Neschopenka po ukončení pracovního poměru (výpověď od zaměstnance)

Dobrý den, měla bych dotaz ohledně neschopenky po ukončení pracovního poměru.

Podávala jsem v práci výpověď a za 14 dní mi končí výpovědní doba. Měla jsem teď ale úraz a jsem na neschopence, která bude trvat minimálně 3 týdny.

Zajímalo by mě, jak to probíhá po skončení pracovního poměru, když jsem stále na neschopence.

Bude mi zaměstnavatel stále něco platit nebo se mám nahlásit někde jinde (ÚP/pojišťovna), abych dostala nějakou nemocenskou, a popřípadě v jaké výši bývá?

Dočetla jsem se totiž, že nebudu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti po dobu neschopenky.

Děkuju za případnou odpověď

Dotaz poslal/a: Nikola, 21.06.2023 9:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.06.2023 13:12 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud jste podávala výpověď vy (výpověď ze strany zaměstnance), pak vám pracovní poměr skončí po uplynutí výpovědí doby (pracovní poměr se kvůli neschopence neprodlužuje). Zaměstnání vám tedy skončí zřejmě na konci června.

Pokud by se jednalo o výpověď ze strany zaměstnavatele, pak by to bylo jiné. Výpovědní doba, by se mohla na dobu neschopenky „pozastavit“ a pokračovala by až po skončení pracovní neschopnosti.

Tím, že vám skončí pracovní poměr v průběhu neschopenky, se toho pro vás až tak moc nemění. Na neschopence budete i dále (dokud váš lékař neschopenku neukončí). Na nemocenské dávky je nárok i po skončení pracovního poměru.

Prvních 14 dní na neschopence, vám platí nemocenskou zaměstnavatel (náhrada mzdy za nemoc). Zaměstnavatel platí nemocenskou jen v době, kdy jste jeho zaměstnancem (platí za neodpracované směny).

Záleží tedy na tom, kdy přesně začala neschopenka. Pokud by to bylo například 20. 6. 2023 a pracovní poměr vám končil 30. 6. 2023, tak by následně od 1. 7. 2023 do 3. 7. 2023 nebyl nárok na nemocenskou.

Od 15 dne na neschopence, je ale už nárok na nemocenské dávky (platí stát, ČSSZ). Na ty je nárok i po skočení zaměstnání.

Náhrada mzdy od zaměstnavatele, je 60% z redukovaného průměrného výdělku. Průměrný výdělek se stanovuje za poslední ukončené kalendářní čtvrtletí (v červnu tedy za měsíce leden – březen).

Nemocenské dávky (od 15 dne) se vypočítají trochu jinak. Vychází se z denního vyměřovacího základu (odvíjí se od hrubé mzdy).

Od 15 do 30 dne na neschopence je to 60%, následně od 31 do 60 dne je to 66% a u delší neschopenky, je to od 61 dne 72%.

Nemocenské dávky (denní vyměřovací základ) se vypočítají obvykle na základě posledních 12 měsíců v zaměstnání (vychází se z hrubé mzdy).

V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, vás na Úřadu práce nemohou zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání, a není tedy ani nárok na podporu v nezaměstnanosti. Na podporu ale máte nárok ihned po skončení neschopenky, podle standardních podmínek.

Během neschopenky, kdy je nárok na nemocenské dávky, za vás platí zdravotní pojištění stát.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Pracovní smlouva na dobu určitou a dlouhodobá neschopenka

-

Dobrý den chtěla bych se u vás poradit. Už delší dobu marodím a pracovní smlouvu mám na dobu určitou do konce srpna. Marodit ale budu déle. Jaké mám nároky ze strany zaměstnavatele? Musím se hlásit na pracovní úřad nebo mě po dobu neschopnosti propustit nemůžou? Nevím, na co mám nárok nebo kam se hlásit? Děkuji

Zobrazit odpověď

Neschopenka pouze na 1 HPP ze 2 HPP

-

Dobrý den, mám dotaz na to, jestli jde mít pouze neschopenku do jedné práce. Jsem těhotná a mám 2 HPP (úklid a kancelářskou činnost). Úklid mě již dost zmáhá a chtěla bych na něho neschopenku. Ale v kanceláři jsem v pohodě a jsem schopná tuto činnost vykonávat. Je tedy možné mít neschopenku jen na ten […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou dovolenou ze dvou zaměstnání

-

Dobrý den, byla jsem zaměstnaná u jednoho zaměstnavatele, u kterého jsem momentálně na rodičovské dovolené, a již rok při rodičovské dovolené pracuji u jiného zaměstnavatele. Rodičovská dovolená mi skončí ještě před nástupem na mateřskou dovolenou (cca 5 měsíců), po tuto dobu bych byla na pracovní neschopnosti (pobírala bych nemocenskou?), jelikož se jedná o fyzicky náročnou […]

Zobrazit odpověď

Výpověď během neschopenky (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem ve zkušební době a zjistila jsem, že jsem těhotná. K práci na HPP mám ještě práci na DPČ, kterou vykonávám z domova. Aktuálně jsem na nemocenské kvůli těhotenství, kdy práci na DPČ dělám, jelikož mne nijak neomezuje. Chci se zeptat, jak by to bylo v případě, že by mne ze zaměstnání vyhodili […]

Zobrazit odpověď