Družstevní byt – pronájem a příspěvek na bydlení

Dobrý den,

již více jak 10 let bydlím v panelovém bytě na základě nájemní smlouvy. Jsem důchodce a dostával jsem příspěvek na bydlení.

Před časem bylo založeno družstvo a já se stal družstevník, to proto, abych mohl převést tento byt na syna. Poté jsem přišel o tuto podporu.

Kdyby se tak stalo a převod by se uskutečnil, mohl by mi syn na základě nájemní smlouvy byt pronajímat a já bych mohl požádat o příspěvek na bydlení?

Děkuji za odpověď, s pozdravem

Dotaz poslal/a: Dušan H., 06.12.2016 17:05
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.12.2016 16:35 napsal/a:

Dobrý den,

U příspěvku na bydlení jsou rozlišovány dvě „kategorie“ bydlení. Jednak je to nájem (kdy je uzavřena nájemní smlouva) a druhá skupina jsou pak družstevní byty a byty v osobním vlastnictví. Obecné podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení jsou pro obě „kategorie“ stejné. To, co se liší, je to jak se počítají „náklady“ na bydlení. Zřejmě proto vám pak již v družstevním bytě nebyl příspěvek na bydlení přiznán.

Pokud byste tento družstevní byt převedl na syna a sám v bytě bydlel na základě smlouvy, pak byste ale na příspěvek na bydlení také neměl nárok na příspěvek na bydlení.

To jek dáno tím, že vy. Resp., v budoucnu váš syn jste ve vztahu k družstvu také v roli „nájemníka“. Faktickým vlastníkem bytu je zde totiž družstvo, které vám umožňuje daný byt používat na základě nájemní smlouvy.

Tedy Váš syn, by pak s vámi již nemohl uzavřít nájemní smlouvu, ale jednalo by se o podnájem. A na podnájem pak již není možné získat příspěvek na bydlení vůbec. O příspěvek na bydlení by tak potom mohl žádat pouze váš syn v „roli“ nájemníka, pak by ale byl i on zohledňován při výpočtu nároku na příspěvek na bydlení, a přepokládám že to byste na tuto dávku také neměli nárok.

Obávám se, že v tomto případě není žádné řešení, jak byste opětovně mohl dosáhnout na příspěvek na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Sociální dávky pro nezaměstnané na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám syna, který nedokončil studium VŠ a začal pracovat. Je ale rozhodnutý odejít před vypršením měsíční zkušební lhůty a zapsat se do evidence ÚP. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo nějaké sociální dávky? Jsem v důchodu a jeho výše je cca 10 000 Kč. Z toho musím platit nájem a jídlo. Pro nás dva […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení v případě kategorie plátce péče o dítě do 7let věku

-

Dobrý den, dovolte se mi prosím Vás dotázat, zda mám nárok na příspěvek na bydlení  i poté, co mi zanikne DPP. Zdravotní pojištění mi hradí nyní pojišťovna, jelikož pečuji celodenně o dítě do 7 let, druhé vzdělávám doma. Nyní pracuji na DPP, pobírám příspěvek na bydlení i HN. V případě, že mi DPP neprodlouží, přijdu […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v rodinném domě – co se počítá do nákladů?

-

Dobrý den, bydlím ve vlastním rodinném domě jako jediná osoba, důchodce. Jaké jsou moje „náklady na bydlení“? Započítává se údržba – revize (příp. pořízení nového) plynového kotle, zateplení trubek ústředního topení, servis bojleru atd.? Nalezené informace se většinou týkají nájmů (kde uvedené položky jsou započítány), ale ve vlastním nebydlím zadarmo, nutná údržba je drahá. Děkuji […]

Zobrazit odpověď