Nemám nárok na mateřskou jsem OSVČ

Dobrý den,

chci se zeptat, volala jsem na úřad a dle všeho nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou, jelikož jsem 14 měsíců OSVČ a neplatila jsem si žádné nemocenské připojištění. Řádně jsem platila pouze zdravotní a sociální.

Měla bych rodit kolem 20. června a živnost budu pozastavovat na začátku nebo na konci května. A pak se mám nahlásit kam, dá mi stát nějaký příspěvek?

Podporu v nezaměstnanosti jsem čerpala naposledy v lednu 2017, pak jsem se stala OSVČ. Mám alespoň, ten měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti, než budu moc požádat o rodičovský příspěvek?

Jsem samoživitelka, přítel mě opustil, nemohu si dovolit být bez peněz.

Dotaz poslal/a: Dominika, 12.04.2018 16:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.04.2018 03:06 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud si jako OSVČ neplatíte nemocenské pojištění (navíc v dostatečném předstihu), pak opravdu nemáte nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství). S tím se už teď bohužel nedá nic udělat.

Jakmile přerušíte činnost OSVČ, může vám vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Platí zde obdobné podmínky, jako pro zaměstnance. I jako OSVČ musíte splňovat minimální „odpracovanou“ dobu – resp. dobu účasti na důchodovém pojištění (doba, kdy si jako OSVČ platíte sociální pojištění). Jedná se minimálně o 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky.

U OSVČ se pak výše podpory v nezaměstnanosti počítá na základě vyměřovacího základu pro sociální pojištění – což je jedna polovina ze zisku (rozdíl mezi příjmy a náklady). Takže pokud byste měla obrat třeba 500 000 Kč a uplatnila náklady ve výši 60%, tak bude vyměřovací základ 100000 Kč, resp. 8 333 Kč měsíčně – čili podpora z této částky nebude moc vysoká.

K datu narození dítěte vám pak vzniká nárok na rodičovský příspěvek. Vzhledem k tomu, že nemáte nárok na mateřskou, je omezena možnost volby výše/délky rodičovského příspěvku. Až do konce roku 2017 byste v takovém případě měla „automaticky“ rodičovský příspěvek na 4 roky. Nyní (od 1. 1. 2018) si už ale můžete zvolit výši rodičovského příspěvek až do 7600 Kč měsíčně (pak byste jej dostávala cca 29 měsíců).

Pokud budete mít po ukončení podnikání, nebo během doby, kdy budete doma s dítětem, nízké příjmy, pak vám může vznikat nárok na některé sociální dávky. Po porodu můžete mít nárok na porodné (jednorázová sociální dávky). Dále pak na přídavek na dítě, příspěvek na bydlení. Při velmi nízkém příjmu pak i na dávky pomoci ve hmotné nouzi, jako je příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet mateřské – neschopenka nebo neplacené volno?

-

Dobrý den, Zajímalo by mě co je lepší a jaký to má vliv na druhou mateřskou. První dítě narozené 6/2021, rodičovská dovolená do 6/2024 a rodičovský příspěvek až do 12/2024. Druhé dítě termín porodu 11/2024. Co je lepší jít na neschopenku od 6/2024 – 10/2024 nebo si vzít na tu dobu neplacené volno? A má […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství a výpověď ve zkušební době – co dělat dál?

-

Dobrý den, prosím poraďte… Moje snacha byla zaměstnána a ve 3 měsíční zkušební době dostala výpověď z nejasného důvodu, prý telefonování. Zjistila ale, že je již měsíc těhotná, avšak výpověď podepsala. Můžete mi prosím poradit, co dělat v tomto případě a co je pro ni výhodné? Nyní je na úřadu práce. Bylo by lepší, aby […]

Zobrazit odpověď

Mateřská u druhého dítěte po smlouvě na dobu určitou

-

Dobrý den, momentálně mám 2 letého syna a jsem na RD, kterou mám nastavenou do srpna 2025, kdy synovi bude 3,5 let. Před nástupem na mateřskou jsem byla zaměstnaná ve školství na dobu určitou 1 rok, takže mi smlouva se ZŠ již vypršela. S manželem přemýšlíme o druhém dítěti a řešíme mateřskou – chápu správně, […]

Zobrazit odpověď

Druhé těhotenství – budu mít znova nárok na mateřskou?

-

Dobrý den, mám smlouvu v práci na dobu neurčitou. V prvním těhotenství jsem normálně měla nárok na mateřskou a po mateřské jsem přešla na rodičovskou dovolenou, která mi skončila koncem června 2022. Jelikož jsem neměla hlídání pro dceru, domluvila jsem se v práci na dvouměsíční neplacené dovolené. V září 2022 jsem nastoupila do práce a […]

Zobrazit odpověď