Hlavní pracovní poměr a studium VŠ – odvody na sociální a zdravotní pojištění

Dobrý den, pracuji na hlavní pracovní poměr poté, co jsem přerušila studium na VŠ.

Nyní se vracím zpět na VŠ a současně zůstávám v zaměstnání. Je mi 24 let.

Musí mi zaměstnavatel strhávat zdravotní a sociální pojištění, když by se mi měla doba studia do 26 let počítat jako náhradní doba pojištění a zdravotní pojištění za studenta hradí stát?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Michaela, 12.08.2023 7:29
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 12.08.2023 18:09 napsal/a:

Dobrý den,

Sociální a zdravotní pojištění, se při příjmu z nějakého zaměstnání platí téměř vždy. Výjimkou je příjem z dohody. U dohody se v některých případech sociální a zdravotní nestrhává. Se studiem na VŠ to ale nesouvisí.

U dohody o provedení práce (DPP), se sociální a zdravotní pojištění neplatí, pokud je měsíční příjem do 10 000 Kč hrubého. U dohody o pracovní činnosti (DPČ), se sociální a zdravotní pojištění neplatí, pokud je příjem do 4 000 Kč hrubého měsíčně.

Ve všech ostatních případech, se z výplaty strhne sociální a zdravotní pojištění. Sociální pojištění pro zaměstnance, je 6,5% (v roce 2024, pravděpodobně dojde ke zvýšení na 7,1%). Zdravotní pojištění pro zaměstnance je 4,5%.

Sociální a zdravotní pojištění platíte vždy. Bez ohledu na to, jestli jste student, pracující důchodce, osoba na mateřské nebo rodičovské dovolené, nebo nezaměstnaná na Úřadu práce.

Jediný rozdíl je v tom, že pokud za vás jako za studenta odvádí zdravotní pojištění stát, pak nemáte povinnost platit doplatek do minimálního zdravotního pojištění.

Pokud je příjem ze zaměstnání nižší než minimální mzda (17 300 Kč v roce 2023), pak se na zdravotní pojištění nestrhává jenom 4,5%, ale i doplatek do minimálního zdravotního pojištění (tak aby celkové zdravotní pojištění, které zaplatí zaměstnavatel + zaměstnanec, bylo alespoň minimální částka = 2336 Kč v roce 2023).

Za studenty, důchodce, osoby na mateřské/rodičovské, za nezaměstnané, invalidy, a další osoby, platí zdravotní pojištění stát. Nevztahuje se na ně minimální vyměřovací základ pro zdravotní pojištění.

Takže pokud byste například měla příjem 12 000 Kč hrubého, tak se vám na zdravotní pojištění strhne jenom 540 Kč. Pokud byste nebyla student, pak by se vám na zdravotní strhlo 1256 Kč (540 Kč + 716 Kč doplatek do minimálního ZP).

To je jediný rozdíl. Jinak ale sociální a zdravotní pojištění platíte vždy příslušným procentem z hrubé mzdy (výjimku mají výše uvedené dohody).

U sociálního pojištění není žádný rozdíl – to, že se může doba studia započítat jako náhradní doba důchodového pojištění, nehraje žádnou roli. Sociální pojištění platíte, jako příslušné procento z hrubé mzdy.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

-

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB. Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze? V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala. Děkuji

Zobrazit odpověď

Úřad práce a placení zdravotního pojištění u studenta nad 26 let

-

Dobrý den, v únoru mi bylo 26 let a pořád studuji vysokou školu, teď nastupuji do posledního ročníku. Vím, že od února si musím platit zdravotní pojištění, ale chci se prosím zeptat, bylo by možné se registrovat i jako student nad 26 let na úřadu práce s tím, že by za mě zdravotní pojištění platil […]

Zobrazit odpověď

Neúspěšná maturita – do kdy platí zdravotní pojištění stát?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Synovi se nepovedla maturita a opravný termín má v polovině září. Od října by nastoupil do práce. Myslím si správně, že do 31.8. pro něho platí status studenta, a na září by se musel zaevidovat na ÚP kvůli sociálnímu a zdravotnímu? Děkuji

Zobrazit odpověď

Zdravotní a sociální pojištění po ukončení rodičovského příspěvku

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala na svojí situaci. K 30. 6. mi bylo ukončeno pobírání rodičovského příspěvku. Zároveň pracuji na DPP do 10 000 Kč měsíčně. Dítě zatím nikam nedochází, ale od září bude navštěvovat dětskou skupinu. Kdo za mě nyní platí zdravotní a sociální pojištění? Mám se někde nahlásit? Dítě má 2,5 roku. […]

Zobrazit odpověď