Konec rodičovské dovolené a možnost výpovědi ze zaměstnání
Dobrý den, v zaměstnání mám smlouvu na dobu neurčitou, paní ředitelka mi písemně potvrdila mou žádost prodloužení doby rodičovské ze tří roků na čtyři.
Nyní 25. 1. 2021 budou synovi 4 roky a já bych měla nastoupit. Bojím se, že mi sdělí, že už se mnou nepočítají (změnila se paní ředitelka). Mohu se místa nějak domáhat?
Děkuji Vám a s pozdravem
Dobrý den,
Jen pro přesnost, vaše paní ředitelka vám určitě nemohla povolit prodloužení rodičovské dovolené na 4 roky. Takovou možnost jí nedává Zákoník práce. Podle něj může být rodičovská dovolená maximálně do 3 roků dítěte. Delší rodičovská dovolená není dle tohoto zákona možná.
Viz Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 196:
§ 196 Rodičovská dovolená
K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.
Mohlo se ale jednat o to, že na dobu od 3 do 4 roků dítěte, vám zaměstnavatel poskytl neplacené volno. Což je ale něco trochu jiného než rodičovská dovolená (to, že jste během neplaceného volna, mohla ještě dále čerpat rodičovský příspěvek, nehraje žádnou roli).
Po skončení neplaceného volna, by vás měl zaměstnavatel zařadit na pracovní pozici, která odpovídá vaší pracovní smlouvě. Nemusí se ale jednat o zcela stejné pracovní místo, jaké jste měla před mateřskou/rodičovskou dovolenou.
Povinnost, zařadit vás na původní práci a pracoviště (tj. „posadit vás na stejnou židli“), má zaměstnavatel pouze po skončení mateřské dovolené, neschopenky apod. – viz paragraf 47, Zákoník práce:
§ 47
Nastoupí-li zaměstnanec po skončení výkonu veřejné funkce nebo činnosti pro odborovou organizaci, pro kterou byl uvolněn v rozsahu pracovní doby, nebo po skončení vojenského cvičení nebo služby v operačním nasazení nebo zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené nebo zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, nebo po skončení doby poskytování dlouhodobé péče v případech podle zákona o nemocenském pojištění se souhlasem zaměstnavatele podle § 191a, nebo po skončení doby ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiného člena domácnosti v případech podle zákona o nemocenském pojištění a doby péče o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených zákonem o nemocenském pojištění, do práce, anebo nastoupí-li do práce zaměstnanec po skončení dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, je zaměstnavatel povinen zařadit je na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, je zaměstnavatel povinen zařadit je podle pracovní smlouvy.
Po skončení rodičovské dovolené, nebo i nyní po skončení neplaceného volna, má zaměstnavatel pouze povinnost, nabídnout vám adekvátní pracovní zařazení.
Může se ale jednat o jiné pracoviště, nebo i o jinou pracovní pozici. Která ale musí být v souladu s tím, co máte v pracovní smlouvě. Když to přeženu, tak pokud máte v pracovní smlouvě uvedeno, že jste například kvalifikovaný technik, tak vám zaměstnavatele nemůže nabízet místo nekvalifikovaného manuálního dělníka.
Viz paragraf 38:
§ 38 Povinnosti vyplývající z pracovního poměru
(1) Od vzniku pracovního poměru je
a) zaměstnavatel povinen přidělovat zaměstnanci práci podle pracovní smlouvy, platit mu za vykonanou práci mzdu nebo plat, vytvářet podmínky pro plnění jeho pracovních úkolů a dodržovat ostatní pracovní podmínky stanovené právními předpisy, smlouvou nebo stanovené vnitřním předpisem,
V případě, že by pro vás zaměstnavatel neměl uplatnění, pak vám pochopitelně může dát výpověď pro nadbytečnost – viz zákoník práce, paragraf 52c.
§ 52 Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů:
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,
V takovém případě ale máte nárok na dvouměsíční výpovědní lhůtu a také na odstupné ve výši 3 měsíčních platů. Takže i kdyby pro vás zaměstnavatel neměl uplatnění, musí vám zaplatit 5 měsíčních platů.
Pokud by vám nabízel ukončení pracovního poměru dohodou, která by nezahrnovala alespoň 5 měsíčních platů, pak na ni nepřistupujte.
Domáhat se stejného pracovního místa, jaké jste měla před začátkem mateřské, nemůžete. Můžete se „domáhat“, pracovního místa, které je v souladu s tím, jak je definována vaše práce v pracovní smlouvě.
Zaměstnavatel ovšem má možnost, dát vám výpověď dle zákonných důvodů. Žádná speciální ochrana, se na vás v tuto chvíli nevztahuje. Jste v pozici běžného zaměstnance.
Zařazeno v: Musí mi dát zaměstnavatel neplacené volno?, Musí mi zaměstnavatel držet místo po rodičovské, Nárok na neplacené volno po skončení rodičovské, Návrat do zaměstnání po skončení mateřské, Návrat do zaměstnání po skončení rodičovské, Neplacené volno v zaměstnání, Podpora v nezaměstnanosti hned po rodičovské, Podpora v nezaměstnanosti po rodičovské, Povinnost zaměstnat ženu po rodičovské, Výpověď po skončení rodičovské, Výpověď ze zaměstnání pro nadbytečnost
Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:
Musím platit výživné, i když dítě ukončilo studium?
-Dobrý den, dcera přítele (16let) ukončila studium a momentálně nikde nepracuje. Musí přítel platit výživné?
Zobrazit odpověďPředčasný návrat do zaměstnání z rodičovské dovolené
-Dobrý den, prosím o informaci: Paní, která si písemně požádala o poskytnutí rodičovské dovolené do 3 let věku 2. dítěte tj. do 24. 5. 2024, se chce najednou od 1. 6. 2022 vrátit zpět do nepřetržitého provozu 12-ti hodinových směn, včetně nočních, jako pracovnice v sociálních službách (pro těžce zdravotně postižené). Na můj dotaz, zda-li […]
Zobrazit odpověďNárok na PPM na druhé dítě v roce 2022 a dočerpání rodičovského příspěvku
-Dobrý den, mám dotaz ohledně PPM. První dítě se mi narodilo v srpnu 2020. Nárok na mateřskou jsem měla jen díky tomu, že jsem v únoru 2020, úspěšně absolvovala vysokou školu a v březnu hned nastoupila do práce. Druhé dítě čekám na konec července 2022. A můj dotaz zní, zda mám nárok na mateřskou nebo […]
Zobrazit odpověďKonec rodičovské dovolené a narození druhého dítěte – jaké jsou možnosti?
-Dobrý den, chtěla bych se informovat. Když bych měla termín porodu až po vyčerpání rodičovské dovolené (kterou mám na 3 roky). Prvnímu dítěti budou 3 roky 18. 1. 2023. Mám smlouvu na dobu neurčitou. Jak se dále postupuje? Děkuji za odpověď.
Zobrazit odpověďAkční nabídka: Máte hluboko do kapsy? Potřebujete finanční injekci a nevíte, kde sehnat peníze? Máme tady výhodnou akční nabídku - Půjčka 10000 Kč bez potvrzení o příjmu. Nebo se také podívejte na další nabídku solidní a ověřené půjčky - Půjčka bez doložení příjmu a bez ručitele. Získejte peníze ještě dnes. Šance na schválení pro každého žadatele.
Nejnovětší dotazy
-
6.5.2022
Z čeho se vypočítá podpora při výpovědi ve zkušební době -
5.5.2022
Možnost doplacení sociálního pojištění kvůli důchodu -
3.5.2022
Nemocenská po ukončení podpůrčí doby -
3.5.2022
Dotaz na trvalé bydlení – bez nájemní smlouvy -
1.5.2022
Hlavní pracovní poměr a brigáda – pojištění a daně -
28.4.2022
Musím platit výživné, i když dítě ukončilo studium? -
27.4.2022
Rodina a 5 dětí – máme nárok na nějaké sociální dávky? -
25.4.2022
Nárok na odstupné při výpovědi dohodou – smlouva na dobu určitou -
15.4.2022
Insolvenční srážky z nemocenské – kolik mi má zůstat? -
10.4.2022
Žádost o příspěvek v nezaměstnanosti a živnostenský list
Online kalkulačky
- Kalkulačka: Výpočet příspěvku na bydlení – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka podpora v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka: Výpočet starobní důchod – zvýšení od 1. 1. 2022
- Kalkulačka mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka: výpočet podpory v nezaměstnanosti 2022
- Kalkulačka ošetřovné 2021
- Kalkulačka přídavky na dítě 2022
- Kalkulačka exekuce na mzdu od 1. 1. 2021
- Kalkulačka PPM: Mateřská dovolená 2022
- Kalkulačka nemocenská 2021
- Kalkulačka výpočet životní minimum od 1. 4. 202
- Kalkulačka porodné 2022
- Kalkulačka mateřská pro OSVČ 2021
Užitečné informace
- Kalkulačka: Výpočet nemocenské během neschopenky od 1. 1. 2022
- Příspěvek na bydlení 2022
- Mateřská 2022
- Kalkulačka: Výpočet podpora v nezaměstnanosti 2021
- Náhrada mzdy za prvních 14 dní v roce 2021
- Hmotná nouze 2021
- Výživné a alimenty na dítě 2022
- Sociální dávky pro matku samoživitelku
- Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2022?
- Výpočet příspěvku na bydlení 2022
Potřebujete peníze?
- Půjčka v hotovosti do 60 minut – po celé ČR, i pro lidi v exekuci
- Rychlá online půjčka do 100 000 Kč – schválení do 60 minut, peníze do 24 hodin
- Půjčka 20 000 Kč do výplaty zdarma – bez navýšení a bez poplatků
- Hotovostní půjčka do 70 000 Kč i bez ručitele do 24 hodin
- Půjčka pro podnikatele, OSVČ, živnostníky - až 8000 Kč na 70 dnů
- Půjčka 50000 ihned na ruku – do 10 minut na účtu v bance
- Rychlá půjčka do 10 minut – 8000 Kč na cokoliv
- Rychlá půjčka do hodiny bez registru a bez zástavy
- Okamžitá půjčka do 60000 Kč, peníze máte ihned na účtu
- Online půjčka 10000 Kč do 5 minut
- Rychlá nebankovní půjčka do 20000 Kč i pro ženy na mateřské
- Nebankovní půjčka v hotovosti ihned na ruku nebo na účet
- Inzerce půjček
- Půjčka 10000 Kč ihned
- Nejlepší půjčka přes internet