Student nad 26 let, sociální a zdravotní pojištění

Dobrý den,

jsem studentkou prezenční formy studia na vysoké škole (magisterské studium) a zítra, tj. 17.1. je mi 26 let. Do toho mám brigádu na DPP do 10 tisíc.

Jak to teď tedy bude s placením sociálního a zdravotního pojištění, mám se nahlásit na obě pojišťovny a pojistné si platit, dokud nenajdu zaměstnání na hlavni pracovní poměr, nebo je to jinak?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Andrea, 16.01.2022 22:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.01.2022 16:14 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi sociálním a zdravotním pojištěním je rozdíl. Placení zdravotního pojištění, je povinné ze zákona. Buď ho za vás platí stát, nebo zaměstnavatel. Nebo si jej musíte platit sama (jako OSVČ nebo případně jako OBZP).

U sociálního pojištění je to jinak. Buď ho za vás platí zaměstnavatel, nebo podnikatelé (OSVČ) si jej musí platit povinně. V jiných případech, ale sociální pojištění neplatíte.

Za děti a studenty, platí zdravotní pojištění stát. U studentů se to ale obecně týká jen nezaopatřených dětí – tj. studenti maximálně do 26 roků.

Výjimku mají pouze ti studenti, kteří studují v doktorandském studijním programu. Ten se reálně nedá stihnout vystudovat do 26 roků, proto za ně platí stát zdravotní pojištění o po 26 roce.

V ostatních případech (například jako u vás, u magisterského studijního programu), máte povinnost, platit si sama zdravotní pojištění. Měla byste se tedy obrátit na svou zdravotní pojišťovnu, a oznámit jí, že vám vzniká povinnost platit si zdravotní pojištění.

Tato povinnost, vám vzniká od následujícího měsíce (v lednu za vás ještě část měsíce platí zdravotní pojištění stát).

Informace je možné najít například zde – na webu VZP (jiné zdravotní pojišťovny to budou mít obdobně).

Minimální zdravotní pojištění pro OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů, za které neplatí zdravotní pojištění stát) je v roce 2022 částka 2187 Kč měsíčně (13,5% z minimální mzdy).

Pokud byste měla příjem z DPP nad 10 tisíc korun (nebo pokud by se jednalo například o DPČ se sjednaným příjmem od 3500 Kč), pak byste to nemusela řešit, zdravotní pojištění by za vás platit zaměstnavatel. Při příjmu do 10 tisíc Kč si ho musíte platit sama.

U sociálního pojištění je to jinak. To za vás doposud nikdo neplatil. Pokud ho za vás neplatí zaměstnavatel (příjem pod 10 tisíc korun), pak si jej sama platit nemusíte. Znamená to pro vás pouze to, že se vám tato doba, nezapočítává pro nárok na důchod. Nic jiného to neznamená.

Máte pouze možnost, začít si platit dobrovolné důchodové pojištění. To je aktuálně v roce 2022, ve výši 2724 Kč měsíčně. Pak by se vám případně i tato doba započítávala do „odpracovaných“ roků, pro nárok na budoucí důchod.

Placení dobrovolného důchodové pojištění, se ale obecně příliš nevyplatí. Smysl to má spíše u těch, kdo již dosáhli důchodového věku, ale chybí jim potřebná doba pojištění. U vás to moc smysl nemá – pravidla pro nárok na důchod se průběžně mění, a co bude za 30 – 40 roků, nejde ani odhadovat. Navíc nová vláda chce prosadit, aby se do budoucna započítávala opět i doba studia, takže těžko říci, co bude za pár roků platit. Důchodové pojištění bych tedy na vašem místě neřešila.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Platba pojistného po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, skončila mi podpůrčí doba nemocenské. Na ČSSZ mám zažádáno o prodloužení. Chci se zeptat, jak je to s placením ZP a SP během toho, než přijde vyjádření. Podpůrčí doba mi skončila k 9. 9., tj. za těch prvních 9 dní v měsíci, ještě pošlou nemocenské, je tedy zaplaceno i pojištění? Neschopenku jsem neukončil, […]

Zobrazit odpověď

Prohlášení poplatníka a daňové slevy – 2 HPP + invalidní důchod

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP – smlouva na neurčito, zkrácený úvazek – invalidita I. stupně. Nyní nastupuji (1. 10.) do 2. zaměstnání, kde budu mít smlouvu na HPP na dobu určitou, po půl roce na neurčito. Taktéž na zkrácený úvazek. U 1. HPP mám podepsané prohlášení k dani a uplatňuji si slevy na poplatníka, […]

Zobrazit odpověď

Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

-

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB. Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze? V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala. Děkuji

Zobrazit odpověď

Úřad práce a placení zdravotního pojištění u studenta nad 26 let

-

Dobrý den, v únoru mi bylo 26 let a pořád studuji vysokou školu, teď nastupuji do posledního ročníku. Vím, že od února si musím platit zdravotní pojištění, ale chci se prosím zeptat, bylo by možné se registrovat i jako student nad 26 let na úřadu práce s tím, že by za mě zdravotní pojištění platil […]

Zobrazit odpověď