Nemocenská a mateřská – pracovní smlouva na dobu určitou

Dobrý den,

mám spoustu otázek,ale bohužel mi na ně nikdo nedokáže odpovědět, tudíž se obracím na Vás.

Nedávno jsem zjistila radostnou zprávu,že jsem těhotná. S tím bohužel souvisí mnoho zapeklitostí, co se týče peněz.

Bohužel nepracuji ještě ani rok a na konci února 2015 mi končí smlouva na dobu určitou. Má šéfová mi na rovinu řekla, že mi smlouvu neprodlouží, a že mám jít radši na nemocenskou. Chci se tedy zeptat, kolik pracovních či nepracovních dní před ukončením smlouvy mám jít na nemocenskou, abych dostávala peníze po celou dobu těhotenství?

Děkuji za odpověď

Doleží

Dotaz poslal/a: Nikola D., 27.12.2021 18:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.12.2021 9:43 napsal/a:

Dobrý den,

Během pracovní neschopnosti, dostáváte prvních 14 dní, náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele. Od 15 dne na neschopence, pak dostáváte nemocenské dávky (od státu, resp. od ČSSZ).

Pokud byste šla na neschopenku například až poslední den, kdy vám bude končit pracovní poměr, nebo dokonce až po skončení pracovního poměru (na nemocenskou máte nárok ještě 7 dní, po skončení zaměstnání), pak za prvních 14 dní nic nedostanete.

Zaměstnavatel vám totiž náhradu mzdy za nemoc, platí jen v době, kdy jste jeho zaměstnancem.

Pokud vám tedy pracovní smlouva na dobu určitou, končí k 28. 2. 2022, pak je pro vás nejvýhodnějším aby vám neschopenka začala nejpozději 15. 2. 2022.

Pak byste měla za 15. 2. až 28. 2. 2022, nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (60% z redukovaného průměrného hrubého hodinového výdělku, zaplaceny jsou neodpracované hodiny).

A od 1. 3. 2022, byste pak měla nárok na nemocenské dávky (60% z redukovaného vyměřovacího základu, zaplaceny jsou všechny kalendářní dny, nemocenská se postupně zvyšuje až na 72%).

Na nemocenskou máte nárok maximálně po dobu 380 kalendářních dní, od začátku neschopenky.

Pokud vám pracovní neschopnost začne ještě během pracovního poměru nebo maximálně do 7 kalendářních dní od skončení zaměstnání, pak byste měla mít nárok na nemocenské dávky až do porodu, nebo do zahájení mateřské.

Co se týká nároku na mateřskou, tak tam bude mimo jiné záležet na tom, kdy vám vychází termín porodu (pokud jej zatím nevíte, tak vám jej sdělí váš lékař).

Podmínkou nároku na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), je minimální doba účasti na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní, za poslední dva roky před nástupem na mateřskou.

Jako účast na nemocenském pojištění se vám započítávají všechny kalendářní dny v aktuálním zaměstnání, včetně doby, kdy byste případně byla na neschopence. Tuto podmínku byste měla bez problémů splňovat (na konci února budete mít rok v zaměstnání, tj. v posledních dvou letech před začátkem PPM, byste měla mít minimálně 365 dní účasti na nemocenském pojištění).

Druhou podmínkou je to, že při nástupu na mateřskou (na začátku PPM, což je 6 až 8 týdnů před očekávaným termínem porodu), musíte být zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění, což ale zřejmě nebudete), nebo musíte být alespoň v ochranné době.

Ochranná doba, by u vás měla být 180 kalendářních dní, po skončení zaměstnání. Tj. od 1. 3. 2022 do 27. 8. 2022. Předpokládám, že termín nástupu na mateřskou, by vám měl vycházet ještě během této ochranné doby. V takovém případě, byste měla mít nárok na PPM, i když v té době již budete i několik měsíců bez zaměstnání.

Výpočet mateřské by vycházel z vašich příjmů v posledním zaměstnání (nemocenská, kterou byste měla po skončení zaměstnání, nehraje při výpočtu PPM, žádnou roli).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Ukončení neschopenky po skončeném zaměstnání a nástup do nové práce

-

Dobrý den, mám veliký dotaz… Momentně jsem na neschopence. K 30. 6. 2022 mám podepsanou výpověď (dohodou / podána z mé strany). Jelikož lékař usoudil, že bych mohla být uschopněna od 4. 7. 2022, tak nevím jak dál pokračovat (nejsem typ člověka, co marodí). Od nového měsíce  (srpen 2022) mám nastoupit na nové místo, otázka […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská v době výpovědi – nárok na nemocenské dávky

-

Dobrý den, jak je to s výpovědní lhůtou, kdy zaměstnanec dá ze svého rozhodnutí výpověď, ale před jejím uplynutím onemocní? Má nárok pobírat nemocenské dávky, i když nemoc přesáhne do doby, kdy už by neměl být zaměstnán? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská na DPČ od sociálky a insolvence

-

Dobrý den, již dva roky pracuji na DPČ a mám 12000 Kč hrubého měsíčně. V prosinci 2021 a v lednu 2022 jsem byla na neschopence. Prosinec mi platil zaměstnavatel a leden sociálka. Od sociálky jsem měla mít zaplacených 26 dní a obdržela jsem pouze 2082Kč. Je to reálné anebo udělali chybu? Mohu případně chybu reklamovat? […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po ukončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, Již v únoru mi skončila podpůrčí doba, tzn. další nárok mam po odpracovaných 190 dnech. A má teda otázka zní, když již nemam podpůrčí dobu a náhodou bych musel jít na krátkodobou nemocenskou (nemoc), budou mi vyplaceny peníze prvních 14 dnů, které platí zaměstnavatel? Jelikož podpůrčí doba se počítá od 15 dne na […]

Zobrazit odpověď