Dočerpání rodičovského příspěvku najednou, před narozením druhého dítěte?

Dobrý den,

jsem již 1 rok na RD se synem a nyní jsem opět těhotná.

Zajímalo by mě, jestli lze zbytek RP vybrat najednou, nebo lze pouze navýšit na částku 11500 Kč a po porodu druhého dítěte zbytek propadne státu.

Někde jsem totiž četla, že poslanci schválili výběr RP najednou, již ale nemohu nikde dohledat, jestli je to pravda a popřípadě kdy tento návrh vyjde v platnost.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Marie P., 05.06.2017 20:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.06.2017 15:55 napsal/a:

Dobrý den,

Tak nejprve: poslanci určitě neschvalovali možnost, že by se rodičovský příspěvek dal „dočerpat najednou“. O tom se nikdy neuvažovalo a ani to nebylo součástí aktuálně projednávané novely zákona o státní sociální podpoře.

To, co je aktuálně ve schvalovacím procesu je změna, kdy by se zrušil „strop“ pro výši rodičovského příspěvku, který je nyní na 11500 Kč měsíčně (resp. nový „strop“ by odpovídal maximální výši PPM). Nově by tak bylo možné mít měsíční rodičovský příspěvek i podstatně vyšší. Záleželo by pouze na tom, jak vysoký máte denní vyměřovací základ.

Tedy teoreticky by bylo možné mít rodičovský příspěvek na jeden měsíc i přes 30 tisíc korun, a celý rodičovský příspěvek pak vybrat již během cca 6 měsíců. Ale to by bylo možné jen za předpokladu dostatečně vysokého příjmu (a tím i vyměřovacího základu v odpovídající výši).

Jen pro příklad:

Pokud byste před porodem měla příjem např. 25 000 Kč měsíčně, pak by vyměřovací základ vycházel na cca 822 Kč (stejný jako se používá pro výpočet PPM), tedy maximální výše rodičovského příspěvku by byla 17262 Kč. Úplně nejvyšší rodičovský příspěvek by pak byl při hrubé mzdě cca 86 000 Kč, kdy by rodičovský příspěvek za jeden měsíc mohl být až 34 608 Kč.

Takže tedy, jednorázové dočerpání rodičovského příspěvku nebude možné ani v budoucnu. Bude ale možné zvolit i vyšší variantu RP. Ovšem jen za předpokladu dostatečně vysokého vyměřovacího základu.

A to nejdůležitější, navrhovaná změna zákona sice již prošla třetím čtením v Parlamentu, ale momentálně ještě běží schválení v Senátu. Po schválení v Senátu je potřeba podpis prezidenta a následně pak ještě publikace ve sbírce zákonů. A také v návrhu je uvedeno, že tato změna by měla začít platit až od 1. 1. 2018. Jak v senátu, tak i v u prezidenta se to pak může celé zadrhnout, a vracet k projednání zpět do PS, takže zatím není nic 100% jisté.

Takže případnou změnu podle nových pravidel bude možné provést až na začátku ledna 2018, což už vám asi moc nepomůže. Aktuálně tedy můžete mít rodičovský příspěvek maximálně do výše 11500 Kč měsíčně. Co nestihnete vyčerpat do narození druhého dítěte, resp. do doby než byste začala dostávat PPM (mateřskou) na druhé dítě, pak opravdu „propadne“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Čerpání celého rodičovského příspěvku naráz

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda jde čerpat RP naráz nebo třeba na 2x? Děkuji za odpověď. Na mateřské jsem měla denní výměr 885,- Kč Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Rodičovská a dva hlavní pracovní poměry

-

Dobrý den, dotaz k rodičovské dovolené, která končí k 30. září 2020 (dítě 3 roky), do té doby pobírám rodičovský příspěvek. K zaměstnavateli, u kterého jsem pracovala, se nevracím z důvodu zrušené pozice. Do nové práce nastupuji na HPP k 1. 8. 2020. Budu v tu dobu mít dva hlavní pracovní poměry, mohu ten, kde mi […]

Zobrazit odpověď

Úřad práce po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, bude mi končit rodičovská dovolená (3 roky) a jsem zaměstnaná na dobu neurčitou ve služebním poměru. Těsně před koncem rodičovské dovolené se budeme stěhovat do jiného města, plánuji tedy podat výpověď a najít si zaměstnání blíže novému bydlišti, synka rovněž chceme dát do školky v místě nového bydliště. Po podání výpovědi se zřejmě […]

Zobrazit odpověď

RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

-

Dobrý den, Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner. Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě? Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na […]

Zobrazit odpověď