Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy.

Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Radek, 16.04.2021 16:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2021 9:27 napsal/a:

Dobrý den,

Předpokládám, že ve svém dotazu, máte na mysli ošetřovné pro zaměstnance. Tato dávka, je zaměstnancům poskytována na základě nemocenského pojištění.

Podobně, jako i další nemocenské dávky (nemocenská při pracovní neschopnosti, peněžitá pomoc v mateřství během mateřské dovolené, otcovská, apod.), je tento příjem osvobozen od daně z příjmů.

Z ošetřovného, které dostávají zaměstnanci, se neplatí ani sociální nebo zdravotní pojištění, ani daně. Jedná se tedy o „čistý“ příjem.

Viz zákon číslo 586/1992 Sb., Zákon o daních z příjmů, paragraf 4, odstavec 1, písmeno h:

§ 4 Osvobození od daně

(1) Od daně se osvobozuje

h) příjem získaný ve formě dávky nebo služby z nemocenského pojištění, důchodového pojištění podle zákona upravujícího důchodové pojištění, peněžní pomoci obětem trestné činnosti podle zákona upravujícího poskytnutí peněžní pomoci obětem trestné činnosti, sociálního zabezpečení, plnění z uplatnění nástrojů státní politiky zaměstnanosti a veřejného zdravotního pojištění, plnění z pojistné smlouvy o pojištění důchodu podle zákona upravujícího důchodové spoření a plnění ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu; jde-li však o příjem ve formě pravidelně vypláceného důchodu nebo penze, je od daně osvobozena z úhrnu takových příjmů nejvýše částka ve výši 36násobku minimální mzdy, která je platná k 1. lednu kalendářního roku, za zdaňovací období, do níž se však nezahrnuje výše příplatku nebo příspěvku k důchodu podle jiných právních předpisů,

Příjem z dávek nemocenského pojištění (kam spadá i ošetřovné), se tedy nedaní a tento příjem není potřeba uvádět v daňovém přiznání.

Podobné je to i u Ošetřovného pro OSVČ (které je mimořádně vypláceno během epidemie COVID, v roce 2020 a 2021). Tam se jedná o speciální dotaci, poskytovanou Ministerstvem průmyslu a obchodu).  Tato dotace (ošetřovné), je od daně z příjmu také osvobozena.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

-

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jsem studentkou prezenční formy studia na vysoké škole (magisterské studium) a zítra, tj. 17.1. je mi 26 let. Do toho mám brigádu na DPP do 10 tisíc. Jak to teď tedy bude s placením sociálního a zdravotního pojištění, mám se nahlásit na obě pojišťovny a pojistné si platit, dokud nenajdu zaměstnání na hlavni […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené v roce 2022 a začátek mateřské na druhé dítě

-

Dobrý den! V lednu 2022, mi končí po třech letech rodičovská dovolená. A v dubnu 2022, čekáme narození druhého dítěte, takže pak budu zase na mateřské. Můžete mi poradit, jestli se mám do té doby hlásit na Úřadu práce, když mi budou zbývat 3 měsíce do porodu? Děkuji za odpověď!

Zobrazit odpověď

Nahlášení na Úřadu práce po neúspěšné maturitě v září

-

Dobrý den, omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale poslední dobou mi to stále vrtá hlavou. Jde o to, že v roce 2019 jsem končila střední školu s maturitou, v plánu bylo pokračovat na vysokou, nicméně jsem první zkoušku neudělala a musela jí zkusit na podzim, tedy září 2019 (učitelka nám říkala, že jsme stále […]

Zobrazit odpověď