Nemocenská a ukončení pracovního poměru – na co mám nárok?

Dobrý den, dne 6. 10. mi byla dána výpověď ze zaměstnání, v ten samý den jsem nastoupila na pracovní neschopnost.

Pracovní smlouva končí a na nemocenské dávky nemám nárok?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Hana V., 6.11.2023 20:21
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 08.11.2023 15:40 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud vám dal zaměstnavatel výpověď 6. 10., pak by vám od začátku listopadu měla začít dvouměsíční výpovědní lhůta, a pracovní poměr by vám tedy měl končit na konci roku (31. 12.). Výpovědní doba začíná až od začátku následujícího kalendářního měsíce, a je minimálně 2 měsíce.

Mohla jste se ale také se zaměstnavatelem domluvit i jinak. Pokud se nejednalo o výpověď, ale domluvili jste se na ukončení pracovního poměru dohodou, pak vám zaměstnání může končit i někdy jindy.

Mohlo to být klidně už k tomu 6. 10. (u dohody může pracovní poměr končit ihned), nebo na konci října nebo i kdykoliv jindy – to netuším.

1) Pokud jste skutečně dostala výpověď a jste nyní ve výpovědní době a na neschopence, tak bude záležet i na tom, kdy by vám měla skončit neschopenka.

Pokud by to bylo až po skončení pracovního poměru (například až někdy v lednu, nebo i později), tak se výpovědní doba na dobu pracovní neschopnosti přeruší. A pokračovala by až po skončení neschopenky. Pracovní poměr by pak pokračoval i v následujícím roce.

Po dobu pracovní neschopnosti byste měla nárok na náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (prvních 14 dní) a i na nemocenské dávky (od 15 dne), podle standardních podmínek.

2) Pokud jste se ale domluvila na ukončení pracovního poměru dohodou, tak vám zaměstnání může skončit i během neschopenky. Možná už skončilo, možná vám teprve bude končit (to z vašeho dotazu nevyplývá).

Na nemocenské dávky (které platí stát od 15 dne), máte nárok i po skončení pracovního poměru. Podstatné je pouze to, že vám neschopenka začala ještě během zaměstnání. Po skončení zaměstnání, byste tedy i nadále mohla být na neschopence, a i nadále byste měla nárok na nemocenské dávky.

Jediný problém by nastal, pokud byste se domluvila na ukončení pracovního poměru, ještě během prvních 14 dní na neschopence. Prvních 14 dní vám nemocenskou platí firma = pokud byste ukončila pracovní poměr, tak by vám firma přestala platit nemocenskou. To se ale týká jenom prvních 14 dní, od 15 dne je na nemocenskou nárok, i po ukončeném zaměstnání.

Pro nárok na nemocenské dávky (po skončení zaměstnání), platí běžné podmínky. Výpočet neschopenky vychází z denního vyměřovacího základu (počítá se z hrubé mzdy v posledním zaměstnání).

Na nemocenské dávky, může být nárok až 380 dní od začátku neschopenky (někdy má ale lékař povinnost ukončit neschopenku už po 180 dnech, jindy může být nárok na prodloužení základních 380 dní ještě o dalších až 350 dní).

Po skončení neschopenky, také můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti podle běžných podmínek (záleží na tom, zda je splněna „minimální odpracovaná doba“, a další podmínky).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď