Zdravotní a sociální pojištění po skončení podpůrčí doby nemocenské

Dobrý den.

Dne 6 října mi skončila podpůrčí doba pracovní neschopnosti. Měsíc před tímto datem, jsem žádal o prodloužení neschopenky.

Lékařské zprávy od praktického lékaře někde ztratily na úřadě. Byli zaslaný s dodáním listem. Proto se vše zdrželo. Nakonec mi teď žádost zamítli a mám žádat o invalidní důchod.

Jenže už jsem 14 dnů po době, kdy mi skončila lhůta podpory. A důchod mi asi přiklepnou asi až do týdne.

Jde mi o sociální a zdravotní poplatky. Musím je od 6 října hradit sám či je za mne dál platí sociálka?

Děkuji předem za odpověď

Dotaz poslal/a: Ivos, 22.10.2021 22:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.10.2021 14:43 napsal/a:

Dobrý den,

Sociální pojištění, si sám nikdy platit nemusíte. Sociální pojištění platí pouze podnikatelé (OSVČ), nebo jej za vás platí zaměstnavatel.

Pokud jste například nezaměstnaný (s nárokem na podporu v nezaměstnanosti), nebo v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání (s nárokem na výplatu nemocenských dávek), pak se vám tato doba, započítává jako doba účasti na důchodovém pojištění.

Po skončení nároku na nemocenské dávky, se vám už tato doba nezapočítává do doby účasti na důchodovém pojištění. Sám si ale nic platit nemusíte.

Pokud by se jednalo o delší dobu, pak je na zvážení placení dobrovolného důchodového pojištění, ale není to vaše povinnost.

U zdravotního pojištění je to jiné. To si případně musíte platit sám, pokud ho za vás neplatí zaměstnavatel nebo stát (ten platí za nezaměstnané na Úřadu práce, za důchodce, za studenty, nebo i za osoby v pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky).

Zdravotní pojištění si musíte sám zaplatit, pokud po celý kalendářní měsíc, nemáte ani za jeden den zdanitelné příjmy (ze zaměstnání/podnikání), nebo za vás po celý měsíc neplatí zdravotní pojištění stát.

Takže za měsíc říjen (kdy za vás po část měsíce byl plátcem zdravotního pojištění někdo jiný), si zatím zdravotní pojištění platit nemusíte.

Povinnost zaplatit si sám zdravotní pojištění, vám případně vznikne až v měsíci listopadu (pokud byste po celý měsíc neměl zdanitelné příjmy a nezačal opět spadat do kategorie státních pojištěnců – třeba tím, že byste se zaevidoval na Úřadu práce, vznikl by vám případně nárok na důchod, apod.).

V takovém případě, byste musel sám zaplatit minimální zdravotní pojištění pro OBZP, což je v roce 2021 částka 2052 Kč.

Viz zákon o veřejném zdravotním pojištění, zákon číslo 48/1997 Sb., paragraf 5, odstavec c:

§ 5

Pojištěnec je plátcem pojistného, pokud

c) má na území České republiky trvalý pobyt, avšak není uveden pod předchozími písmeny a není za něj plátcem pojistného stát, pokud uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc,

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Ukončení neschopenky po skončeném zaměstnání a nástup do nové práce

-

Dobrý den, mám veliký dotaz… Momentně jsem na neschopence. K 30. 6. 2022 mám podepsanou výpověď (dohodou / podána z mé strany). Jelikož lékař usoudil, že bych mohla být uschopněna od 4. 7. 2022, tak nevím jak dál pokračovat (nejsem typ člověka, co marodí). Od nového měsíce  (srpen 2022) mám nastoupit na nové místo, otázka […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská v době výpovědi – nárok na nemocenské dávky

-

Dobrý den, jak je to s výpovědní lhůtou, kdy zaměstnanec dá ze svého rozhodnutí výpověď, ale před jejím uplynutím onemocní? Má nárok pobírat nemocenské dávky, i když nemoc přesáhne do doby, kdy už by neměl být zaměstnán? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská na DPČ od sociálky a insolvence

-

Dobrý den, již dva roky pracuji na DPČ a mám 12000 Kč hrubého měsíčně. V prosinci 2021 a v lednu 2022 jsem byla na neschopence. Prosinec mi platil zaměstnavatel a leden sociálka. Od sociálky jsem měla mít zaplacených 26 dní a obdržela jsem pouze 2082Kč. Je to reálné anebo udělali chybu? Mohu případně chybu reklamovat? […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská po ukončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, Již v únoru mi skončila podpůrčí doba, tzn. další nárok mam po odpracovaných 190 dnech. A má teda otázka zní, když již nemam podpůrčí dobu a náhodou bych musel jít na krátkodobou nemocenskou (nemoc), budou mi vyplaceny peníze prvních 14 dnů, které platí zaměstnavatel? Jelikož podpůrčí doba se počítá od 15 dne na […]

Zobrazit odpověď