Druhá mateřská – smlouva na dobu určitou

Dobrý den, zajímalo by mě, jak to budu mít s druhou mateřskou.

Měla jsem dvě zaměstnání na poloviční úvazek (celkem plný). V jednom zaměstnání smlouvu na dobu určitou a v druhém na neurčitou dobu. Nyní jsem na rodičovské dovolené. Plánujeme druhé dítě, tak aby se narodilo přesně 2 roky po prvním porodu. Tzn. přesně ve chvíli, kdy mi skončí rodičovský příspěvek.

Jakou mateřskou budu mít?

Bude mi vypočítaná pouze ze zaměstnání se smlouvou na dobu neurčitou nebo z obou smluv (ta na dobu určitou přestala platit 1 měsíc po porodu 1. dítěte).

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Barbora P., 04.12.2016 15:39
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 05.12.2016 16:02 napsal/a:

Dobrý den,

Jsou zde dvě základní podmínky, které musí být splněny, abyste měla nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitá pomoc v mateřství). První podmínka říká, že v době zahájení PPM musíte mít v posledních dvou letech (před zahájením PPM), účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní.

Druhá podmínka pak říká, že v době zahájením PPM (tj. 6 – 8 týdnů před porodem) musíte být stále účastníkem nemocenského pojištění (tedy zaměstnána), nebo v ochranné lhůtě od skončení posledního zaměstnání.

Dále pak, pokud máte dvě zaměstnání, pak se nárok na PPM posuzuje pro každé toto zaměstnání samostatně. V obou tedy musí být samostatně splněny obě podmínky. Pokud tomuto tak je, pak výsledná výše PPM odpovídá součtu částek PPM spočítané pro každé z obou zaměstnání.

U prvního dítěte jste tedy zřejmě dostávala PPM na základě obou zaměstnání (jen odhaduji, nepíšete, jak dlouho jste před narozením prvního dítěte v obou zaměstnáních pracovala).

Pokud jedno z těchto dvou zaměstnání již zaniklo (z důvodu smlouvy na dobu určitou), pak z něj již nemáte nárok na PPM. Nárok byste měla, jen pokud byste zahajovala PPM do 180 od ukončení této smlouvy na dobu určitou, což je pochopitelně ve vašem případě „mimo“, když se druhé dítě narodí až po dvou letech.

Budete tedy případně mít nárok jen na PPM na základě zaměstnání, kde máte pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Toto zaměstnání nezaniklo, vy jste tedy stále zaměstnána (jen momentálně na rodičovské dovolené), tedy splňujete obě podmínky pro nárok na PPM.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu). Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení? A dále, […]

Zobrazit odpověď