Výpověď dohodou – budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Dobrý den, chci se zeptat, jestli mám nárok na podporu v nezaměstnanosti.

U společnosti pracuji cca 5 let.  Zaměstnavatel, nám ale pokaždé dával smlouvu na dobu určitou, na jeden rok. Od letošního roku 2023, nám dal smlouvu na dobu neurčitou.

Pracovní poměr mi bude ukončen dohodou k 30. 9. 2023 po ukončení dvouměsíční výpovědní lhůty.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Karel M., 28.07.2023 4:49
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.07.2023 14:40 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí být splněna především podmínka minimální „odpracované doby“. Na podporu je nárok, pokud během posledních 2 roků, máte účast na důchodovém pojištění, alespoň v rozsahu 12 měsíců.

Účast na důchodovém pojištění, vzniká v zaměstnání, kde za vás odvádí zaměstnavatel sociální (důchodové) pojištění.

Pokud jste byl zaměstnaný během předchozích 5 roků, pak tuto základní podmínku bez problémů splňujete. To, že se vám letos měnila pracovní smlouva z doby určité na dobu neurčitou, nehraje žádnou roli.

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, se počítá celá doba v předchozím zaměstnání - resp., počítaly by se vám případně i různá zaměstnání, která spadají do období předchozích 2 roků.

Zmíněných 12 měsíců, nemusí být splněno jen v jednom zaměstnání (u jedné pracovní smlouvy), ale počítaly by se všechny „odpracované“ měsíce i u různých zaměstnavatelů (pokud se nepřekrývají). Nebo se může jednat i o kombinaci práce a podnikání, nebo jiné kombinace.

Na podporu v nezaměstnanosti, máte nárok po dobu, která se odvíjí od vašeho věku:

  • Do 50 roků je nárok na 5 měsíců podpory
  • Od 50 do 55 roků je nárok na 8 měsíců podpory
  • Nad 55 roků je nárok na 11 měsíců podpory

Rozhodující je věk, který máte v době zahájení evidence na Úřadu práce (dosažení vyššího věku, během doby na ÚP, už nic nemění).

Výše podpory v nezaměstnanosti, se odvíjí od příjmů v zaměstnání. A také od toho, co je důvodem pro ukončení pracovního poměru.

Pokud je pracovní poměr ukončen výpovědí ze strany zaměstnance nebo dohodou (jako je tomu u vás), bez vážného důvodu (vážné důvody jsou uvedeny v paragrafu 5, odstavec c, zákona o zaměstnanosti), pak je nárok na nižší podporu.

Při ukončení zaměstnání dohodou bez vážného důvodu, máte nárok po celou dobu na Úřadu práce, pouze na 45% z průměrného čistého výdělku.

Pokud by byl v dohodě uveden i některý z vážných důvodů, pak je nárok na podporu ve výši 65% za první dva měsíce, 50% za druhé dva měsíce a následně je to 45% po zbytek doby na Úřadu práce.

Na vyšší podporu v nezaměstnanosti je nárok i v případě, že je dohoda uzavírána z některého z důvodů, uvedených v paragrafu 52, odstavec a) až c), v zákoníku práce.

Výpočet podpory v nezaměstnanosti, se provádí z průměrného čistého měsíčního výdělku (což je něco jiného, než průměrná čistá výplata). Průměrný výdělek, se počítá z posledního ukončeného kalendářního čtvrtletí.

Pokud vám pracovní poměr končí v září, pak to bude z měsíců duben až červenec. Průměrný výdělek se počítá z hrubé mzdy a z odpracovaných hodin (včetně práce přesčas). Případná neschopenka (nebo jiná absence, která by spadala do tohoto období, nemá negativní vliv).

Na Úřad práce, byste měl jít do 3 pracovních dní od ukončení pracovního poměru (není to povinnost, ale je to tak lepší, aby vám evidence na ÚP navazovala přímo na ukončené zaměstnání).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2023:

Výpověď ve zkušební době – jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti. Byla jsem na rodičovské dovolené, u svého zaměstnavatele jsem dala výpověď, našla jsem si práci blíže k bydlišti, ale chci dát výpověď ve zkušební době – po 14 dnech. Práce neodpovídá tomu, na čem jsme se dohodli na pohovoru. Můj dotaz zní, když […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemoci

-

Dobrý den, od 12. 7. 2022 do 28. 8. 2023 jsem byl v pracovní neschopnosti. Dne 31. 8. jsem nastoupil do práce a do 9. 9. 2023 dobíral dovolenou. Pracovní poměr jsem ukončil dohodou 9. 9. 2023 ze zdravotních důvodů. Můj měsíční hrubý příjem byl zhruba třicet tisíc Kč. Nemocenskou jsem pobíral okolo devatenácti tisíc […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po ukončení OSVČ bez příjmu

-

Dobrý den, K 30. 9. 2021 jsem ukončila zaměstnání, ale se svými zdravotní problémy jsem pokračovala na nemocenské do 30. 6. 2022. Protože jsem nenašla práci, nahlásila jsem se na Úřad práce a to 1. 7. 2022, kde jsem sice absolvovala rekvalifikační kurs na PC, ale práci se mi nezískat nepodařilo. Proto jsem přijala nabídku […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, od září 2022 do prosince 2022 jsem byla v evidenci uchazečů o zaměst. na UP. O podporu jsem nežádala. Od ledna 2023 do srpna 2023 jsem byla zaměstnána, ale vzhledem k tomu, že mám 3 děti a zaměstnavatel mi nemohl snížit úvazek, podávám výpověď. Předtím jsem byla vedena jako osoba pečující o děti […]

Zobrazit odpověď