Nárok na placenou neschopenku na ÚP po vypršení podpůrčí doby

Dobrý den,

v posledních dvou letech se mi nasčítalo více pracovní neschopností na různé diagnózy tak, že jsem už musela žádat o prodloužení podpůrčí lhůty (byla mi prodloužena na 3 měsíce), v té době jsem vyřizovala ID, který mi byl ale zamítnut (s odkazem na nedostatečnou dobu nemocenské 10 měsíců).

Je s podivem, že se nepřihlíží k tomu, že nemocenská sice nebyla v kuse, ale související zdravotní problémy tam byly.

Nyní jsem na ÚP a jak jsem viděla v příspěvcích, tak pokud bych měla další ataku onemocnění, tak mám asi smůlu a nedostanu ani korunu.

Nebo jak to je v tomto případě? Obnoví se mi někdy ještě v průběhu registrace na ÚP nárok? Je to dost děsivá představa.

Děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Blanka M., 10.11.2023 18:52
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.11.2023 14:28 napsal/a:

Dobrý den,

Jste-li nyní vedená v evidenci na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání, tak nemůžete mít nárok na placenou neschopenku. To ale nijak nesouvisí s tím, že jste u předchozí pracovní neschopnosti vyčerpala maximální podpůrčí dobu nemocenské.

Nezaměstnaným na Úřadu práce nevzniká nárok na placenou neschopenku (nemocenské dávky), protože nejsou účastni na nemocenském pojištění. Za nezaměstnané, platí stát pouze zdravotní pojištění (což je ale něco jiného).

Na placenou neschopenku po skončení zaměstnání (když jste na Úřadu práce), může být nárok pouze v jednom případě. A to, když je neschopenka zahájena do 7 kalendářních dní, od ukončení pracovního poměru. Pokud neschopenka začne až delší dobu po skončení zaměstnání, tak už nevzniká nárok na nemocenské dávky.

Na placenou neschopenku, můžete mít opět nárok, až po nástupu do nějakého nového zaměstnání. U zaměstnanců vzniká účast na nemocenském pojištění, ihned po nástupu do nové práce (resp. po zahájení výkonu práce).

V novém zaměstnání, je tedy teoreticky možné mít placenou neschopenku hned od prvního dne, i když jste ve zkušební době.

U vás to s nárokem na nemocenskou v novém zaměstnání, ale může být trochu komplikovanější, protože došlo k vyčerpání maximální podpůrčí doby.

Pokud byste byla zaměstnaná a onemocněla, pak bude záležet i na tom, kdy to bude (a jak dlouho budete pracovat v novém zaměstnání).

Pro nárok na nemocenskou, se posuzuje předchozích 380 dní, před začátkem neschopenky. A z maximální podpůrčí doby nemocenské (380 dní), se odečítají všechny předchozí neschopenky, které spadají do tohoto období. Odečítá se i doba v pracovní neschopnosti, kdy nebyl nárok na nemocenské dávky.

Pro nárok na další „plnou“ podpůrčí dobu (aby byl opět nárok na nemocenskou po dobu 380 dní), je nutné v zaměstnání odpracovat alespoň 190 kalendářních dní.

Viz zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.), paragraf 26, odstavec 2:

(2) Vznikl-li nárok na nemocenské z důvodu dočasné pracovní neschopnosti, započítávají se do podpůrčí doby uvedené v odstavci 1 doby předchozích dočasných pracovních neschopností, pokud spadají do období 380 kalendářních dnů před vznikem dočasné pracovní neschopnosti; tento zápočet se provede i v případě, že předchozí dočasná pracovní neschopnost byla uznána pro jinou pojištěnou činnost. Předchozí období dočasné pracovní neschopnosti se započítávají do podpůrčí doby, i když při nich nemocenské nenáleželo. Věta první a druhá se nepoužije v případě, kdy pojištěná činnost trvala aspoň 190 kalendářních dnů od skončení poslední dočasné pracovní neschopnosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď