Druhá mateřská – smlouva na dobu určitou

Dobrý den, zajímalo by mě, jak to budu mít s druhou mateřskou.

Měla jsem dvě zaměstnání na poloviční úvazek (celkem plný). V jednom zaměstnání smlouvu na dobu určitou a v druhém na neurčitou dobu. Nyní jsem na rodičovské dovolené. Plánujeme druhé dítě, tak aby se narodilo přesně 2 roky po prvním porodu. Tzn. přesně ve chvíli, kdy mi skončí rodičovský příspěvek.

Jakou mateřskou budu mít?

Bude mi vypočítaná pouze ze zaměstnání se smlouvou na dobu neurčitou nebo z obou smluv (ta na dobu určitou přestala platit 1 měsíc po porodu 1. dítěte).

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Barbora P., 04.12.2016 15:39
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 05.12.2016 16:02 napsal/a:

Dobrý den,

Jsou zde dvě základní podmínky, které musí být splněny, abyste měla nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství). První podmínka říká, že v době zahájení PPM musíte mít v posledních dvou letech (před zahájením PPM), účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Druhá podmínka pak říká, že v době zahájením PPM (tj. 6 – 8 týdnů před porodem) musíte být stále účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnána), nebo v ochranné lhůtě od skončení posledního zaměstnání.

Dále pak, pokud máte dvě zaměstnání, pak se nárok na PPM posuzuje pro každé toto zaměstnání samostatně. V obou tedy musí být samostatně splněny obě podmínky. Pokud tomuto tak je, pak výsledná výše PPM odpovídá součtu částek PPM spočítané pro každé z obou zaměstnání.

U prvního dítěte jste tedy zřejmě dostávala PPM na základě obou zaměstnání (jen odhaduji, nepíšete, jak dlouho jste před narozením prvního dítěte v obou zaměstnáních pracovala).

Pokud jedno z těchto dvou zaměstnání již zaniklo (z důvodu smlouvy na dobu určitou), pak z něj již nemáte nárok na PPM. Nárok byste měla, jen pokud byste zahajovala PPM do 180 od ukončení této smlouvy na dobu určitou, což je pochopitelně ve vašem případě „mimo“, když se druhé dítě narodí až po dvou letech.

Budete tedy případně mít nárok jen na PPM na základě zaměstnání, kde máte pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Toto zaměstnání nezaniklo, vy jste tedy stále zaměstnána (jen momentálně na rodičovské dovolené), tedy splňujete obě podmínky pro nárok na PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou po skončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, chci se zeptat, jestli nastoupím na rizikové těhotenství, teda nemocenskou, můj pracovní poměr skončí, jsem v zkušební době, budu mít nárok cca po 7 měsících neschopenky (rizikové těhotenství) na mateřskou? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou při druhém dítěti?

-

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (nar. 28. 8. 2019) Rodičovskou jsem měla v plánu pobírat do tří let věku dítěte (dle domluvy se zaměstnavatelem). Před rodičovskou jsem byla normálně zaměstnaná a probírala i mateřskou dovolenou. Nyní jsem ale opět těhotná a datum porodu vychází na půlku prosince. Jak […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď