Nárok na „mateřskou“ po ukončení studia

Dobrý den,

chtěla jsem se Vás zeptat, zda mám nárok na mateřskou, když jsem vystoupila ze vzdělávacího programu na konci prvního ročníku z Vyšší odborné školy, tj. v červnu 2016 a poté nastoupila na ÚP, kde jsem po celou dobu evidována.

Přibližný termín porodu mám druhým týdnem v listopadu 2016. Přítel je stále na škole, takže nemáme ani žádný stálý příjem z pracovních poměrů.

Bohužel ze všech těch informací na co má studentka právo, popřípadě na co nemá právo, kdy ho má a kdy ne, mi jde hlava kolem a jsem z toho opravdu zmatená.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Marie K., 28.09.2016 19:27
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 30.09.2016 02:01 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká nároku na „mateřskou“, resp. konkrétně na PPM (peněžitá pomoc v mateřství), tak na tu máte nárok, v případě že splňujete základní podmínky. Tou hlavní podmínkou je to, že jste účastníkem nemocenského pojištění.

Je vyžadováno, aby příjemce této dávky byl v posledních dvou letech alespoň 270 kalendářních dní účastníkem nemocenského pojištění. Účast na nemocenském pojištění vzniká v případě hlavního pracovního poměru, kdy má zaměstnavatel povinnost odvádět nemocenské pojištění za své zaměstnance. Osoby, které podnikají jako OSVČ mají možnost platit si sami dobrovolné nemocenské pojištění. Při práci na DPP či DPČ pak záleží na výši sjednaného, resp. skutečně dosaženého příjmu, V některých případech i při práci „na dohodu“ vzniká účast na nemocenském pojištění.

Za studenty, ale stát nemocenské pojištění nehradí. Platí jen základní zdravotní pojištění. Jako studentka jste tedy nebyla účastníkem nemocenského pojištění. Je sice možné, aby vám byla doba studia započítána do oněch 270 dní, ale předpokladem je úspěšné dokončení studia.

Druhou podmínkou pro nárok na PPM je pak to, že v době kdy o ni žádáte (6 – 8 týdnů před porodem), jste i nadále účastníkem nemocenského pojištění, nebo alespoň v ochranné době 180 dní od skončení poslední pojištěné činnosti.

V době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce, také nejste účastníkem NP (stát za nezaměstnané opět neplatí nemocenské pojištění). A ani z ukončeného studia by neplynula nějaká ochranná doba.

Z toho důvodu tedy na PPM nárok mít nebudete (tedy pokud jste během studia nevykonávala nějaké zaměstnání, které by zakládalo účast na NP).

Pokud nebudete mít nárok na PPM, tak máte nárok až na rodičovský příspěvek a to k datu narození dítěte. Pokud nemáte nárok na PPM a ani u vás a ani u otce dítěte není možné stanovit vyměřovací základ, tak vám bude „automaticky“ určena základní varianta rodičovského příspěvku. To je na dobu 4 roky, s tím že prvních 9 měsíců dostáváte částku 7600 Kč a následně pak až do 4 roků dítěte částku 3800 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Neplacené volno po skončení rodičovské a nárok na mateřskou na druhé dítě

-

Dobrý den, mám dotaz: synovi 17. ledna 2021 budou tři roky, tudíž bych k 18. lednu 2021 měla nastoupit do práce. Rodičovský příspěvek jsem si prodloužila o půl roku, jelikož se navyšoval. A také kvůli hlídání syna. V práci jsem se tedy chtěla dohodnout na nástupu v červenci. Smlouvu mám na neurčito. Teď jsem zjistila, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na mateřskou po skončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, chci se zeptat, jestli nastoupím na rizikové těhotenství, teda nemocenskou, můj pracovní poměr skončí, jsem v zkušební době, budu mít nárok cca po 7 měsících neschopenky (rizikové těhotenství) na mateřskou? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Mám nárok na mateřskou dovolenou při druhém dítěti?

-

Dobrý den, v současné době jsem na rodičovské dovolené s prvním dítětem (nar. 28. 8. 2019) Rodičovskou jsem měla v plánu pobírat do tří let věku dítěte (dle domluvy se zaměstnavatelem). Před rodičovskou jsem byla normálně zaměstnaná a probírala i mateřskou dovolenou. Nyní jsem ale opět těhotná a datum porodu vychází na půlku prosince. Jak […]

Zobrazit odpověď

Rodičovská na první dítě a narozeni druhého dítěte

-

Dobrý den, v březnu 2021 očekáváme druhé dítě a malé v té době budou 2 roky a 2 měsíce. Chci se zeptat, jestli mám nárok i na mateřskou. Když jsem se bavila se šéfem, tak ten řekl, že bych musela na 6 měsíců do práce, abych měla nárok na mateřskou. Děkuji

Zobrazit odpověď