Mám nárok na PPM po skončení zaměstnání (zrušeno z organizačních důvodů)?

Dobrý den,

Ráda bych si ověřila, zda mám nárok na PPM.

Vzhledem k tomu, že jsem byla od 3. 4. 2017 do 30. 6. 2017 na PN a moje pracovní místo bylo od 1. 7. zrušeno z organizačních důvodů, podepsala jsem se zaměstnavatelem dohodu o rozvázání pracovního poměru, kde je ošetřeno obdržení zákonného odstupného. Jako konec pracovního poměru je určen den 31. 8. 2017.

U zaměstnavatele pracuji nepřetržitě od května 2014.

Mezitím jsem zjistila, že jsem těhotná. Nástup na „mateřskou“ by měl být 9. 1. 2018.

Mám nárok na PPM i vzhledem k PN?

Děkuji mockrát za odpověď.

Dotaz poslal/a: Martina K., 03.07.2017 16:44
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 05.07.2017 18:10 napsal/a:

Dobrý den,

To, že jste v době před narozením dítěte nezaměstnaná, nebo v pracovní neschopnosti (i dlouhodobější), nemusí mít na nárok na PPM žádný vliv. Rozhodující je, zda budete v době „nástupu na mateřskou“ splňovat požadované podmínky.

Uvádíte termín případného „nástupu na mateřskou“ 9. 1. 2018. V té době by to mělo být 6 – 8 týdnů před porodem. Pokud v tomto termínu budete nezaměstnaná, pak můžete mít nárok na PPM na základě toho, že budete v ochranné lhůtě po skončení zaměstnání.

Nárok na PPM máte, pokud jste při ukončení posledního zaměstnání těhotná. Pak je zde ochranná lhůta až 180 dní. Ve vašem případě, je tato ochranná lhůta až do 28. 2. 2018. Takže vaše zahájení PPM se do ní bezpečně vejde.

Tím je splněna jedna podmínka nároku na PPM. Druhá je pak ta, že v době posledních dvou let (před zahájením PPM), jste byla účastníkem nemocenského pojištění alespoň pod dobu 270 kalendářních dní. Účast na nemocenském pojištění vzniká asi nejčastěji v pracovním poměru (nemocenské pojištění je součást povinných odvodů na sociální pojištění, které platí zaměstnavatel). Pokud jste byla v současném zaměstnání od roku 2014, pak je i tato podmínka bezpečně splněna.

To, že jste nyní v pracovní neschopnosti, v zásadě ničemu nevadí. Můžete být v pracovní neschopnosti až do termínu zahájení PPM. Pak bude neschopenka ukončena, a vy si podáte žádost o PPM. Výpočet výše PPM, se pak bude provádět na základě vašich příjmů, před pracovní neschopností (za předpokladu, že tedy až do porodu budete v pracovní neschopnosti).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Rodičovský příspěvek a neschopenka (rizikové těhotenství)

-

Dobrý den, Můj dotaz zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek (na první dítě) a zároveň být na neschopence s rizikovým těhotenstvím? Rodičovská dovolená skončí 6/6/2024. Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Výživné na těhotnou studentku VŠ (s otcem dítěte nežije)

-

Dobrý den, chtěla bych vědět jak je to v případě vyživovací povinnosti vůči těhotné studentce. Dcera čeká miminko je ve 4 ročníku na VŠ, s otcem dítěte nežije. Dokud bude potřebovat, bude bydlet u nás. Má otec dítěte vyživovací povinnost k naší dceři nebo je vyživovací povinnost na nás, rodičích?

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – mám na něco nárok?

-

Dobrý den, mám dítě (3 roky) v září 2024 by mělo nastoupit do MŠ, rodičovský příspěvek pobírám do října 2024. Můj dotaz zní… plánujeme druhé dítě, ale před prvním porodem jsem měla práci na dobu určitou (rok). Na mateřskou jsem nastoupila v únoru 2021 a tentýž měsíc mi skončila smlouva u zaměstnavatele, takže je mi […]

Zobrazit odpověď

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď