Student nad 26 let, sociální a zdravotní pojištění

Dobrý den,

jsem studentkou prezenční formy studia na vysoké škole (magisterské studium) a zítra, tj. 17.1. je mi 26 let. Do toho mám brigádu na DPP do 10 tisíc.

Jak to teď tedy bude s placením sociálního a zdravotního pojištění, mám se nahlásit na obě pojišťovny a pojistné si platit, dokud nenajdu zaměstnání na hlavni pracovní poměr, nebo je to jinak?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Andrea, 16.01.2022 22:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.01.2022 16:14 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi sociálním a zdravotním pojištěním je rozdíl. Placení zdravotního pojištění, je povinné ze zákona. Buď ho za vás platí stát, nebo zaměstnavatel. Nebo si jej musíte platit sama (jako OSVČ nebo případně jako OBZP).

U sociálního pojištění je to jinak. Buď ho za vás platí zaměstnavatel, nebo podnikatelé (OSVČ) si jej musí platit povinně. V jiných případech, ale sociální pojištění neplatíte.

Za děti a studenty, platí zdravotní pojištění stát. U studentů se to ale obecně týká jen nezaopatřených dětí – tj. studenti maximálně do 26 roků.

Výjimku mají pouze ti studenti, kteří studují v doktorandském studijním programu. Ten se reálně nedá stihnout vystudovat do 26 roků, proto za ně platí stát zdravotní pojištění o po 26 roce.

V ostatních případech (například jako u vás, u magisterského studijního programu), máte povinnost, platit si sama zdravotní pojištění. Měla byste se tedy obrátit na svou zdravotní pojišťovnu, a oznámit jí, že vám vzniká povinnost platit si zdravotní pojištění.

Tato povinnost, vám vzniká od následujícího měsíce (v lednu za vás ještě část měsíce platí zdravotní pojištění stát).

Informace je možné najít například zde – na webu VZP (jiné zdravotní pojišťovny to budou mít obdobně).

Minimální zdravotní pojištění pro OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů, za které neplatí zdravotní pojištění stát) je v roce 2022 částka 2187 Kč měsíčně (13,5% z minimální mzdy).

Pokud byste měla příjem z DPP nad 10 tisíc korun (nebo pokud by se jednalo například o DPČ se sjednaným příjmem od 3500 Kč), pak byste to nemusela řešit, zdravotní pojištění by za vás platit zaměstnavatel. Při příjmu do 10 tisíc Kč si ho musíte platit sama.

U sociálního pojištění je to jinak. To za vás doposud nikdo neplatil. Pokud ho za vás neplatí zaměstnavatel (příjem pod 10 tisíc korun), pak si jej sama platit nemusíte. Znamená to pro vás pouze to, že se vám tato doba, nezapočítává pro nárok na důchod. Nic jiného to neznamená.

Máte pouze možnost, začít si platit dobrovolné důchodové pojištění. To je aktuálně v roce 2022, ve výši 2724 Kč měsíčně. Pak by se vám případně i tato doba započítávala do „odpracovaných“ roků, pro nárok na budoucí důchod.

Placení dobrovolného důchodové pojištění, se ale obecně příliš nevyplatí. Smysl to má spíše u těch, kdo již dosáhli důchodového věku, ale chybí jim potřebná doba pojištění. U vás to moc smysl nemá – pravidla pro nárok na důchod se průběžně mění, a co bude za 30 – 40 roků, nejde ani odhadovat. Navíc nová vláda chce prosadit, aby se do budoucna započítávala opět i doba studia, takže těžko říci, co bude za pár roků platit. Důchodové pojištění bych tedy na vašem místě neřešila.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sociální pojištění – práce na dohodu o provedení práce (DPP)

-

Dobrý den, mám dotaz – pracuji na dohodu provedení práce. Vydělala jsem si 7100 Kč. Kdo za mě hradí sociální pojištění? Musím to hradit já? Jak to je, se v tom vůbec nevyznám.

Zobrazit odpověď

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

-

Dobrý den, Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024? Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď