Úřad práce po dokončení studia VŠ – práce na DPP

Dobrý den,

v červnu jsem dokončila studium na VŠ, do konce července mi tedy ještě trvá status studenta, do práce nastupuji až poslední týden v srpnu.

Od 1. 8. do 27. 8. budu tedy nezaměstnaná – musím se nahlásit na úřad práce?

Během studia jsem pracovala (a pracuji) na DPP – potřebuji pro úřad práce nějaké potvrzení?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Barbora N., 10.07.2023 11:58
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.07.2023 9:13 napsal/a:

Dobrý den,

Po dokončení studia na Vysoké škole, za vás stát platí zdravotní pojištění, ještě po celý následující měsíc. Pokud jste ukončila VŠ v červnu (datum není podstatné), pak za vás bude stát platit zdravotní pojištění ještě v červenci.

Pokud následně během srpna nastoupíte do zaměstnání (tj. v srpnu budete alespoň část měsíce v pracovním poměru, ve výsledku stačí alespoň 1 den v srpnu, resp. aby vám vznikl nárok na mzdu ze které se odvádí ZP), pak za vás za srpen bude odvádět zdravotní pojištění zaměstnavatel.

Povinnost platit si zdravotní pojištění sama (nebo to řešit evidencí na Úřadu práce), byste měla až v případě, že byste po celý kalendářní měsíc nebyla zaměstnaná, nepodnikala jako OSVČ a ani nespadala do žádné z kategorií, za které platí ZP stát. Tedy například, pokud byste do zaměstnání nastupovala až v září.

Po ukončení studia, nemáte žádnou povinnost chodit na Úřad práce (je to dobrovolné). Na podporu v nezaměstnanosti s největší pravděpodobností nebudete mít nárok.

Řešit úřad práce po škole, má smysl právě jen s ohledem na zdravotní pojištění, což by se vás ale nemělo týkat.

Další věc je vaše práce na dohodu o provedení práce. Pokud pracujete na DPP, tak by vás na Úřadu práce ani nemohli zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání.

V době, kdy jste vedená na Úřadu práce, je možné pracovat pouze na dohodu DPČ (dohoda o pracovní činnosti), nebo v pracovním poměru. Maximální možný příjem je 8650 Kč měsíčně.

Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 25, odstavec 3:

(3) Zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání nebrání 

a) výkon činnosti na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo

b) výkon činnosti na základě dohody o pracovní činnosti, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

Uchazeč o zaměstnání je povinen krajské pobočce Úřadu práce výkon této činnosti bez ohledu na výši měsíčního výdělku nebo odměny oznámit při podání žádosti o zprostředkování zaměstnání nebo nejpozději v den nástupu k výkonu této činnosti, a ve lhůtě stanovené krajskou pobočkou Úřadu práce dokládat výši měsíčního výdělku nebo odměny. V případě výkonu více činností se pro účely splnění podmínky měsíčního výdělku měsíční výdělky (odměny) sčítají.

Abyste případně mohla být vedená na Úřadu práce, pak byste nejprve musela ukončit stávající DPP. Nebo se domluvit, že vám v zaměstnání změní DPP na DPČ (a příjem by musel být do 8650 Kč hrubého měsíčně).

To mi ale přijde zbytečné, zdravotní pojištění byste měla mít vyřešeno, a nic dalšího vám Úřad práce asi nemůže nabídnout.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

-

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB. Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze? V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala. Děkuji

Zobrazit odpověď

Úřad práce a placení zdravotního pojištění u studenta nad 26 let

-

Dobrý den, v únoru mi bylo 26 let a pořád studuji vysokou školu, teď nastupuji do posledního ročníku. Vím, že od února si musím platit zdravotní pojištění, ale chci se prosím zeptat, bylo by možné se registrovat i jako student nad 26 let na úřadu práce s tím, že by za mě zdravotní pojištění platil […]

Zobrazit odpověď

Hlavní pracovní poměr a studium VŠ – odvody na sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, pracuji na hlavní pracovní poměr poté, co jsem přerušila studium na VŠ. Nyní se vracím zpět na VŠ a současně zůstávám v zaměstnání. Je mi 24 let. Musí mi zaměstnavatel strhávat zdravotní a sociální pojištění, když by se mi měla doba studia do 26 let počítat jako náhradní doba pojištění a zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď

Neúspěšná maturita – do kdy platí zdravotní pojištění stát?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Synovi se nepovedla maturita a opravný termín má v polovině září. Od října by nastoupil do práce. Myslím si správně, že do 31.8. pro něho platí status studenta, a na září by se musel zaevidovat na ÚP kvůli sociálnímu a zdravotnímu? Děkuji

Zobrazit odpověď