Rozvázání pracovního poměru během pracovní neschopnosti

Dobrý den, jsem na nemocenské šest měsíců a zřejmě ještě budu nějaký měsíc.

Zaměstnavatel si našel náhradu a se mnou chce rozvázat pracovní poměr dohodou.

Odsouhlasila jsem mu, že skončím, ale ne dohodou. Jaký by měl být správný postup?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Dagmar D., 05.03.2022 21:12
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.03.2022 9:47 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste na neschopence (během pracovní neschopnosti), vám zaměstnavatel nemůže dát výpověď, z běžných důvodů (jako je nadbytečnost či organizační důvody).

Viz zákoník práce, paragraf 53:

§ 53

(1) Zakazuje se dát zaměstnanci výpověď v ochranné době, to je

a) v době, kdy je zaměstnanec uznán dočasně práce neschopným, pokud si tuto neschopnost úmyslně nepřivodil nebo nevznikla-li tato neschopnost jako bezprostřední následek opilosti zaměstnance nebo zneužití návykových látek, a v době od podání návrhu na ústavní ošetřování nebo od nástupu lázeňského léčení až do dne jejich ukončení; při onemocnění tuberkulózou se tato ochranná doba prodlužuje o 6 měsíců po propuštění z ústavního ošetřování,

Zákoník práce navíc zaměstnavateli ukládá povinnost, aby vás po skončení pracovní neschopnosti, zařadit na původní pracoviště

Viz zákoník práce, paragraf 47:

§ 47

Nastoupí-li zaměstnanec po skončení výkonu veřejné funkce nebo činnosti pro odborovou organizaci, pro kterou byl uvolněn v rozsahu pracovní doby, nebo po skončení vojenského cvičení nebo služby v operačním nasazení nebo zaměstnankyně po skončení mateřské dovolené nebo zaměstnanec po skončení rodičovské dovolené v rozsahu doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, nebo po skončení doby poskytování dlouhodobé péče v případech podle zákona o nemocenském pojištění se souhlasem zaměstnavatele podle § 191a, nebo po skončení doby ošetřování dítěte mladšího než 10 let nebo jiné fyzické osoby v případech podle zákona o nemocenském pojištění a doby péče o dítě mladší než 10 let z důvodů stanovených zákonem o nemocenském pojištění, do práce, anebo nastoupí-li do práce zaměstnanec po skončení dočasné pracovní neschopnosti nebo karantény, je zaměstnavatel povinen zařadit je na jejich původní práci a pracoviště. Není-li to možné proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, je zaměstnavatel povinen zařadit je podle pracovní smlouvy.

Zaměstnavatel vám tedy nemůže dát jednoduše výpověď. Může vám ale nabídnout dohodu o ukončení pracovního poměru. A vy s ní můžete souhlasit, pokud chcete a pokud v dohodě budou pro vás výhodné podmínky.

Souhlasit s dohodou ale také nemusíte, a pak vás zaměstnavatel nemůže nijak „donutit“ dohodu podepsat.

Při výpovědi od zaměstnavatele, byste měla nárok na odstupné ve výši 1 – 3 násobky průměrného měsíčního výdělku. Měla byste nárok i na dvouměsíční výpovědní dobu, během které dostáváte mzdu.

Na vašem místě bych tedy po zaměstnavateli požadovala odstupné (odměnu sjednanou v dohodě) ve výši 3 nebo 5 platů.

Pokud byste během pracovní neschopnosti ukončila pracovní poměr dohodou, pak se pro vás přímo nic nemění. I nadále byste byla na neschopence, a i nadále byste měla nárok na nemocenské dávky, až do ukončení neschopenky.

Po skončení neschopenky, byste pak šla na Úřad práce, a tam případně měla nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Nebo můžete dohodu o ukončení pracovního poměru odmítnout. A pak zaměstnavateli nezbyde nic jiného, než počkat, až vám skončí neschopenka. A teprve poté, vám bude moci dát výpověď.

Následovala by dvou měsíční výpovědní doba. A podle doby v zaměstnání, byste dostala odstupné 1 – 3 platy (násobky průměrného měsíčního výdělku).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Odstupné:

Nárok na odstupné při výpovědi dohodou – smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, prosím o radu. Pracuji u společnosti již 10,5 roku. Nadřízený za mnou přišel, že z důvodu snižování nákladů se mnou již nepočítají. Ať počítám s výpovědí dohodou k 30. 4. 2022. Mám nárok na odstupné i v případě že smlouvu mám od roku 2011 a stále mě jí prodlužují o rok? Nyní mám […]

Zobrazit odpověď

Podpora po RD – nová smlouva a zkušební doba

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně návratu do práce po rodičovské dovolené. Před porodem jsem měla smlouvu na dobu neurčitou na práci v kanceláři (asistentka nákupu). Mám se do práce vracet 6. 6. 2022 ale už nyní mi bylo řečeno, že pozice zanikla a není možné se vrátit na původní pozici. Byla mi nabídnuta práce skladníka, kde […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti a odstupné vyplacené před rokem

-

Dobrý den, v květnu 2021 jsem na 3 letech věku dítěte byla pro nadbytečnost propuštěna ze zaměstnání a bylo mi vyplaceno odstupné. Do května 2022 jsem ještě na rodičovské dovolené a pobírám příspěvek. V květnu 2022 se půjdu pravděpodobně registrovat na úřad práce a žádat o podporu. Bude mi podpora vyplácena hned od prvního dne […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky v nezaměstnanosti v roce 2022 – smlouva na dobu určitou

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na dávky v nezaměstnanosti, pokud bych nepodepsala další prodloužení smlouvy na dobu určitou, nebo pokud by mi ji naopak nechtěli prodloužit oni. Ve firmě pracuji cca od poloviny roku 2020. Nejdříve jsem měla smlouvu jen na půl roku. Loni v lednu jsme podepsali prodloužení na jeden rok. […]

Zobrazit odpověď