Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí

Dobrý den,

Rada bych se zeptala zda-li budu mít nárok na rodičovský příspěvek nebo jinou státní podporu, když nyní žiji v zahraničí (EU) ale mam stále trvaly pobyt v ČR. Rada bych se vrátila do CR před porodem a již tu zůstala. Je potřebné si platit sociální pojištěni ještě před porodem?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Tereza S., 15.10.2014 08:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.10.2014 04:25 napsal/a:

Dobrý den Terezo,

Co se týká vašeho dotazu ohledně nároku na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí, tak nemusíte mít obavy. Nárok na tuto dávku má především rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Rodič má nárok na rodičovský příspěvek nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte.

Tedy rozhodující je celodenní péče o dítě – u dětí do dvou let je pak omezena i možnost dát dítě do školky/jeslí.

Druhou nutnou podmínku je pak to že vy a dítě budete mít občanství České republiky a/nebo trvalý pobyt na území České republiky a/nebo trvalý pobyt/občanství některého ze států EU.

To jestli v ČR odvádíte, nebo jste v minulosti odváděla sociální pojištění, se nijak nesleduje. Na rodičovský příspěvek má nárok ten, kdo pečuje o dítě. Bez ohledu na to, jestli někdy pracoval apod (nárok mají třeba i studentky, které nikdy nepracovali a také neplatili sociální pojištění).

Na druhou stranu, pokud jste v České republice před narozením dítěte nepracovala, resp. neplatila si nemocenské pojištění (což je něco jiného než sociální pojištění, zaměstnancům jej platí zaměstnavatel, OSVČ si jej musí platit sami), pak to bude mít tyto důsledky:

  • Nebudete mít nárok na „mateřskou“ – resp. peněžitou pomoc v mateřství, která se vyplácí prvních 28 týdnů. Takže zatímco běžná zaměstnaná žena nastupuje na mateřskou 6 – 8 týdnů před porodem, prvních 28 týdnů pobírá PPM, a teprve pak rodičovský příspěvek, vy byste měla až rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte
  • Nebudete si moci zvolit délku/výši rodičovského příspěvku – pokud totiž není možné stanovit denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky, pak si nemůžete volit ani dvouletou nebo tříletou variantu rodičovského příspěvku, ale máte automaticky 4-letopu variantu, tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč měsíčně a pak do 4 roků dítěte 3800 Kč měsíčně.

Kromě toho byste pak mohla mít nárok třeba i na porodné – u něj také nehraje roli, jestli jste si platila sociální pojištění – rozhodující je výše příjmu v posledním kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte. Přičemž se dokládají i příjmy ze zahraničí.

Po narození dítěte byste také mohla mít nárok na přídavky na dítě – rozhodují příjmy v předchozím roce. Nebo případně i na další sociální dávky (příspěvek na bydlení, dávky pomoci ve hmotné nouzi jako příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení). U těchto sociálních dávek se vždy posuzuje aktuální sociální a majetková situace. To jestli jste před tím žila / pracovala v ČR nehraje roli. Důležitý je trvalý pobyt a to jestli splníte konkrétní podmínky u dané dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Nástup po rodičovské a pracovní neschopnost

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené, kterou mám sjednanou do tří let dítěte, tedy do 6. 9. 2021 Ale rodičovský příspěvek mám rozložený ještě za září a část října. V zaměstnání mám smlouvou na neurčito, ale nyní na RD do práce nechodím. Nedávno se mi stal úraz, pro který nebudu moci v září do práce […]

Zobrazit odpověď

Nástup do práce před uplynutím RD

-

Dobrý den, jsem na RD do března 2023, plánuji si nastoupit do zaměstnání, ale už v lednu 2022, dcerce budou 3 roky v říjnu 2022 a v září by mi jí měli vzít do školky a pracovní místo mám dohodnuté jen slovně. Pracovní poměr byl na dobu určitou, takže teoreticky mě vzít nemusí, ale pokud by […]

Zobrazit odpověď

Co můžu dělat po skončení rodičovské dovolené?

-

Dobrý den, v červenci mi končí rodičovská dovolená. Dítě dovrší 5.7.2021 4 let. Končí mi tedy RD přesně v tento den? Ráda bych však zůstala nadále doma – ženou v domácnosti. Jaké mám povinnosti a možnosti – kam se nahlásit, co si platit nebo co mi může být placeno? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

OSVČ, podnikání, rodičovská

-

Dobrý den, mám dotaz – když je matka OSVČ a ještě je vlastník firmy, konkrétně s.r.o., při tom jí skončí rodičovský příspěvek po 3 letech, musí se to někde hlásit – vzhledem ke zdravotnímu a sociálnímu pojištění? Děkuji.

Zobrazit odpověď