Výpočet podpory v nezaměstnanosti po ukončení OSVČ bez příjmu

Dobrý den,

K 30. 9. 2021 jsem ukončila zaměstnání, ale se svými zdravotní problémy jsem pokračovala na nemocenské do 30. 6. 2022.

Protože jsem nenašla práci, nahlásila jsem se na Úřad práce a to 1. 7. 2022, kde jsem sice absolvovala rekvalifikační kurs na PC, ale práci se mi nezískat nepodařilo.

Proto jsem přijala nabídku jedné společnosti, pracovat pro ni jako OSVČ od 16. 5. 2023. Po mých zdravotních problémech se scházejícími zuby, se mnou ale zástupkyně společnosti slibovanou smlouvu neuzavřela.

Já jsem se snažila pokračovat nadále jako OSVČ, ale neuspěla jsem, měla jsem nulový příjem a proto dne 31. 8. 2023 jsem činnost ukončila a od 1. 9. 2023 jsem se znovu nahlásila na Úřad práce.

Zajímalo by mě, z čeho se mi bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Jestli to bude z nemocenské nebo z předešlého platu?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Alena, 09.09.2023 17:09
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.09.2023 19:28 napsal/a:

Dobrý den,

Na podporu v nezaměstnanosti, vám může vznikat nárok i po skončení podnikání jako OSVČ. U podnikatelů, se ale podpora v nezaměstnanosti vypočítá trochu jinak.

Zatímco u zaměstnanců, se výpočet podpory v nezaměstnanosti provádí z průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním zaměstnání, podpora pro OSVČ se počítá na základě jejich vyměřovacího základu (pro sociální pojištění).

Abyste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti po skončení podnikání jako OSVČ, tak musí být splněna podmínka „minimální odpracované doby“ - účasti na důchodovém pojištění, alespoň 12 měsíců za poslední dva roky.

Pokud jste se na Úřadu práce přihlásila od 1. 9. 2023, pak se bude posuzovat období od 1. 9. 2021 do 31. 8. 2023.

Do účasti na důchodovém pojištění, by se vám započítala doba v posledním zaměstnání (09/2021). Dále by se vám měla počítat doba podnikání, kdy jste si jako OSVČ platila sociální pojištění (zřejmě jenom minimální zálohu).

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, se vám dále může započítat náhradní doba důchodového pojištění – vaše pracovní neschopnost po skončení zaměstnání. Pro nárok na podporu se vám to započítá jako „odpracovaná doba“, pokud jste měla nárok na nemocenské dávky.

Dalším omezujícím faktorem může být, zda jste při poslední evidenci na úřadu práce, vyčerpala celou podporu v nezaměstnanosti (nebo při rekvalifikaci).

  • Pokud byla vyčerpána celá podpůrčí doba (podle vašeho věku to je 5, 8 nebo 11 měsíců), pak je následně nutné pracovat nebo podnikat alespoň 6 měsíců.
  • Pokud nebyla vyčerpána (podle vašeho věku to je 5, 8 nebo 11 měsíců), pak stačí pracovat nebo podnikat alespoň 3 měsíce, a je nárok na další podporu
  • Pokud nebyla vyčerpána (podle vašeho věku to je 5, 8 nebo 11 měsíců), a je odpracováno méně než 3 měsíce, tak je nárok jenom na zbytek předchozí podpůrčí doby

Vzhledem k tomu, že nevím, zda splňujete všechny výše uvedené podmínky a omezení, tak vám ani nemohu potvrdit, zda budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud vám vznikne nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak by se její výpočet měl odvíjet od vyměřovacího základu při podnikání.

Podpora v nezaměstnanosti se určitě nedá vypočítat z nemocenské (nejedná o příjem, který by se dal použít pro výpočet podpory). Ani se podpora nedá počítat ze zaměstnání, které bylo ukončeno již před delší dobou. Podpora se počítá z poslední ukončené činnosti, což je u vás podnikání jako OSVČ.

Jako OSVČ (předpokládám, že jste měla podnikání jako hlavní činnost), máte povinnost platit alespoň minimální zálohu na sociální pojištění. V roce 2023 to je 2944 Kč. To odpovídá minimálnímu vyměřovacímu základu 10 081 Kč.

Podpora v nezaměstnanosti u OSVČ, by pak vycházela stejně, jako u zaměstnance s průměrnou výplatou 10 081 Kč. V roce 2023 to vychází na 6 553 Kč první a druhý měsíc, 5 041 Kč třetí a čtvrtý měsíc, a 4 536 Kč v posledním měsíci (nebo i déle – podle věku).

Potvrzení o vyměřovacím základu vám vystaví ČSSZ při ukončení podnikání. Pokud by nebylo možné doložit potvrzení o vyměřovacím základu, pak by se případně podpora mohla vypočítat na základě průměrné mzdy v ČR.

Tato minimální podpora je v roce 2023 ve výši 5 896 Kč první a druhý měsíc, 4 717 Kč třetí a čtvrtý měsíc a 4 324 Kč v posledním měsíci (nebo i déle – podle věku).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2023:

Výpověď ve zkušební době – jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti. Byla jsem na rodičovské dovolené, u svého zaměstnavatele jsem dala výpověď, našla jsem si práci blíže k bydlišti, ale chci dát výpověď ve zkušební době – po 14 dnech. Práce neodpovídá tomu, na čem jsme se dohodli na pohovoru. Můj dotaz zní, když […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemoci

-

Dobrý den, od 12. 7. 2022 do 28. 8. 2023 jsem byl v pracovní neschopnosti. Dne 31. 8. jsem nastoupil do práce a do 9. 9. 2023 dobíral dovolenou. Pracovní poměr jsem ukončil dohodou 9. 9. 2023 ze zdravotních důvodů. Můj měsíční hrubý příjem byl zhruba třicet tisíc Kč. Nemocenskou jsem pobíral okolo devatenácti tisíc […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, od září 2022 do prosince 2022 jsem byla v evidenci uchazečů o zaměst. na UP. O podporu jsem nežádala. Od ledna 2023 do srpna 2023 jsem byla zaměstnána, ale vzhledem k tomu, že mám 3 děti a zaměstnavatel mi nemohl snížit úvazek, podávám výpověď. Předtím jsem byla vedena jako osoba pečující o děti […]

Zobrazit odpověď

Pracovní poměr na dobu určitou – mám na rok na podporu v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den! Prosím o radu, neboť už jsem z toho zmatená. Od 1. 3. 2020 jsem pobírala rodičovský příspěvek do srpna roku 2022. Těsně před koncem rodičovského příspěvku jsem nastoupila do zaměstnání. Smlouva byla sjednána od 16. 8. 2022 do 31. 8. 2023. Smlouva mi nebyla prodloužena a poslední měsíc, tedy celý srpen mám neplacené […]

Zobrazit odpověď