Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí

Dobrý den,

Rada bych se zeptala zda-li budu mít nárok na rodičovský příspěvek nebo jinou státní podporu, když nyní žiji v zahraničí (EU) ale mam stále trvaly pobyt v ČR. Rada bych se vrátila do CR před porodem a již tu zůstala. Je potřebné si platit sociální pojištěni ještě před porodem?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Tereza S., 15.10.2014 08:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.10.2014 04:25 napsal/a:

Dobrý den Terezo,

Co se týká vašeho dotazu ohledně nároku na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí, tak nemusíte mít obavy. Nárok na tuto dávku má především rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Rodič má nárok na rodičovský příspěvek nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte.

Tedy rozhodující je celodenní péče o dítě – u dětí do dvou let je pak omezena i možnost dát dítě do školky/jeslí.

Druhou nutnou podmínku je pak to že vy a dítě budete mít občanství České republiky a/nebo trvalý pobyt na území České republiky a/nebo trvalý pobyt/občanství některého ze států EU.

To jestli v ČR odvádíte, nebo jste v minulosti odváděla sociální pojištění, se nijak nesleduje. Na rodičovský příspěvek má nárok ten, kdo pečuje o dítě. Bez ohledu na to, jestli někdy pracoval apod (nárok mají třeba i studentky, které nikdy nepracovali a také neplatili sociální pojištění).

Na druhou stranu, pokud jste v České republice před narozením dítěte nepracovala, resp. neplatila si nemocenské pojištění (což je něco jiného než sociální pojištění, zaměstnancům jej platí zaměstnavatel, OSVČ si jej musí platit sami), pak to bude mít tyto důsledky:

  • Nebudete mít nárok na „mateřskou“ – resp. peněžitou pomoc v mateřství, která se vyplácí prvních 28 týdnů. Takže zatímco běžná zaměstnaná žena nastupuje na mateřskou 6 – 8 týdnů před porodem, prvních 28 týdnů pobírá PPM, a teprve pak rodičovský příspěvek, vy byste měla až rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte
  • Nebudete si moci zvolit délku/výši rodičovského příspěvku – pokud totiž není možné stanovit denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky, pak si nemůžete volit ani dvouletou nebo tříletou variantu rodičovského příspěvku, ale máte automaticky 4-letopu variantu, tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč měsíčně a pak do 4 roků dítěte 3800 Kč měsíčně.

Kromě toho byste pak mohla mít nárok třeba i na porodné – u něj také nehraje roli, jestli jste si platila sociální pojištění – rozhodující je výše příjmu v posledním kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte. Přičemž se dokládají i příjmy ze zahraničí.

Po narození dítěte byste také mohla mít nárok na přídavky na dítě – rozhodují příjmy v předchozím roce. Nebo případně i na další sociální dávky (příspěvek na bydlení, dávky pomoci ve hmotné nouzi jako příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení). U těchto sociálních dávek se vždy posuzuje aktuální sociální a majetková situace. To jestli jste před tím žila / pracovala v ČR nehraje roli. Důležitý je trvalý pobyt a to jestli splníte konkrétní podmínky u dané dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Úřad práce a těhotenství

-

Dobrý den, prosím o informaci. 15. 6. 2021 mi po 4 letech končí RD. Před nástupem na MD jsem byla zaměstnaná a po 3 letech (t. j. 15. 6. 2020) na RD jsme se se zaměstnavatelem dohodli na výpovědi z důvodu péče o dítě do 4 let. 16. 6. bych tedy měla nastoupit na ÚP, […]

Zobrazit odpověď

Z rodičovské dovolené na Úřad práce – budu mít nárok na podporu a kolik?

-

Dobrý den, začnu od začátku, abyste se v tom vyznali: Měla jsem práci na dobu určitou, když jsem zjistila, že jsem těhotná, byl zrovna měsíc, v kterém mi končila smlouva. Po ukončení mi bylo poraděno, abych se přihlásila na nemocenskou, kterou mi platil zaměstnavatel. Po ukončení jsem přešla na mateřskou, která mi vyšla „o prsa“. […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti, nemocenská a mateřská po skončení smlouvy na dobu určitou

-

Dobrý den, chtěla bych se Vás moc zeptat o radu v situaci, která pro mě není vůbec přehledná. Tento týden mi skončila pracovní smlouva na dobu určitou a dle všech podmínek bych měla mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Bohužel jsem skončila kvůli zdravotním problémům tři týdny zpět na nemocenské ze zdravotních problémů v těhotenství, […]

Zobrazit odpověď

Přechod z RD na PPM nebo rovnou na RD u pozastavené OSVČ?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak je to s přechodem z RD na PPM případně rovnou na další RD, když jsem poslední dva roky OSVČ s pozastavenou živností na RD a čekám druhé dítě. Jako OSVČ jsem si platila před prvním dítětem dobrovolné nemocenské pojištění a splnila jsem podmínku 270 dnů a měla jsem […]

Zobrazit odpověď