Trvající neschopenka a ukončení PP dohodou

Dobrý den,

jsem v pracovní neschopnosti od 8. 1. 2021 a chci ukončit PP se zaměstnavatelem dohodou, k určitému datu (zdravotní problémy s páteří a kyčlí). Pracovní neschopnost bude trvat i nadále.

Co z toho pro mě plyne? Budu mít nadále nárok na vyplácení DNP a bude tato doba započítána jako náhradní doba pojištění a ovlivní to případně nějak žádost o předčasný důchod, o který budu žádat k 1. 12. 2021?

Děkuji mockrát za odpověď

Dotaz poslal/a: Jaroslava Ř., 20.07.2021 8:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.07.2021 16:51 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste v pracovní neschopnosti, a ukončíte pracovní poměr dohodou nebo výpovědí ze strany zaměstnance (od zaměstnavatele, během neschopenky, výpověď dostat nesmíte), tak by se pro vás v zásadě nic nemělo měnit.

Pracovní neschopnost bude pokračovat i nadále (o jejím ukončení rozhoduje váš ošetřující lékař). I nadále se na vás budou vztahovat všechna omezení spojená s neschopenkou (například vycházky, apod.).

Vzhledem k tomu, že pracovní neschopnost byla zahájena již během zaměstnání, máte i nadále nárok na nemocenské dávky, které vám vyplácí ČSSZ. Na tom se také nic nemění.

Ukončení pracovního poměru dohodou, během pracovní neschopnosti, tedy neznamená žádnou zásadní změnu.

Měla byste pouze případně informovat svoji zdravotní pojišťovnu, že po skončení pracovního poměru, jste i nadále v pracovní neschopnosti, a plátcem zdravotního pojištění je tedy stát. Viz informace například na webu VZP (ostatní zdravotní pojišťovny to budou mít obdobně).

Doba v pracovní neschopnosti, po skončení zaměstnání, se vám započítává jako náhradní doba důchodového pojištění.

A to po dobu, kdy máte nárok na nemocenské dávky. Ty můžete dostávat až 380 dní (od začátku neschopenky). V oprávněných případech je možné prodloužení o dalších 350 dní.

Po skončení pracovní neschopnosti, máte standardní nárok na podporu v nezaměstnanosti (pokud jsou splněny příslušné podmínky).

Její výše se pak odvíjí od mzdy v předchozím zaměstnání, nebo při dlouhodobější PN, se vychází z průměrné mzdy v ČR – pak je podpora velmi nízká.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neprodloužená nemocenská a žádost o invalidní důchod

-

Končí mi nemocenská 16. 5. 2023 a prodloužení mi bylo zamítnuto a navrženo, ať si požádám o invalidní důchod. To jsem udělala, ale než mi dojde rozhodnutí o ID, budu bez finančních prostředků jen s platem manžela. Potřebuji poradit jak dál. Jestli ukončit pracovní poměr i když zaměstnavatel se mnou dále počítá anebo se přihlásit […]

Zobrazit odpověď

Nárok na další nemocenskou (placenou neschopenku) po skončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, tento měsíc mi bude končit neschopenka, která je už neplacená. A hned se mi vystaví nová z gynekologie. Když už mi skončila podpůrčí doba, ta nová neschopenka bude opět neplacená? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská a ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, když ve zkušební době ukončím zaměstnání a jsem toho času zároveň na nemocenské, kdy musím doručit ukončení zaměstnání ve zkušební době písemně zaměstnavateli? Týž den, kdy ukončím pracovní neschopnost, nebo stačí následující den? Omlouvám se, ale nemůžu to nikde dohledat. Děkuji za případnou odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď