Pracovní poměr na dobu určitou – mám na rok na podporu v nezaměstnanosti?

Dobrý den! Prosím o radu, neboť už jsem z toho zmatená.

Od 1. 3. 2020 jsem pobírala rodičovský příspěvek do srpna roku 2022.

Těsně před koncem rodičovského příspěvku jsem nastoupila do zaměstnání. Smlouva byla sjednána od 16. 8. 2022 do 31. 8. 2023.

Smlouva mi nebyla prodloužena a poslední měsíc, tedy celý srpen mám neplacené volno. Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana, 24.08.2023 14:35
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 25.08.2023 18:37 napsal/a:

Dobrý den,

Hlavní podmínkou, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti je minimální „odpracovaná“ doba, alespoň 12 měsíců za poslední dva roky.

Přesněji se jedná o to, že během posledních 24 měsíců, před podáním žádosti o podporu v nezaměstnanosti, musíte mít účast na důchodovém pojištění, v rozsahu nejméně 12 celých kalendářních měsíců.

Jako účast na důchodovém pojištění, se vám započítá jak samotná doba v zaměstnání, tak i předchozí doba, kdy jste pobírala rodičovský příspěvek (náhradní doba zaměstnání).

Doba, kdy pobíráte rodičovský příspěvek (resp. obecně doba péče o malé dítě, případně až do jeho 4 roků), se započítá jako náhradní doba důchodového pojištění.

Na podporu v nezaměstnanosti byste tedy měla nárok, i kdybyste po skončení rodičovského příspěvku vůbec nepracovala. Následující zaměstnání, je tedy „bonus“ navíc. Rozdíl je hlavně v tom, že podpora ihned po skončení rodičovské, je obvykle jen velmi nízká.

I když budete mít nyní v zaměstnání jeden měsíc neplacené volno, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, by to nemělo mít negativní vliv.

Po skončení zaměstnání, byste měla jít do 3 pracovních dní na Úřad práce. Tj. nejpozději 5. 9. 2023. Zde si podáte žádost o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání a současně i žádost o podporu v nezaměstnanosti.

Na podporu v nezaměstnanosti byste měla mít nárok podle standardních podmínek. Vzhledem k tomu, že o podporu budete žádat po ukončení zaměstnání, tak by se měl výpočet podpory odvíjet od průměrného výdělku v tomto posledním zaměstnání.

Pro výpočet podpory se používá průměrný čistý měsíční výdělek za poslední ukončení kalendářní čtvrtletí – tj. u vás by to mělo být za 2 čtvrtletí 2023 (měsíce duben až červen).

První dva měsíce, máte nárok na podporu ve výši 65% z průměrného výdělku. Následně je dva měsíce nárok na 50%. A pokud je vám do 50 roků, tak je pak už nárok jen na jeden měsíc, kdy dostanete 45%.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2023:

Výpověď ve zkušební době – jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti. Byla jsem na rodičovské dovolené, u svého zaměstnavatele jsem dala výpověď, našla jsem si práci blíže k bydlišti, ale chci dát výpověď ve zkušební době – po 14 dnech. Práce neodpovídá tomu, na čem jsme se dohodli na pohovoru. Můj dotaz zní, když […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemoci

-

Dobrý den, od 12. 7. 2022 do 28. 8. 2023 jsem byl v pracovní neschopnosti. Dne 31. 8. jsem nastoupil do práce a do 9. 9. 2023 dobíral dovolenou. Pracovní poměr jsem ukončil dohodou 9. 9. 2023 ze zdravotních důvodů. Můj měsíční hrubý příjem byl zhruba třicet tisíc Kč. Nemocenskou jsem pobíral okolo devatenácti tisíc […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po ukončení OSVČ bez příjmu

-

Dobrý den, K 30. 9. 2021 jsem ukončila zaměstnání, ale se svými zdravotní problémy jsem pokračovala na nemocenské do 30. 6. 2022. Protože jsem nenašla práci, nahlásila jsem se na Úřad práce a to 1. 7. 2022, kde jsem sice absolvovala rekvalifikační kurs na PC, ale práci se mi nezískat nepodařilo. Proto jsem přijala nabídku […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, od září 2022 do prosince 2022 jsem byla v evidenci uchazečů o zaměst. na UP. O podporu jsem nežádala. Od ledna 2023 do srpna 2023 jsem byla zaměstnána, ale vzhledem k tomu, že mám 3 děti a zaměstnavatel mi nemohl snížit úvazek, podávám výpověď. Předtím jsem byla vedena jako osoba pečující o děti […]

Zobrazit odpověď