Platba pojistného po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

Dobrý den, skončila mi podpůrčí doba nemocenské. Na ČSSZ mám zažádáno o prodloužení.

Chci se zeptat, jak je to s placením ZP a SP během toho, než přijde vyjádření. Podpůrčí doba mi skončila k 9. 9., tj. za těch prvních 9 dní v měsíci, ještě pošlou nemocenské, je tedy zaplaceno i pojištění?

Neschopenku jsem neukončil, čekám na vyjádření ČSSZ.

Děkuji a přeji hezký den.

Dotaz poslal/a: Tomáš, 29.09.2023 9:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.10.2023 20:10 napsal/a:

Dobrý den,

Během pracovní neschopnosti (kdy máte nárok na nemocenské dávky), za vás platí zdravotní pojištění stát.

Sociální pojištění za vás ale stát neplatí. Doba v pracovní neschopnosti (po skončení zaměstnání, pokud je nárok na nemocenskou), se ale započítá jako náhradní doba důchodového pojištění. Tj. započítá se to do „odpracovaných roků“, pro nárok na důchod.

Pokud už dále nebudete mít nárok na nemocenské dávky, tak vám může vznikat povinnost, začít si platit zdravotní pojištění (u sociálního pojištění taková povinnost není).

Zdravotní pojištění si musíte platit sám ve chvíli, kdy za vás za po celý kalendářní měsíc nezaplatil zdravotní pojištění zaměstnavatel nebo stát.

V září, kdy byl alespoň část měsíce nárok na nemocenské dávky, zatím tato povinnost nevzniká.

Pokud budete v pracovní neschopnosti i celý další kalendářní měsíc (říjen) a pokud nebudete mít nárok na nemocenské dávky, tak už ale bude povinnost zaplatit minimální zdravotní pojištění za říjen.

Aktuálně je minimální zdravotní pojištění staveno na 2336 Kč měsíčně. Platba za měsíc říjen, je splatná nejpozději do 8 dne v následujícím měsíci. Platba za říjen, tedy musí být zaplacena nejpozději do 8. listopadu.

Placení sociálního pojištění není povinné. Po skončení nároku na nemocenské dávky, se vám už ale další doba v pracovní neschopnosti nebude započítávat pro nárok na důchod.

Existuje možnost placení dobrovolného důchodového pojištění. Toto dobrovolné pojištění, je aktuálně 2823 Kč.

Dobrovolná platba má ale smysl jenom v některých případech – například pokud vám do „odpracované doby pro důchod“ chybí jen krátká doba. V jiných případech se to většinou nevyplatí (je to ale individuální, záleží na více faktorech).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď