Nemám nárok na mateřskou jsem OSVČ

Dobrý den,

chci se zeptat, volala jsem na úřad a dle všeho nebudu mít nárok na mateřskou dovolenou, jelikož jsem 14 měsíců OSVČ a neplatila jsem si žádné nemocenské připojištění. Řádně jsem platila pouze zdravotní a sociální.

Měla bych rodit kolem 20. června a živnost budu pozastavovat na začátku nebo na konci května. A pak se mám nahlásit kam, dá mi stát nějaký příspěvek?

Podporu v nezaměstnanosti jsem čerpala naposledy v lednu 2017, pak jsem se stala OSVČ. Mám alespoň, ten měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti, než budu moc požádat o rodičovský příspěvek?

Jsem samoživitelka, přítel mě opustil, nemohu si dovolit být bez peněz.

Dotaz poslal/a: Dominika, 12.04.2018 16:56
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 14.04.2018 03:06 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud si jako OSVČ neplatíte nemocenské pojištění (navíc v dostatečném předstihu), pak opravdu nemáte nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství). S tím se už teď bohužel nedá nic udělat.

Jakmile přerušíte činnost OSVČ, může vám vznikat nárok na podporu v nezaměstnanosti. Platí zde obdobné podmínky, jako pro zaměstnance. I jako OSVČ musíte splňovat minimální „odpracovanou“ dobu – resp. dobu účasti na důchodovém pojištění (doba, kdy si jako OSVČ platíte sociální pojištění). Jedná se minimálně o 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky.

U OSVČ se pak výše podpory v nezaměstnanosti počítá na základě vyměřovacího základu pro sociální pojištění – což je jedna polovina ze zisku (rozdíl mezi příjmy a náklady). Takže pokud byste měla obrat třeba 500 000 Kč a uplatnila náklady ve výši 60%, tak bude vyměřovací základ 100000 Kč, resp. 8 333 Kč měsíčně – čili podpora z této částky nebude moc vysoká.

K datu narození dítěte vám pak vzniká nárok na rodičovský příspěvek. Vzhledem k tomu, že nemáte nárok na mateřskou, je omezena možnost volby výše/délky rodičovského příspěvku. Až do konce roku 2017 byste v takovém případě měla „automaticky“ rodičovský příspěvek na 4 roky. Nyní (od 1. 1. 2018) si už ale můžete zvolit výši rodičovského příspěvek až do 7600 Kč měsíčně (pak byste jej dostávala cca 29 měsíců).

Pokud budete mít po ukončení podnikání, nebo během doby, kdy budete doma s dítětem, nízké příjmy, pak vám může vznikat nárok na některé sociální dávky. Po porodu můžete mít nárok na porodné (jednorázová sociální dávky). Dále pak na přídavek na dítě, příspěvek na bydlení. Při velmi nízkém příjmu pak i na dávky pomoci ve hmotné nouzi, jako je příspěvek na živobytí nebo doplatek na bydlení.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Těhotenství – ukončení zaměstnání dohodou a neschopenka

-

Dobrý den, mám měsíc po zkušební době a se svým zaměstnavatelem jsme se dohodli, že koncem května odejdu z práce na dohodu. Že ukončím pracovní poměr. Měla jsem jít poslední 3 dny, ale musela jsem z práce odejít k doktorovi,  protože jsem nedávno zjistila těhotenství a začala mít problémy. Následně si mě v nemocnici nechali […]

Zobrazit odpověď

Těhotenství v době neplaceného volna po rodičovské dovolené

-

Dobrý den, chci se poradit, jak dále postupovat v mé situaci. V prosinci mi končí roční neplacené volno, které jsem dostala od zaměstnavatele (práce na dobu neurčitou), po 3 leté rodičovské dovolené. Do prosince stále pobírám rodičovský příspěvek. V tuto chvíli jsem těhotná, předpokládaný porod duben 2023. V prosinci budu cca v 5. měsíci těhotenství. […]

Zobrazit odpověď

Nástup na mateřskou před skončením pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na následující. Termín porodu mám 22. 2. 2023, pracovní smlouva na dobu určitou mi po roce končí 28. 2. 2023, tedy v době, kdy budu na mateřské. S koncem smlouvy mi končí i pracovní poměr? Musím se hlásit po mateřské na ÚP? Nebo až po skončení rodičovské dovolené, jelikož […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na mateřskou – podruhé těhotná během rodičovské

-

Dobrý den, chci se zeptat na jednu věc Jsem teď na rodičovské dovolené s dcerou 30. 3. 2020, takže jsou jí 2,5 roků, a rodičák jsem si dala na 3 roky. A teďka jsem zjistila, že jsem po druhý těhotná 14dní. Tak se chci optat, jestli budu mít nárok na mateřskou??? Jinak v práci mám […]

Zobrazit odpověď