Platba pojistného po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

Dobrý den, skončila mi podpůrčí doba nemocenské. Na ČSSZ mám zažádáno o prodloužení.

Chci se zeptat, jak je to s placením ZP a SP během toho, než přijde vyjádření. Podpůrčí doba mi skončila k 9. 9., tj. za těch prvních 9 dní v měsíci, ještě pošlou nemocenské, je tedy zaplaceno i pojištění?

Neschopenku jsem neukončil, čekám na vyjádření ČSSZ.

Děkuji a přeji hezký den.

Dotaz poslal/a: Tomáš, 29.09.2023 9:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.10.2023 20:10 napsal/a:

Dobrý den,

Během pracovní neschopnosti (kdy máte nárok na nemocenské dávky), za vás platí zdravotní pojištění stát.

Sociální pojištění za vás ale stát neplatí. Doba v pracovní neschopnosti (po skončení zaměstnání, pokud je nárok na nemocenskou), se ale započítá jako náhradní doba důchodového pojištění. Tj. započítá se to do „odpracovaných roků“, pro nárok na důchod.

Pokud už dále nebudete mít nárok na nemocenské dávky, tak vám může vznikat povinnost, začít si platit zdravotní pojištění (u sociálního pojištění taková povinnost není).

Zdravotní pojištění si musíte platit sám ve chvíli, kdy za vás za po celý kalendářní měsíc nezaplatil zdravotní pojištění zaměstnavatel nebo stát.

V září, kdy byl alespoň část měsíce nárok na nemocenské dávky, zatím tato povinnost nevzniká.

Pokud budete v pracovní neschopnosti i celý další kalendářní měsíc (říjen) a pokud nebudete mít nárok na nemocenské dávky, tak už ale bude povinnost zaplatit minimální zdravotní pojištění za říjen.

Aktuálně je minimální zdravotní pojištění staveno na 2336 Kč měsíčně. Platba za měsíc říjen, je splatná nejpozději do 8 dne v následujícím měsíci. Platba za říjen, tedy musí být zaplacena nejpozději do 8. listopadu.

Placení sociálního pojištění není povinné. Po skončení nároku na nemocenské dávky, se vám už ale další doba v pracovní neschopnosti nebude započítávat pro nárok na důchod.

Existuje možnost placení dobrovolného důchodového pojištění. Toto dobrovolné pojištění, je aktuálně 2823 Kč.

Dobrovolná platba má ale smysl jenom v některých případech – například pokud vám do „odpracované doby pro důchod“ chybí jen krátká doba. V jiných případech se to většinou nevyplatí (je to ale individuální, záleží na více faktorech).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská – výpověď ve zkušební době, na co je nárok?

-

Dobrý den, 31. října jsem dostala výpověď ve zkušební době. Pracovala jsem jako učitelka ve školce. Hned od 1. listopadu jsem šla na nemocenskou, kterou mi radila i paní ředitelka, že se mi více oplatí, než jít na úřad práce. Předtím jsem pracovala v jedné školce 8 let, ale zpět k dotazu. Zajímá mě, jestli mi […]

Zobrazit odpověď

Náhrada mzdy za státní svátek po skončení neschopenky

-

Dobrý den, Ve čtvrtek 16. Listopadu, mi bude končit 13denní pracovní neschopnost. V pátek 17. Listopadu je státní svátek, pak víkend, a příští týden si budu brát 5 dní řádné dovolené, takže do práce nastoupím až 27. listopadu. Zajímalo by mě, jestli mám nárok na proplacení svátku, když mi to takto navazuje na neschopenku a dovolenou? […]

Zobrazit odpověď

Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

-

Dobrý den, v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců). Je s podivem, že se […]

Zobrazit odpověď

Neschopenka v zaměstnání na HPP – možnost podnikání jako OSVČ vedlejší

-

Dobrý den, prosím Vás mám dotaz ohledně situace, když je žena nemocná z důvodu umělého oplodnění, na nemocenské je 6 měsíců, teprve nyní z důvodu různých dalších kompilacích se to teprve povedlo. A zajímá mě, když je normálně zaměstnaná na plný úvazek u zaměstnavatele a zároveň má vedlejší činnost OSVČ, zda může v době vycházek […]

Zobrazit odpověď