Ošetřovné – dceři bude nyní 10 let

Dobrý den,

ráda bych věděla jak je to s ošetřovným v této době když dceři bude nyní 10 let, to už musí zůstat sama doma? UŽ nebudu mít nárok na ošetřovné?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jitka S., 24.02 2021 20:59
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.02.2021 16:39 napsal/a:

Dobrý den,

Předpokládám, že jste s dcerou doma od začátku ledna, kdy opět došlo k omezení prezenční výuky ve školách. V takovém případě, pokud při zahájení ošetřovného dcera splňovala podmínky (méně než 10 roků), máte na ošetřovné nárok po celou dobu trvání ošetřovného.

Podmínky pro nárok na OČR se posuzují ke dni vzniku sociální události. U ošetřovného je nutné splnit podmínku – věk dítěte do 10 roků, v době na začátku ošetřovného.

Pokud má pak dítě 10 narozeniny v průběhu doby, tak to nevadí. Vzhledem k tomu, že se jedná stále o jeden případ „péče o dítě“, tak na ošetřovné máte nárok i po 10 narozeninách.

Ale pouze do doby, než budou znovu otevřeny školy. Pokud by se dítě vrátilo do školy, třeba jen na krátkou dobu – a pak nastal další případ uzavření školy, tak pak už na ošetřovné nárok mít nebudete.

Tj. nyní se pro vás nic nezmění, i nadále můžete být doma s dítětem, a to až do doby, než skončí aktuální omezení výuky ve školách.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Dlouhodobé ošetřovné – na co mám nárok po 90 dnech?

-

Dobrý den, mám od 10. 3. 2023 na maminku zařízeno dlouhodobé ošetřování, do práce nechodím, protože maminka má zavedený peg, a já ji musím od 7 hodin do 22 hodin, každé 3 hodiny dávat výživu, vodu, a prášky které drtím a dávám pegem. Chci se zeptat, jsem syn, mám nárok na 90 dní, ale jestli […]

Zobrazit odpověď

Nárok babičky na ošetřovné při péči o 2 letou vnučku – matka v nemocnici

-

Dobrý den, prosím mám dotaz: Pokud dcera bude muset nastoupit z důvodu nemoci do nemocnice a doma má 2 letou dceru, se kterou je na mateřské, mám jako pracující babička nárok zůstat s vnučkou doma, na nějaké formě ošetřovného? Děkuji moc za odpověď.

Zobrazit odpověď

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Má na OČR nárok i babička?

-

Dobrý den, Má prosím nárok na OČR v případě nemoci mého syna i babička, která nežije s námi ve stejné domácnosti? Mnohokrát děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď