HPP + druhé zaměstnání na dohodu – počítá se výdělek k důchodu?

Dobrý den, jsem zaměstnána na plný úvazek a dobu neurčitou ve státním podniku. Navíc chci nastoupit na částečný úvazek do domova pro seniory, kde budu pracovat na dohodu.

Odsloužím cca 5 služeb. Předpokládám, že výdělek bude do 10000,- Kč.

Zajímalo by mě, zda se mi tento přivýdělek připočte k důchodu, nebo-li ovlivní jeho výši.

Velice děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Anna P., 05.09.2022 23:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.09.2022 20:11 napsal/a:

Dobrý den,

výše důchodu, se odvíjí především od příjmů (hrubé mzdy), ze zaměstnání, ve kterých jste odváděla sociální (důchodové) pojištění.

Konkrétní výpočet důchodu je poměrně složitá záležitost. Už samotný důchod, se ale skládá ze dvou částí. Základní složka (aktuálně 3900 Kč, zvyšuje se každý rok) a z procentní složky (odvíjí se od příjmů v zaměstnání, pravidelně se zvyšuje o inflaci).

Procentní složka důchodu, se počítá na základě vyměřovacích základů. Ty se počítají od roku 1986 až do konce roku, který předchází podání žádosti o starobní důchod. Příjmy z minulosti, se pak přepočítávají speciálním koeficientem. Roli hraje i to, zda se jedná o předčasný důchod, nebo zda naopak pracujete déle.

Pro výpočet důchodu, se použijí všechny příjmy (vyměřovací základy), ze všech zaměstnání, kde jste platila sociální pojištění. To, že máte více souběžných zaměstnání, ničemu nevadí. Zohlední se všechna zaměstnání (i ta souběžná), kde je placeno sociální (důchodové) pojištění.

Pokud byste nyní pracovala na dohodu, tak bude záležet na tom, o jaký typ dohody se bude jednat, případně může hrát roli i výše příjmu.

Pokud by se jednalo o dohodu o provedení práce (DPP), kde je limit 300 hodin/rok, tak zde se sociální pojištění platí pouze v případě, že máte hrubý příjem nad 10 000 Kč měsíčně.

V takovém případně vám z odměny za dohodu, strhávají sociální a zdravotní pojištění (další část pak odvádí i zaměstnavatel). Důsledkem je pak i to, že se to projeví při výpočtu důchodu.

Pokud je ale u DPP příjem do 10 000 Kč měsíčně, pak se sociální a zdravotní neplatí, a takový přivýdělek nemá žádný vliv na budoucí důchod.

Pokud byste pracovala na dohodu o pracovní činnosti (DPČ - maximálně 20 hodin týdně, resp. polovinu běžného úvazku) a příjem byl od 3500 Kč měsíčně, pak se platí sociální a zdravotní pojištění (vy i zaměstnavatel) a opět to může mít vliv pro budoucí důchod.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Důchody:

Předdůchod a evidence na ÚP

-

Dobrý den. Mám na Vás dotaz ohledně předdůchodu a možnosti evidence na ÚP s nárokem na podporu v nezaměstnanosti. Jenže tady vzniká problém, o kterém se nikde nepíše. Po dotazu na ÚP ohledně předdůchodu a evidence na ÚP plus čerpání podpory mi bylo sděleno toto: „ÚP je tu od toho, aby uchazečům hledal práci, a […]

Zobrazit odpověď

Lednová valorizace důchodů 2024 – budu mít nárok na doplatek k důchodu?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě, jak je to se zvyšováním důchodů od ledna 2024. Mám nárok na starobní a vdovský důchod. Na internetu se píše, že se důchody zvýší o 360 Kč. To platí jenom pro starobní důchod? Nebo i pro ten vdovský? Dostanu navíc dohromady 720 Kč? A také by mě zajímalo jak to […]

Zobrazit odpověď

Jak se bude valorizovat důchod od 1. 1. 2024?

-

Dobrý den, mám následující dotaz: Při odchodu do důchodu před 30. 5. 2023 mi bude valorizován důchod. Jaký vliv to bude mít na řádnou valorizaci k 1. 1. 2024? Příklad: – Důchod 10,000,- valorizace 10% – Jako základ při řádné valorizaci k 1.1.204 bude brán 10.000,- nebo 11.000,-? Děkuji a přeji hezký den.

Zobrazit odpověď

Možnost doplacení dobrovolného důchodového pojištění

-

Dobrý den, můžu se zeptat jak postupovat v mém případě? Dne 3. 6. 2023 dosáhnu věk 65 roků. Mám odpracováno 33 roků a 6 měsíců. Před  požádáním starobního důchodu chci doplatit 18 měsíců. S pozdravem

Zobrazit odpověď