Druhá mateřská – smlouva na dobu určitou

Dobrý den, zajímalo by mě, jak to budu mít s druhou mateřskou.

Měla jsem dvě zaměstnání na poloviční úvazek (celkem plný). V jednom zaměstnání smlouvu na dobu určitou a v druhém na neurčitou dobu. Nyní jsem na rodičovské dovolené. Plánujeme druhé dítě, tak aby se narodilo přesně 2 roky po prvním porodu. Tzn. přesně ve chvíli, kdy mi skončí rodičovský příspěvek.

Jakou mateřskou budu mít?

Bude mi vypočítaná pouze ze zaměstnání se smlouvou na dobu neurčitou nebo z obou smluv (ta na dobu určitou přestala platit 1 měsíc po porodu 1. dítěte).

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Barbora P., 04.12.2016 15:39
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 05.12.2016 16:02 napsal/a:

Dobrý den,

Jsou zde dvě základní podmínky, které musí být splněny, abyste měla nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství). První podmínka říká, že v době zahájení PPM musíte mít v posledních dvou letech (před zahájením PPM), účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Druhá podmínka pak říká, že v době zahájením PPM (tj. 6 – 8 týdnů před porodem) musíte být stále účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnána), nebo v ochranné lhůtě od skončení posledního zaměstnání.

Dále pak, pokud máte dvě zaměstnání, pak se nárok na PPM posuzuje pro každé toto zaměstnání samostatně. V obou tedy musí být samostatně splněny obě podmínky. Pokud tomuto tak je, pak výsledná výše PPM odpovídá součtu částek PPM spočítané pro každé z obou zaměstnání.

U prvního dítěte jste tedy zřejmě dostávala PPM na základě obou zaměstnání (jen odhaduji, nepíšete, jak dlouho jste před narozením prvního dítěte v obou zaměstnáních pracovala).

Pokud jedno z těchto dvou zaměstnání již zaniklo (z důvodu smlouvy na dobu určitou), pak z něj již nemáte nárok na PPM. Nárok byste měla, jen pokud byste zahajovala PPM do 180 od ukončení této smlouvy na dobu určitou, což je pochopitelně ve vašem případě „mimo“, když se druhé dítě narodí až po dvou letech.

Budete tedy případně mít nárok jen na PPM na základě zaměstnání, kde máte pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Toto zaměstnání nezaniklo, vy jste tedy stále zaměstnána (jen momentálně na rodičovské dovolené), tedy splňujete obě podmínky pro nárok na PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď

Pracovní neschopnost (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, jsem asi komplikovaný případ, přečetla jsem toho už hodně, ale nemůžu nikde dohledat informace přímo na mě. S manželem plánujeme miminko. Pracovní poměr mi začíná 24. 8. 2020 (nemám ve smlouvě zkušební dobu), jako zástup za učitelku v MŠ po dobu její MD. Za poslední dva roky jsem byla zaměstnaná, ale z toho […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dovolenou za PPM a její proplacení

-

Dobrý den, mám ještě jeden dotaz ohledně PPM. Momentálně jsem už na nemocenské. Termín porodu mam 18. 11. 2020. Tzn., že na PPM nastoupím 7. 10. 20 a končit mi bude 21. 4. 21. Můj dotaz zní, co s mou dovolenou? Z tohoto roku mi zbyde 11,5 dne dovolené. To znamená, že po skončení PPM […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM – předchozí zaměstnání v zahraničí, nyní na UP

-

Dobrý den, jelikož jsem toho pročetla již hodně, ale nenašla jasnou odpověď na můj případ, prosím o odpověď vás. Přijela jsem ze zahraničí, kde jsem pracovala přesně jeden rok a 30. 4. 2020 byl ukončen pracovní poměr. Od 1. 5. 2020 jsem registrovaná na ÚP. Na začátku června jsem otěhotněla (není ještě potvrzen datum od […]

Zobrazit odpověď