Výpočet podpory v nezaměstnanosti po nemocenské

Dobrý den,

Před víc než rokem jsem ukončil zaměstnání. Hned po skončení práce mi ale začaly zdravotní problémy. Takže jsem od 10. 3. 2020 až do teď na neschopence. Nyní jsem po operaci bajpasu a byl mi uznán id 1. stupně (částečný).

Zatím jsem nenašel žádnou vhodnou práci na poloviční úvazek, takže musím na Úřad práce. Zajímalo by mě, z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Jestli to bude z nemocenské nebo z předešlého platu?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Karel K., 22.04.2021 18:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.04.2021 09:57 napsal/a:

Dobrý den,

Nárok na podporu v nezaměstnanosti vám vzniká v případě, že splňujete podmínku účasti na důchodovém pojištění, v rozsahu alespoň 12 měsíců za poslední dva roky.

Účast na důchodovém pojištění, vám vzniká například v průběhu zaměstnání. Nebo se vám započítává i doba v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání (náhradní doby důchodového pojištění).

Podpora v nezaměstnanosti, se nikdy nedá vypočítat z nemocenských dávek. Ty jsou pro stanovení výše podpory, zcela irelevantní.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti, zpravidla vychází z průměrného čistého výdělku, v posledním kalendářním čtvrtletí u posledního zaměstnavatele.

Výjimkou je situace, kdy vám nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniká na základě započítání náhradní doby zaměstnání (náhradní doba důchodového pojištění). V takovém případě se nevychází z příjmu, který jste měl v zaměstnání před více než rokem. Výpočet podpory zde vychází z průměrné mzdy v ČR (průměrná mzda v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího kalendářního roku).

Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 51:

§ 51

(1) Podpora v nezaměstnanosti se uchazeči stanoví za první 2 měsíce ve výši 0,15násobku, další 2 měsíce ve výši 0,12násobku a po zbývající podpůrčí dobu 0,11násobku průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí kalendářního roku předcházejícího kalendářnímu roku, ve kterém byla podána žádost o tuto podporu, jestliže 

a) splnil podmínku doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)] započtením náhradní doby a tato doba se posuzuje jako poslední zaměstnání,

b) bez svého zavinění nemůže osvědčit výši průměrného měsíčního čistého výdělku nebo vyměřovacího základu, nebo

c) nelze u něj stanovit průměrný měsíční čistý výdělek nebo vyměřovací základ.

Takto vypočítaná podpora v nezaměstnanosti, ale není příliš vysoká. Pro rok 2021 se vychází z částky 34 611 Kč:

  • První dna měsíce máte nárok na 15% z průměrné mzdy = 5 192 Kč
  • Druhé dva měsíce máte nárok na 12% z průměrné mzdy = 4 154 Kč
  • Zbytek doby (podle věku) máte nárok na 11% z průměrné mzdy = 3 808 Kč

Doba, po kterou můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, se odvíjí od vašeho věku. Do 50 roků je to 5 měsíců, od 50 do 55 roků je to 8 měsíců a nad 55 roků je to 11 měsíců.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2021:

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti – výpověď k 31. 12.?

-

Dobrý den, Dostala jsem od zaměstnavatele výpověď. Momentálně jsem ve výpovědní době, a zaměstnání by mi mělo skončit na konci roku – k 31. 12. 2021. Měla bych dva dotazy, ohledně podpory v nezaměstnanosti: 1. Z čeho se přesně bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Vím, že je to z čisté výplaty, ale nevím, za jaké se to […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti, když půjdu na Úřad práce později

-

Dobrý den, chtěla bych prosím poradit: Můj pracovní poměr bude ukončen 10. 12. 2021 dohodou. Když se budu evidovat na úřadu až 1. ledna 2022, platí za mě ještě zaměstnavatel pojištění? A tudíž podporu bych dostala až další měsíc, tedy únor? Hrozí nějaké následky, když to nebude do 4 dnů? Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Potvrzení o výši průměrného výdělku pro Úřad práce

-

Dobrý den, budu končit pracovní poměr k 30. 11. 2021. Mimo jiných dokladů, nemám žádné potvrzení o výši průměrného výdělku, neboť každý měsíc mám výplatu jinou, maximálně mám z minulého roku Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok. Dále pak dostanu odchodné, ale až v průběhu prosince 2021, zajímalo by mne, jak mám tedy doložit to […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti, po skončení DPČ?

-

Dobrý den. Pracuji 4 roky na DPČ a mám invalidní důchod 1. stupně, je mi 61 roků. Můžu ukončit pracovní smlouvu DPČ výpovědí a jít na ÚP a zažádat o podporu v nezaměstnanosti? Nebo musím počkat, až mě skončí pracovní smlouva na dobu určitou, která je sjednaná vždy na dobu 6 měsíců a teprve potom […]

Zobrazit odpověď