příliš vysoká. Na podporu budete mít nárok zřejmě po dobu 5 měsíců (předpokládám, že je vám méně než 50 roků).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti – výpověď k 31. 12.?

-

Dobrý den, Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď. Momentálně jsem ve výpovědní době, a zaměstnání by mi mělo skončit na konci roku – k 31. 12. 2021. Měla bych dva dotazy, ohledně podpory v nezaměstnanosti: 1. Z čeho se přesně bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Vím, že je to z čisté výplaty, ale nevím, za jaké se to […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti, když půjdu na Úřad práce později

-

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit: Můj pracovní poměr bude ukončen 10. 12. 2021 dohodou. Když se budu evidovat na úřadu až 1. ledna 2022, platí za mě ještě zaměstnavatel pojištění? A tudíž podporu bych dostala až další měsíc, tedy únor? Hrozí nějaké následky, když to nebude do 4 dnů? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Potvrzení o výši průměrného výdělku pro Úřad práce

-

Dobrý den, budu končit pracovní poměr k 30. 11. 2021. Mimo jiných dokladů, nemám žádné potvrzení o výši průměrného výdělku, neboť každý měsíc mám výplatu jinou, maximálně mám z minulého roku Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok. Dále pak dostanu odchodné, ale až v průběhu prosince 2021, zajímalo by mne, jak mám tedy doložit to […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po skončení DPČ?

-

Dobrý den. Pracuji 4 roky na DPČ a mám invalidní důchod 1. stupně, je mi 61 roků. Můžu ukončit pracovní smlouvu DPČ výpovědí a jít na ÚP a zažádat o podporu v nezaměstnanosti? Nebo musím počkat, až mě skončí pracovní smlouva na dobu určitou, která je sjednaná vždy na dobu 6 měsíců a teprve potom […]

Zobrazit odpověď