Mám nárok na další podporu v nezaměstnanosti v plné výši?

Dobrý den, prosím o radu.

Na úřadu práce jsem byla v měsíci červenec, srpen, září 2020. Do zaměstnání jsem nastoupila 01. 10. 2020 do 31. 03. 2021.

Pracovní poměr byl rozvázán 31. 3. 2021 po skončení pracovního poměru sjednaného na dobu určitou. V  zápočtovém listu mám 182 dnů jako dobu zaměstnání celkem.

Mám nárok na podporu opět pět měsíců nebo jen zbytek těch dvou měsíců co jsem nevyčerpala v roce 2020?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Petra, 08.04.2021 11:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 09.04.2021 10:26 napsal/a:

Dobrý den,

Vzhledem k tomu, že jste v roce 2020 čerpala podporu v nezaměstnanosti jen 3 měsíce (a nevyčerpala tedy celou podpůrčí dobu), tak se na vás vztahuje ustanovení paragrafu 48, zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):

§ 48

Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání neuplynula celá podpůrčí doba a po uplynutí části podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 3 měsíců, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu. Jestliže získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce kratší než 3 měsíce, má uchazeč o zaměstnání nárok na podporu v nezaměstnanosti po zbývající část podpůrčí doby. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)].

Tím, že jste v posledním zaměstnání pracovala více než 3 měsíce, tak by vám nyní na Úřadu práce, měl vznikat nárok na „novou“ podporu v nezaměstnanosti. Tedy opět po celou podpůrčí dobu, což je ve věku do 50 roků 5 měsíců.

Čerpání pouze zbývající podpůrčí doby, by se vás týkalo pouze v případě, že byste pracovala v posledním zaměstnání méně než 3 měsíce (nebo méně než 6 měsíců, pokud by byla vyčerpána celá podpůrčí doba).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Rodičovská dovolená a Úřad práce

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Jsem maminka na rodičovské dovolené. Synovi budou 3. 11. 2021 3 roky. Firma kde jsem pracovala, skončila a tak se nemám kam vrátit. Chtěla bych se zaevidovat na Úřadu práce. Má otázka zní, do kdy se mám zaevidovat, aby za mě bylo placené sociální a zdravotní, než […]

Zobrazit odpověď

Způsob výpočtu podpory v nezaměstnanosti po více než roce v DPN

-

Dobrý den, předem děkuji za radu. Od 5. 12. 2020 jsem v pracovní neschopnosti, během níž jsem k 31. 8. 2021 ukončila několik let trvající pracovní poměr. Neschopenka prý bude pravděpodobně trvat do listopadu až prosince 2021. Novou práci mám domluvenou až od jara 2022, takže nejspíš budu muset jít na pár měsíců na Úřad […]

Zobrazit odpověď

Nárok na podporu po skončení mateřské dovolené

-

Dobrý den, opravdu si nevím rady. Byla jsem 7 let na mateřské dovolené, která mi každým dnem končí. Můj zaměstnavatel na mě čeká a drží mi místo. Jenže chyba je u mě. Měsíc před nástupem do zaměstnání jsme spolu uzavřeli dohodu o provedení práce na zkrácený úvazek. Nyní tedy chodím do práce. Praxe ukázala, že […]

Zobrazit odpověď

Kolik je podpora po ukončení rodičovské dovolené

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po ukončení rodičovské dovolené, když jsem před narozením syna byla nezaměstnaná. Pokud ano, v jaké výši a jak dlouho. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď