Student nad 26 let, sociální a zdravotní pojištění

Dobrý den,

jsem studentkou prezenční formy studia na vysoké škole (magisterské studium) a zítra, tj. 17.1. je mi 26 let. Do toho mám brigádu na DPP do 10 tisíc.

Jak to teď tedy bude s placením sociálního a zdravotního pojištění, mám se nahlásit na obě pojišťovny a pojistné si platit, dokud nenajdu zaměstnání na hlavni pracovní poměr, nebo je to jinak?

Děkuji.

Dotaz poslal/a: Andrea, 16.01.2022 22:54
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.01.2022 16:14 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi sociálním a zdravotním pojištěním je rozdíl. Placení zdravotního pojištění, je povinné ze zákona. Buď ho za vás platí stát, nebo zaměstnavatel. Nebo si jej musíte platit sama (jako OSVČ nebo případně jako OBZP).

U sociálního pojištění je to jinak. Buď ho za vás platí zaměstnavatel, nebo podnikatelé (OSVČ) si jej musí platit povinně. V jiných případech, ale sociální pojištění neplatíte.

Za děti a studenty, platí zdravotní pojištění stát. U studentů se to ale obecně týká jen nezaopatřených dětí – tj. studenti maximálně do 26 roků.

Výjimku mají pouze ti studenti, kteří studují v doktorandském studijním programu. Ten se reálně nedá stihnout vystudovat do 26 roků, proto za ně platí stát zdravotní pojištění o po 26 roce.

V ostatních případech (například jako u vás, u magisterského studijního programu), máte povinnost, platit si sama zdravotní pojištění. Měla byste se tedy obrátit na svou zdravotní pojišťovnu, a oznámit jí, že vám vzniká povinnost platit si zdravotní pojištění.

Tato povinnost, vám vzniká od následujícího měsíce (v lednu za vás ještě část měsíce platí zdravotní pojištění stát).

Informace je možné najít například zde – na webu VZP (jiné zdravotní pojišťovny to budou mít obdobně).

Minimální zdravotní pojištění pro OBZP (osoby bez zdanitelných příjmů, za které neplatí zdravotní pojištění stát) je v roce 2022 částka 2187 Kč měsíčně (13,5% z minimální mzdy).

Pokud byste měla příjem z DPP nad 10 tisíc korun (nebo pokud by se jednalo například o DPČ se sjednaným příjmem od 3500 Kč), pak byste to nemusela řešit, zdravotní pojištění by za vás platit zaměstnavatel. Při příjmu do 10 tisíc Kč si ho musíte platit sama.

U sociálního pojištění je to jinak. To za vás doposud nikdo neplatil. Pokud ho za vás neplatí zaměstnavatel (příjem pod 10 tisíc korun), pak si jej sama platit nemusíte. Znamená to pro vás pouze to, že se vám tato doba, nezapočítává pro nárok na důchod. Nic jiného to neznamená.

Máte pouze možnost, začít si platit dobrovolné důchodové pojištění. To je aktuálně v roce 2022, ve výši 2724 Kč měsíčně. Pak by se vám případně i tato doba započítávala do „odpracovaných“ roků, pro nárok na budoucí důchod.

Placení dobrovolného důchodové pojištění, se ale obecně příliš nevyplatí. Smysl to má spíše u těch, kdo již dosáhli důchodového věku, ale chybí jim potřebná doba pojištění. U vás to moc smysl nemá – pravidla pro nárok na důchod se průběžně mění, a co bude za 30 – 40 roků, nejde ani odhadovat. Navíc nová vláda chce prosadit, aby se do budoucna započítávala opět i doba studia, takže těžko říci, co bude za pár roků platit. Důchodové pojištění bych tedy na vašem místě neřešila.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

2 pracovní poměry a odvod zdravotního pojištění

-

Dobrý den, mám 2 hlavní pracovní poměry u dvou různých zaměstnavatelů, na jednom je mzda vyšší než minimální a sjednána 40 hodinová pracovní doba. Tam mám podepsané daňové prohlášení. U druhého pracovního poměru je mzda 5.000,- hrubého a kratší pracovní doba. Zajímá mne, zda se musí z této mzdy, která je 5.000,- Kč, odvést zdravotní […]

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, registrace na Úřad práce

-

Dobrý den, momentálně jsem studentkou VŠ s tím, že 20. 7. 2022 mi bude 26 let. Vím, že se musím registrovat jako plátce zdravotního pojištění a zároveň, že sociální pojištění není povinné. Můj dotaz je, zda-li jsem povinna se registrovat na Úřadu práce po dovršení věku 26 let. Momentálně jsem nezaměstnaná a nemám žádné příjmy. […]

Zobrazit odpověď

Syn nedostudovat školu má se nahlásit na pracovní úřad? Kdo platí zdravotní pojištění?

-

Dobrý den, chci se zeptat: Syn, který nedostudoval učiliště (3 ročník) – dostal rozhodnutí, že žákem školy byl do 30. 6. 2022. Poslední týden v srpnu se ještě dozvíme, zda mu umožní opakovat ročník. Jak nejlépe se zachovat s ohledem na zdravotní a důchodové pojištění? Přihlásit se na pracovní úřad na 2 měsíce. Může se […]

Zobrazit odpověď

Odvody na zdravotní pojištění – práce na poloviční úvazek

-

Dobrý den, pracuji na poloviční úvazek již řadu let. Smlouvu mám na dobu neurčitou. Mzda nedosahuje výše minimální mzdy. Zaměstnavatel odvádí zdravotní a sociální pojištění. Předpokládám, že se nemusím o pojištění již dále starat. Zneklidnil mě článek na internetu, ve kterém stálo, že pokud zaměstnanec nepobírá alespoň minimální mzdu, musí si část zdravotního pojištění doplatit sám. […]

Zobrazit odpověď