Dočerpání rodičovského příspěvku najednou, před narozením druhého dítěte?

Dobrý den,

jsem již 1 rok na RD se synem a nyní jsem opět těhotná.

Zajímalo by mě, jestli lze zbytek RP vybrat najednou, nebo lze pouze navýšit na částku 11500 Kč a po porodu druhého dítěte zbytek propadne státu.

Někde jsem totiž četla, že poslanci schválili výběr RP najednou, již ale nemohu nikde dohledat, jestli je to pravda a popřípadě kdy tento návrh vyjde v platnost.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Marie P., 05.06.2017 20:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.06.2017 15:55 napsal/a:

Dobrý den,

Tak nejprve: poslanci určitě neschvalovali možnost, že by se rodičovský příspěvek dal „dočerpat najednou“. O tom se nikdy neuvažovalo a ani to nebylo součástí aktuálně projednávané novely zákona o státní sociální podpoře.

To, co je aktuálně ve schvalovacím procesu je změna, kdy by se zrušil „strop“ pro výši rodičovského příspěvku, který je nyní na 11500 Kč měsíčně (resp. nový „strop“ by odpovídal maximální výši PPM). Nově by tak bylo možné mít měsíční rodičovský příspěvek i podstatně vyšší. Záleželo by pouze na tom, jak vysoký máte denní vyměřovací základ.

Tedy teoreticky by bylo možné mít rodičovský příspěvek na jeden měsíc i přes 30 tisíc korun, a celý rodičovský příspěvek pak vybrat již během cca 6 měsíců. Ale to by bylo možné jen za předpokladu dostatečně vysokého příjmu (a tím i vyměřovacího základu v odpovídající výši).

Jen pro příklad:

Pokud byste před porodem měla příjem např. 25 000 Kč měsíčně, pak by vyměřovací základ vycházel na cca 822 Kč (stejný jako se používá pro výpočet PPM), tedy maximální výše rodičovského příspěvku by byla 17262 Kč. Úplně nejvyšší rodičovský příspěvek by pak byl při hrubé mzdě cca 86 000 Kč, kdy by rodičovský příspěvek za jeden měsíc mohl být až 34 608 Kč.

Takže tedy, jednorázové dočerpání rodičovského příspěvku nebude možné ani v budoucnu. Bude ale možné zvolit i vyšší variantu RP. Ovšem jen za předpokladu dostatečně vysokého vyměřovacího základu.

A to nejdůležitější, navrhovaná změna zákona sice již prošla třetím čtením v Parlamentu, ale momentálně ještě běží schválení v Senátu. Po schválení v Senátu je potřeba podpis prezidenta a následně pak ještě publikace ve sbírce zákonů. A také v návrhu je uvedeno, že tato změna by měla začít platit až od 1. 1. 2018. Jak v senátu, tak i v u prezidenta se to pak může celé zadrhnout, a vracet k projednání zpět do PS, takže zatím není nic 100% jisté.

Takže případnou změnu podle nových pravidel bude možné provést až na začátku ledna 2018, což už vám asi moc nepomůže. Aktuálně tedy můžete mít rodičovský příspěvek maximálně do výše 11500 Kč měsíčně. Co nestihnete vyčerpat do narození druhého dítěte, resp. do doby než byste začala dostávat PPM (mateřskou) na druhé dítě, pak opravdu „propadne“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Může si manžel vzít OČR (ošetřovné) na dítě?

-

Dobrý den,  od 1. 1. 2023 budu zaměstnaná na HPP a zároveň budu stále pobírat rodičovský příspěvek. Ráda bych se zeptala, zda si manžel může vzít OČR (ošetřovné), pokud budou děti nemocné, nebo to není možné, jelikož při HPP budu zároveň pobírat rodičovský příspěvek. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou před skončením pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující. Termín porodu mám 22. 2. 2023, pracovní smlouva na dobu určitou mi po roce končí 28. 2. 2023, tedy v době, kdy budu na mateřské. S koncem smlouvy mi končí i pracovní poměr? Musím se hlásit po mateřské na ÚP? Nebo až po skončení rodičovské dovolené, jelikož […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská dovolená, rodičovský příspěvek a dvě zaměstnání na HPP

-

Dobrý den, letos v srpnu mi bude končit rodičovská dovolená (bude to 4 roky, co jsem již doma). Zároveň do toho srpna pobírám i rodičovský příspěvek. V práci, kde jsem byla před nástupem na mateřskou dovolenou, mi do srpna drží práci, a zároveň tam tedy v tom srpnu chci nastoupit. Ale problém je, že od září […]

Zobrazit odpověď