Nárok na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí

Dobrý den,

Rada bych se zeptala zda-li budu mít nárok na rodičovský příspěvek nebo jinou státní podporu, když nyní žiji v zahraničí (EU) ale mam stále trvaly pobyt v ČR. Rada bych se vrátila do CR před porodem a již tu zůstala. Je potřebné si platit sociální pojištěni ještě před porodem?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Tereza S., 15.10.2014 08:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 18.10.2014 04:25 napsal/a:

Dobrý den Terezo,

Co se týká vašeho dotazu ohledně nároku na rodičovský příspěvek po návratu ze zahraničí, tak nemusíte mít obavy. Nárok na tuto dávku má především rodič, který po celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje o dítě, které je nejmladší v rodině. Rodič má nárok na rodičovský příspěvek nejdéle do 4 let věku tohoto dítěte.

Tedy rozhodující je celodenní péče o dítě – u dětí do dvou let je pak omezena i možnost dát dítě do školky/jeslí.

Druhou nutnou podmínku je pak to že vy a dítě budete mít občanství České republiky a/nebo trvalý pobyt na území České republiky a/nebo trvalý pobyt/občanství některého ze států EU.

To jestli v ČR odvádíte, nebo jste v minulosti odváděla sociální pojištění, se nijak nesleduje. Na rodičovský příspěvek má nárok ten, kdo pečuje o dítě. Bez ohledu na to, jestli někdy pracoval apod (nárok mají třeba i studentky, které nikdy nepracovali a také neplatili sociální pojištění).

Na druhou stranu, pokud jste v České republice před narozením dítěte nepracovala, resp. neplatila si nemocenské pojištění (což je něco jiného než sociální pojištění, zaměstnancům jej platí zaměstnavatel, OSVČ si jej musí platit sami), pak to bude mít tyto důsledky:

  • Nebudete mít nárok na „mateřskou“ – resp. peněžitou pomoc v mateřství, která se vyplácí prvních 28 týdnů. Takže zatímco běžná zaměstnaná žena nastupuje na mateřskou 6 – 8 týdnů před porodem, prvních 28 týdnů pobírá PPM, a teprve pak rodičovský příspěvek, vy byste měla až rodičovský příspěvek ode dne narození dítěte
  • Nebudete si moci zvolit délku/výši rodičovského příspěvku – pokud totiž není možné stanovit denní vyměřovací základ pro nemocenské dávky, pak si nemůžete volit ani dvouletou nebo tříletou variantu rodičovského příspěvku, ale máte automaticky 4-letopu variantu, tj. prvních 9 měsíců 7600 Kč měsíčně a pak do 4 roků dítěte 3800 Kč měsíčně.

Kromě toho byste pak mohla mít nárok třeba i na porodné – u něj také nehraje roli, jestli jste si platila sociální pojištění – rozhodující je výše příjmu v posledním kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte. Přičemž se dokládají i příjmy ze zahraničí.

Po narození dítěte byste také mohla mít nárok na přídavky na dítě – rozhodují příjmy v předchozím roce. Nebo případně i na další sociální dávky (příspěvek na bydlení, dávky pomoci ve hmotné nouzi jako příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení). U těchto sociálních dávek se vždy posuzuje aktuální sociální a majetková situace. To jestli jste před tím žila / pracovala v ČR nehraje roli. Důležitý je trvalý pobyt a to jestli splníte konkrétní podmínky u dané dávky.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Rodičovský příspěvek (RP):

Čerpání celého rodičovského příspěvku naráz

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, zda jde čerpat RP naráz nebo třeba na 2x? Děkuji za odpověď. Na mateřské jsem měla denní výměr 885,- Kč Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Rodičovská a dva hlavní pracovní poměry

-

Dobrý den, dotaz k rodičovské dovolené, která končí k 30. září 2020 (dítě 3 roky), do té doby pobírám rodičovský příspěvek. K zaměstnavateli, u kterého jsem pracovala, se nevracím z důvodu zrušené pozice. Do nové práce nastupuji na HPP k 1. 8. 2020. Budu v tu dobu mít dva hlavní pracovní poměry, mohu ten, kde mi […]

Zobrazit odpověď

Úřad práce po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, bude mi končit rodičovská dovolená (3 roky) a jsem zaměstnaná na dobu neurčitou ve služebním poměru. Těsně před koncem rodičovské dovolené se budeme stěhovat do jiného města, plánuji tedy podat výpověď a najít si zaměstnání blíže novému bydlišti, synka rovněž chceme dát do školky v místě nového bydliště. Po podání výpovědi se zřejmě […]

Zobrazit odpověď

RP na starší dítě, PPM na mladší dítě

-

Dobrý den, Čekáme druhé dítě, jelikož nemám aktivní žádnou pracovní smlouvu, nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou a PPM. O PPM na druhé dítě bude žádat partner. Je možné, abych já dobírala RP na starší dítě a partner zároveň bral PPM na mladší narozené dítě? Nebo musím k datu narození druhého dítěte ukončit RP na […]

Zobrazit odpověď