Zdravotní a sociální pojištění po skončení podpůrčí doby nemocenské

Dobrý den.

Dne 6 října mi skončila podpůrčí doba pracovní neschopnosti. Měsíc před tímto datem, jsem žádal o prodloužení neschopenky.

Lékařské zprávy od praktického lékaře někde ztratily na úřadě. Byli zaslaný s dodáním listem. Proto se vše zdrželo. Nakonec mi teď žádost zamítli a mám žádat o invalidní důchod.

Jenže už jsem 14 dnů po době, kdy mi skončila lhůta podpory. A důchod mi asi přiklepnou asi až do týdne.

Jde mi o sociální a zdravotní poplatky. Musím je od 6 října hradit sám či je za mne dál platí sociálka?

Děkuji předem za odpověď

Dotaz poslal/a: Ivos, 22.10.2021 22:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.10.2021 14:43 napsal/a:

Dobrý den,

Sociální pojištění, si sám nikdy platit nemusíte. Sociální pojištění platí pouze podnikatelé (OSVČ), nebo jej za vás platí zaměstnavatel.

Pokud jste například nezaměstnaný (s nárokem na podporu v nezaměstnanosti), nebo v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání (s nárokem na výplatu nemocenských dávek), pak se vám tato doba, započítává jako doba účasti na důchodovém pojištění.

Po skončení nároku na nemocenské dávky, se vám už tato doba nezapočítává do doby účasti na důchodovém pojištění. Sám si ale nic platit nemusíte.

Pokud by se jednalo o delší dobu, pak je na zvážení placení dobrovolného důchodového pojištění, ale není to vaše povinnost.

U zdravotního pojištění je to jiné. To si případně musíte platit sám, pokud ho za vás neplatí zaměstnavatel nebo stát (ten platí za nezaměstnané na Úřadu práce, za důchodce, za studenty, nebo i za osoby v pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky).

Zdravotní pojištění si musíte sám zaplatit, pokud po celý kalendářní měsíc, nemáte ani za jeden den zdanitelné příjmy (ze zaměstnání/podnikání), nebo za vás po celý měsíc neplatí zdravotní pojištění stát.

Takže za měsíc říjen (kdy za vás po část měsíce byl plátcem zdravotního pojištění někdo jiný), si zatím zdravotní pojištění platit nemusíte.

Povinnost zaplatit si sám zdravotní pojištění, vám případně vznikne až v měsíci listopadu (pokud byste po celý měsíc neměl zdanitelné příjmy a nezačal opět spadat do kategorie státních pojištěnců – třeba tím, že byste se zaevidoval na Úřadu práce, vznikl by vám případně nárok na důchod, apod.).

V takovém případě, byste musel sám zaplatit minimální zdravotní pojištění pro OBZP, což je v roce 2021 částka 2052 Kč.

Viz zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákon číslo 48/1997 Sb., paragraf 5, odstavec c:

§ 5

Pojištěnec je plátcem pojistného, pokud

c) má na území České republiky trvalý pobyt, avšak není uveden pod předchozími písmeny a není za něj plátcem pojistného stát, pokud uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď