Ošetřovné – dceři bude nyní 10 let

Dobrý den,

ráda bych věděla jak je to s ošetřovným v této době když dceři bude nyní 10 let, to už musí zůstat sama doma? UŽ nebudu mít nárok na ošetřovné?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jitka S., 24.02 2021 20:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.02.2021 16:39 napsal/a:

Dobrý den,

Předpokládám, že jste s dcerou doma od začátku ledna, kdy opět došlo k omezení prezenční výuky ve školách. V takovém případě, pokud při zahájení ošetřovného dcera splňovala podmínky (méně než 10 roků), máte na ošetřovné nárok po celou dobu trvání ošetřovného.

Podmínky pro nárok na OČR se posuzují ke dni vzniku sociální události. U ošetřovného je nutné splnit podmínku – věk dítěte do 10 roků, v době na začátku ošetřovného.

Pokud má pak dítě 10 narozeniny v průběhu doby, tak to nevadí. Vzhledem k tomu, že se jedná stále o jeden případ „péče o dítě“, tak na ošetřovné máte nárok i po 10 narozeninách.

Ale pouze do doby, než budou znovu otevřeny školy. Pokud by se dítě vrátilo do školy, třeba jen na krátkou dobu – a pak nastal další případ uzavření školy, tak pak už na ošetřovné nárok mít nebudete.

Tj. nyní se pro vás nic nezmění, i nadále můžete být doma s dítětem, a to až do doby, než skončí aktuální omezení výuky ve školách.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Má manžel nárok na paragraf na dítě během mojí rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, čeká mě operace a hospitalizace v nemocnici. Jsem na rodičovské dovolené a mám 11ti měsíční dceru. Chci se zeptat, jak je to s čerpáním ošetřování člena rodiny? Má na ní manžel nárok, pokud já budu hospitalizovaná, budu po operaci a nebudu se moci o dceru chvíli starat? Děkuji s pozdravem

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – dítě nad 10 let

-

Dobrý den, syn před rokem onemocněl artritidou. Do 10 let nebyl s ošetřovným problém. Nyní je mu 10 let, jak se řeší ošetřovné v tomto případě? Někdy nastanou dny, kdy není schopen vstát z postele, každý pohyb je problém. Přeci ho nemohu nechat doma samotného. Dovolenou už mám z těchto důvodů vyčerpanou. Neplacené volno nepřichází […]

Zobrazit odpověď

Krátkodobé střídání na OCŘ při hospitalizaci (dítě v nemocnici)

-

Manželka je delší dobu (10 dní) na OČR s hospitalizovaným synem v nemocnici. Rád bych ji krátkodobě vystřídal (1-2 dny). Je možné toto provést bez nutnosti, aby se složitě měnilo OČR – například střídáním o víkendu nebo mimo její pracovní dny?

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – žena na RD v nemocnici

-

Dobrý den, jsem na RD s ročním dítětem a jsem momentálně hospitalizovaná. O dítě se musí postarat manžel. Má nárok na ošetřovné na dítě? Kdo ošetřovné vystavuje? Pediatr, nemocnice? Nebo má být ošetřovné přímo na mě? Děkuji

Zobrazit odpověď