Zdravotní a sociální pojištění po skončení podpůrčí doby nemocenské

Dobrý den.

Dne 6 října mi skončila podpůrčí doba pracovní neschopnosti. Měsíc před tímto datem, jsem žádal o prodloužení neschopenky.

Lékařské zprávy od praktického lékaře někde ztratily na úřadě. Byli zaslaný s dodáním listem. Proto se vše zdrželo. Nakonec mi teď žádost zamítli a mám žádat o invalidní důchod.

Jenže už jsem 14 dnů po době, kdy mi skončila lhůta podpory. A důchod mi asi přiklepnou asi až do týdne.

Jde mi o sociální a zdravotní poplatky. Musím je od 6 října hradit sám či je za mne dál platí sociálka?

Děkuji předem za odpověď

Dotaz poslal/a: Ivos, 22.10.2021 22:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.10.2021 14:43 napsal/a:

Dobrý den,

Sociální pojištění, si sám nikdy platit nemusíte. Sociální pojištění platí pouze podnikatelé (OSVČ), nebo jej za vás platí zaměstnavatel.

Pokud jste například nezaměstnaný (s nárokem na podporu v nezaměstnanosti), nebo v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání (s nárokem na výplatu nemocenských dávek), pak se vám tato doba, započítává jako doba účasti na důchodovém pojištění.

Po skončení nároku na nemocenské dávky, se vám už tato doba nezapočítává do doby účasti na důchodovém pojištění. Sám si ale nic platit nemusíte.

Pokud by se jednalo o delší dobu, pak je na zvážení placení dobrovolného důchodového pojištění, ale není to vaše povinnost.

U zdravotního pojištění je to jiné. To si případně musíte platit sám, pokud ho za vás neplatí zaměstnavatel nebo stát (ten platí za nezaměstnané na Úřadu práce, za důchodce, za studenty, nebo i za osoby v pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky).

Zdravotní pojištění si musíte sám zaplatit, pokud po celý kalendářní měsíc, nemáte ani za jeden den zdanitelné příjmy (ze zaměstnání/podnikání), nebo za vás po celý měsíc neplatí zdravotní pojištění stát.

Takže za měsíc říjen (kdy za vás po část měsíce byl plátcem zdravotního pojištění někdo jiný), si zatím zdravotní pojištění platit nemusíte.

Povinnost zaplatit si sám zdravotní pojištění, vám případně vznikne až v měsíci listopadu (pokud byste po celý měsíc neměl zdanitelné příjmy a nezačal opět spadat do kategorie státních pojištěnců – třeba tím, že byste se zaevidoval na Úřadu práce, vznikl by vám případně nárok na důchod, apod.).

V takovém případě, byste musel sám zaplatit minimální zdravotní pojištění pro OBZP, což je v roce 2021 částka 2052 Kč.

Viz zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákon číslo 48/1997 Sb., paragraf 5, odstavec c:

§ 5

Pojištěnec je plátcem pojistného, pokud

c) má na území České republiky trvalý pobyt, avšak není uveden pod předchozími písmeny a není za něj plátcem pojistného stát, pokud uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vyplácení nemocenské – ukončení pracovního poměru dohodou

-

Dobrý den. Manžel je v pracovní neschopnosti už tři měsíce. K 30. 9. 2022 ukončuje pracovní poměr dohodou. Kdo nadále bude vyplácet nemocenskou a co si má vše zařídit? Bude marodit dlouhodobě je po těžkém úraze. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Placení zdravotního pojištění při neschopence po ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, ukončila jsem pracovní poměr a ve výpovědní lhůtě jsem šla kvůli zdravotním problémům na neschopenku. V té pokračuji i teď když jsem nezaměstnaná. Už jsem se tu dočetla, že na úřad práce můžu jít až po skončení neschopenky. Doktorka říkala, že budu marodit dlouhodobě a já nevím jak je to s placením zdravotního […]

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou – ukončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, dne 16. 6. 2022 jsem začal pracovat v nové firmě. Od 19. 8. 2022 jsem v pracovní neschopnosti. Dne 25. 8. 2022 mi zaměstnavatel oznámil, že se mnou bude ukončen pracovní poměr ve zkušební době. Můj dotaz proto zní, zda mám i po ukončení pracovního poměru ve zkušební době nárok na nemocenské dávky […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po třech měsících v nové práci

-

Dobrý den, jsem třetím měsícem v zaměstnání a teď jsem po zkušební době dostal smlouvu na HPP. Rok dozadu jsem žádné jiné zaměstnání neměl. Mám horšící se psychický stav a rád bych absolvoval tříměsíční stacionář, při kterém se vystavuje pracovní neschopnost. Měl bych nárok na plnohodnotnou nemocenskou po celou dobu trvání stacionáře? Pokud ne, kolik […]

Zobrazit odpověď