Nemám nárok na mateřskou jsem OSVČ

Dobrý den,

chci se zeptat, volala jsem na úřad a dle všeho nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou, jelikož jsem 14 měsíců OSVČ a neplatila jsem si žádné nemocenské připojištění. Řádně jsem platila pouze zdravotní a sociální.

Měla bych rodit kolem 20. června a živnost budu pozastavovat na začátku nebo na konci května. A pak se mám nahlásit kam, dá mi stát nějaký příspěvek?

Podporu v nezaměstnanosti jsem čerpala naposledy v lednu 2017, pak jsem se stala OSVČ. Mám alespoň, ten měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti, než budu moc požádat o rodičovský příspěvek?

Jsem samoživitelka, přítel mě opustil, nemohu si dovolit být bez peněz.

Dotaz poslal/a: Dominika, 12.04.2018 16:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.04.2018 03:06 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud si jako OSVČ neplatíte nemocenské pojištění (navíc v dostatečném předstihu), pak opravdu nemáte nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství). S tím se už teď bohužel nedá nic udělat.

Jakmile přerušíte činnost OSVČ, může vám vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Platí zde obdobné podmínky, jako pro zaměstnance. I jako OSVČ musíte splňovat minimální „odpracovanou“ dobu – resp. dobu účasti na důchodovém pojištění (doba, kdy si jako OSVČ platíte sociální pojištění). Jedná se minimálně o 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky.

U OSVČ se pak výše podpory v nezaměstnanosti počítá na základě vyměřovacího základu pro sociální pojištění – což je jedna polovina ze zisku (rozdíl mezi příjmy a náklady). Takže pokud byste měla obrat třeba 500 000 Kč a uplatnila náklady ve výši 60%, tak bude vyměřovací základ 100000 Kč, resp. 8 333 Kč měsíčně – čili podpora z této částky nebude moc vysoká.

K datu narození dítěte vám pak vzniká nárok na rodičovský příspěvek. Vzhledem k tomu, že nemáte nárok na mateřskou, je omezena možnost volby výše/délky rodičovského příspěvku. Až do konce roku 2017 byste v takovém případě měla „automaticky“ rodičovský příspěvek na 4 roky. Nyní (od 1. 1. 2018) si už ale můžete zvolit výši rodičovského příspěvek až do 7600 Kč měsíčně (pak byste jej dostávala cca 29 měsíců).

Pokud budete mít po ukončení podnikání, nebo během doby, kdy budete doma s dítětem, nízké příjmy, pak vám může vznikat nárok na některé sociální dávky. Po porodu můžete mít nárok na porodné (jednorázová sociální dávky). Dále pak na přídavek na dítě, příspěvek na bydlení. Při velmi nízkém příjmu pak i na dávky pomoci ve hmotné nouzi, jako je příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď

Neprodloužení smlouvy, neschopenka, těhotenství a nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, momentálně jsem těhotná a 30. 7. mi končí pracovní smlouva, kterou mi zaměstnavatel neprodlouží. Dnes 21.7 jsem nastoupila na neschopenku. Termín porodu mám 28. 12. Chci se zeptat, zda budu mít nárok na mateřskou dovolenou, když jsem posledních pět let byla zaměstnaná. Také se chci poptat, jak to bude po ukončení smlouvy, jestli […]

Zobrazit odpověď

Odměna člena výboru SVJ při mateřské

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP, ale v brzké době se chystám na mateřskou  dovolenou. Tedy nebudu již pracovat, ale pobírat mateřskou. Zároveň jsem také členem výboru našeho společenství vlastníků, za tuto funkci mi náleží odměna. Mohu ji pobírat, byť jsem na mateřské? Počítám, že určitě činnosti v souvislosti s prací ve výboru budu zvládat […]

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď