Hlavní pracovní poměr a studium VŠ – odvody na sociální a zdravotní pojištění

Dobrý den, pracuji na hlavní pracovní poměr poté, co jsem přerušila studium na VŠ.

Nyní se vracím zpět na VŠ a současně zůstávám v zaměstnání. Je mi 24 let.

Musí mi zaměstnavatel strhávat zdravotní a sociální pojištění, když by se mi měla doba studia do 26 let počítat jako náhradní doba pojištění a zdravotní pojištění za studenta hradí stát?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michaela, 12.08.2023 7:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.08.2023 18:09 napsal/a:

Dobrý den,

Sociální a zdravotní pojištění, se při příjmu z nějakého zaměstnání platí téměř vždy. Výjimkou je příjem z dohody. U dohody se v některých případech sociální a zdravotní nestrhává. Se studiem na VŠ to ale nesouvisí.

U dohody o provedení práce (DPP), se sociální a zdravotní pojištění neplatí, pokud je měsíční příjem do 10 000 Kč hrubého. U dohody o pracovní činnosti (DPČ), se sociální a zdravotní pojištění neplatí, pokud je příjem do 4 000 Kč hrubého měsíčně.

Ve všech ostatních případech, se z výplaty strhne sociální a zdravotní pojištění. Sociální pojištění pro zaměstnance, je 6,5% (v roce 2024, pravděpodobně dojde ke zvýšení na 7,1%). Zdravotní pojištění pro zaměstnance je 4,5%.

Sociální a zdravotní pojištění platíte vždy. Bez ohledu na to, jestli jste student, pracující důchodce, osoba na mateřské nebo rodičovské dovolené, nebo nezaměstnaná na Úřadu práce.

Jediný rozdíl je v tom, že pokud za vás jako za studenta odvádí zdravotní pojištění stát, pak nemáte povinnost platit doplatek do minimálního zdravotního pojištění.

Pokud je příjem ze zaměstnání nižší než minimální mzda (17 300 Kč v roce 2023), pak se na zdravotní pojištění nestrhává jenom 4,5%, ale i doplatek do minimálního zdravotního pojištění (tak aby celkové zdravotní pojištění, které zaplatí zaměstnavatel + zaměstnanec, bylo alespoň minimální částka = 2336 Kč v roce 2023).

Za studenty, důchodce, osoby na mateřské/rodičovské, za nezaměstnané, invalidy, a další osoby, platí zdravotní pojištění stát. Nevztahuje se na ně minimální vyměřovací základ pro zdravotní pojištění.

Takže pokud byste například měla příjem 12 000 Kč hrubého, tak se vám na zdravotní pojištění strhne jenom 540 Kč. Pokud byste nebyla student, pak by se vám na zdravotní strhlo 1256 Kč (540 Kč + 716 Kč doplatek do minimálního ZP).

To je jediný rozdíl. Jinak ale sociální a zdravotní pojištění platíte vždy příslušným procentem z hrubé mzdy (výjimku mají výše uvedené dohody).

U sociálního pojištění není žádný rozdíl – to, že se může doba studia započítat jako náhradní doba důchodového pojištění, nehraje žádnou roli. Sociální pojištění platíte, jako příslušné procento z hrubé mzdy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sociální pojištění – práce na dohodu o provedení práce (DPP)

-

Dobrý den, mám dotaz – pracuji na dohodu provedení práce. Vydělala jsem si 7100 Kč. Kdo za mě hradí sociální pojištění? Musím to hradit já? Jak to je, se v tom vůbec nevyznám.

Zobrazit odpověď

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

-

Dobrý den, Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024? Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď