Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy.

Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Radek, 16.04.2021 16:03
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2021 9:27 napsal/a:

Dobrý den,

Předpokládám, že ve svém dotazu, máte na mysli ošetřovné pro zaměstnance. Tato dávka, je zaměstnancům poskytována na základě nemocenského pojištění.

Podobně, jako i další nemocenské dávky (nemocenská při pracovní neschopnosti, peněžitá pomoc v mateřství během mateřské dovolené, otcovská, apod.), je tento příjem osvobozen od daně z příjmů.

Z ošetřovného, které dostávají zaměstnanci, se neplatí ani sociální nebo zdravotní pojištění, ani daně. Jedná se tedy o „čistý“ příjem.

Viz zákon číslo 586/1992 Sb., Zákon o daních z příjmů, paragraf 4, odstavec 1, písmeno h:

§ 4 Osvobození od daně

(1) Od daně se osvobozuje

h) příjem získaný ve formě dávky nebo služby z nemocenského pojištění, důchodového pojištění podle zákona upravujícího důchodové pojištění, peněžní pomoci obětem trestné činnosti podle zákona upravujícího poskytnutí peněžní pomoci obětem trestné činnosti, sociálního zabezpečení, plnění z uplatnění nástrojů státní politiky zaměstnanosti a veřejného zdravotního pojištění, plnění z pojistné smlouvy o pojištění důchodu podle zákona upravujícího důchodové spoření a plnění ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu; jde-li však o příjem ve formě pravidelně vypláceného důchodu nebo penze, je od daně osvobozena z úhrnu takových příjmů nejvýše částka ve výši 36násobku minimální mzdy, která je platná k 1. lednu kalendářního roku, za zdaňovací období, do níž se však nezahrnuje výše příplatku nebo příspěvku k důchodu podle jiných právních předpisů,

Příjem z dávek nemocenského pojištění (kam spadá i ošetřovné), se tedy nedaní a tento příjem není potřeba uvádět v daňovém přiznání.

Podobné je to i u Ošetřovného pro OSVČ (které je mimořádně vypláceno během epidemie COVID, v roce 2020 a 2021). Tam se jedná o speciální dotaci, poskytovanou Ministerstvem průmyslu a obchodu).  Tato dotace (ošetřovné), je od daně z příjmu také osvobozena.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Péče o dítě do 7 let věku a příjem z pronájmu

-

Dobrý den, nyní pečuji o dítě do 7 let věku.  Zdravotní pojišťovna, za mě hradí zdravotní pojištění a sociální pojištění je dobrovolné. Za nedlouho začnu pronajímat byt a také, pracuji na dohodu v době, kdy dcera navštěvuje školku. Zajímám mě, zda mohu mít příjem z pronájmu a zároveň být vedena, jako pečující o dítě do […]

Zobrazit odpověď

HPP a OSVČ – jak je to s placením daní?

-

Dobrý den, jmenuji se Radek a chtěl bych se zeptat, jak je to s placením daní. Jsem zaměstnán na HPP s částkou 20 000 Kč – čistý příjem z práce. Pokud si založím OSVČ na truhláře, podlaháře a volná živnost, jak je to s placením daní pokud bych měl účetní, která by mi vyřizovala daně jak […]

Zobrazit odpověď

Co můžu dělat po skončení rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, v červenci mi končí rodičovská dovolená. Dítě dovrší 5.7.2021 4 let. Končí mi tedy RD přesně v tento den? Ráda bych však zůstala nadále doma – ženou v domácnosti. Jaké mám povinnosti a možnosti – kam se nahlásit, co si platit nebo co mi může být placeno? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Sleva na dítě – dálkové studium VŠ a zaměstnání

-

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně slevy na syna. Je narozen v roce 1998, tedy nyní 22 let. V roce 2020 dokončil na denním studiu bakalářské, nyní od září by chtě studovat ještě 2 roky na inženýrské studium. Studovat ale bude jen dálkově a při tom chodit do práce na pracovní smlouvu. Chtěla bych vědět, […]

Zobrazit odpověď