Družstevní byt – pronájem a příspěvek na bydlení

Dobrý den,

již více jak 10 let bydlím v panelovém bytě na základě nájemní smlouvy. Jsem důchodce a dostával jsem příspěvek na bydlení.

Před časem bylo založeno družstvo a já se stal družstevník, to proto, abych mohl převést tento byt na syna. Poté jsem přišel o tuto podporu.

Kdyby se tak stalo a převod by se uskutečnil, mohl by mi syn na základě nájemní smlouvy byt pronajímat a já bych mohl požádat o příspěvek na bydlení?

Děkuji za odpověď, s pozdravem

Dotaz poslal/a: Dušan H., 06.12.2016 17:05
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.12.2016 16:35 napsal/a:

Dobrý den,

U příspěvku na bydlení jsou rozlišovány dvě „kategorie“ bydlení. Jednak je to nájem (kdy je uzavřena nájemní smlouva) a druhá skupina jsou pak družstevní byty a byty v osobním vlastnictví. Obecné podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení jsou pro obě „kategorie“ stejné. To, co se liší, je to jak se počítají „náklady“ na bydlení. Zřejmě proto vám pak již v družstevním bytě nebyl příspěvek na bydlení přiznán.

Pokud byste tento družstevní byt převedl na syna a sám v bytě bydlel na základě smlouvy, pak byste ale na příspěvek na bydlení také neměl nárok na příspěvek na bydlení.

To jek dáno tím, že vy. Resp., v budoucnu váš syn jste ve vztahu k družstvu také v roli „nájemníka“. Faktickým vlastníkem bytu je zde totiž družstvo, které vám umožňuje daný byt používat na základě nájemní smlouvy.

Tedy Váš syn, by pak s vámi již nemohl uzavřít nájemní smlouvu, ale jednalo by se o podnájem. A na podnájem pak již není možné získat příspěvek na bydlení vůbec. O příspěvek na bydlení by tak potom mohl žádat pouze váš syn v „roli“ nájemníka, pak by ale byl i on zohledňován při výpočtu nároku na příspěvek na bydlení, a přepokládám že to byste na tuto dávku také neměli nárok.

Obávám se, že v tomto případě není žádné řešení, jak byste opětovně mohl dosáhnout na příspěvek na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Zpětné vyplacení příspěvku na bydlení

-

Dobrý den. Zatím bydlím ve společném bytě mě a manžela (jsme v rozvodovém řízení). On nás v květnu minulý rok opustil. Bydlím tu sama s našimi 2 dětmi. Teď u prvního stání mi paní soudkyně řekla, že bych si zpětně mohla zažádat o příspěvek na bydlení, co jsem tak pochopila. Moje příjmy jsou rodičovský příspěvek […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se dokládají náklady na bydlení (vodné, stočné, odvoz odpadků,…)

-

Od 1. 2. 2024 odchází manželka do předčasného důchodu. Protože ČSSZ ji zřejmě pošle první výplatu důchodu určitě po více jak 90-ti dnech od nástupu do důchodu, nebude mít manželka žádný příjem min. 3měsíce. Pak by se počítal pouze můj (manžel) příjem. Platíme zejména zálohy na el. energii 10.000Kč/měsíc + plyn 300Kč/měsíc, čtvrtletně platíme vodné […]

Zobrazit odpověď

Nárok na příspěvek na bydlení u osoby, která není vlastníkem nemovitosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda má nárok na příspěvek na bydlení i osoba, která není vlastníkem nemovitosti a tudíž na ni nejsou napsány ani smlouvy na energie (plyn, elektrika, voda,…). Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď