Družstevní byt – pronájem a příspěvek na bydlení

Dobrý den,

již více jak 10 let bydlím v panelovém bytě na základě nájemní smlouvy. Jsem důchodce a dostával jsem příspěvek na bydlení.

Před časem bylo založeno družstvo a já se stal družstevník, to proto, abych mohl převést tento byt na syna. Poté jsem přišel o tuto podporu.

Kdyby se tak stalo a převod by se uskutečnil, mohl by mi syn na základě nájemní smlouvy byt pronajímat a já bych mohl požádat o příspěvek na bydlení?

Děkuji za odpověď, s pozdravem

Dotaz poslal/a: Dušan H., 06.12.2016 17:05
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 07.12.2016 16:35 napsal/a:

Dobrý den,

U příspěvku na bydlení jsou rozlišovány dvě „kategorie“ bydlení. Jednak je to nájem (kdy je uzavřena nájemní smlouva) a druhá skupina jsou pak družstevní byty a byty v osobním vlastnictví. Obecné podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení jsou pro obě „kategorie“ stejné. To, co se liší, je to jak se počítají „náklady“ na bydlení. Zřejmě proto vám pak již v družstevním bytě nebyl příspěvek na bydlení přiznán.

Pokud byste tento družstevní byt převedl na syna a sám v bytě bydlel na základě smlouvy, pak byste ale na příspěvek na bydlení také neměl nárok na příspěvek na bydlení.

To jek dáno tím, že vy. Resp., v budoucnu váš syn jste ve vztahu k družstvu také v roli „nájemníka“. Faktickým vlastníkem bytu je zde totiž družstvo, které vám umožňuje daný byt používat na základě nájemní smlouvy.

Tedy Váš syn, by pak s vámi již nemohl uzavřít nájemní smlouvu, ale jednalo by se o podnájem. A na podnájem pak již není možné získat příspěvek na bydlení vůbec. O příspěvek na bydlení by tak potom mohl žádat pouze váš syn v „roli“ nájemníka, pak by ale byl i on zohledňován při výpočtu nároku na příspěvek na bydlení, a přepokládám že to byste na tuto dávku také neměli nárok.

Obávám se, že v tomto případě není žádné řešení, jak byste opětovně mohl dosáhnout na příspěvek na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Příspěvek na bydlení:

Příspěvek na bydlení a nezkolaudovaný byt

-

Dobrý den, moje matka bydlí v domě, který je v katastru nemovitostí evidovaný jako rodinný dům a byly v něm při rekonstrukci vybudované byty. Ona tam má pronajatý byt, na který má smlouvu. Chtěla si zažádat o příspěvek na bydlení, ale bylo jí řečeno, že byty nejsou zkolaudované, tudíž příspěvek nemůže dostat. Chtěla bych se […]

Zobrazit odpověď

Jak zjistím, jestli mám nárok na příspěvek na bydlení?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jak zjistím, že mám nárok na příspěvek na bydlení? Nebo mám jít rovnou na sociálku? A co všechno sebou potřebuji? A jak dlouho trvá, než se dozvím, že mi ten příspěvek dají/nedají? Jsem v bytě měsíc a platila jsem nájem a kauci, v celkové výši 18 000 Kč. Nájem z toho činí 9000 […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – příjem z brigády

-

Dobrý den, mám dotaz: Pobírám příspěvek na bydlení a mezi posuzované osoby patří i moje dcera, která se mnou bydlí. Ale až teď nedávno jsem si uvědomila, že jsem do 2. čtvrtletí nezahrnula její příjem z brigády, vůbec jsem si to neuvědomila. Nevíte prosím, jak se to řeší, nerada bych o příspěvek přišla, díky tomuto […]

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení – jak se počítají náklady na bydlení?

-

Dobrý den, bydlím ve státním bytě, kde platím dohromady nájem, plyn, elektřina 6900 Kč. Bohužel v říjnu nebudu mít na zálohu na elektřinu, která je 2800 Kč. Takže budu za říjen platit SIPO jen 4100 Kč, ale v listopadu a prosinci to chci dorovnat a budu platit zálohu na elektřinu po 4200 Kč. Takže dohromady […]

Zobrazit odpověď