Nezaměstnaná – musím chodit na úřad práce?

Dobrý den,

Mám dotaz, dala jsem ke dnešnímu datu výpověď a čekám na majitele, až mi podepíše výpověď.

Chci se zeptat, pokud nemám jinou práci, zda musím na UP? A nebo když si zaplatím sama zdravotní, zda mohu mít do konce roku brigádu a od nového roku bych nastoupila normálně do práce.

A také bych se chtěla zeptat, zda se musí platit i sociální nebo ne. Hodně by mi to pomohla, jelikož jsem ze školy chvíli a nedostala bych z UP žádné dávky.

Děkuji moc.

Dotaz poslal/a: Monika G., 06.12.2016 17:55
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 07.12.2016 15:20 napsal/a:

Dobrý den,

To, že po skončení zaměstnání půjdete na úřad práce, a požádáte o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání, je pouze vaše rozhodnutí. Je to vaše právo, ale určitě to není žádná povinnost. Zvláště v případě, že víte, že nemáte nárok na podporu v nezaměstnanosti, a nevadí vám, že si budete zdravotní pojištění hradit sama, pak je myslím návštěva ÚP zcela bezpředmětná.

Co se týká zdravotního pojištění, tak to si musíte hradit sama. To je povinné, je to dáno zákonem. Jako osoba bez zdanitelných příjmů si musíte platit minimálně 1337 Kč měsíčně (od začátku roku 2017 pak 1485 Kč měsíčně). Pokud byste byla bez zaměstnání jen část měsíce, pak platíte jen poměrnou částku, podle počtu dní, kdy za vás zdravotní pojištění neplatil zaměstnavatel. Tj. pokud byste měla výpověď k dnešnímu dni, pak byste si u své zdravotní pojišťovny doplácela cca 820 Kč.

Záleží ale i na tom jak to budete mít s tou „brigádou“. Pokud by to byla například práce na DPP (dohoda o provedení práce) a váš příjem byl vyšší než 10 tisíc korun měsíčně, pak za vás zdravotní pojištění hradí zaměstnavatel.

Jinak i s ohledem na tu plánovanou brigádu. Pokud byste šla na Úřad práce, pak i když byste neměla nárok na podporu v nezaměstnanosti, pak byste si v době, kdy jste zařazena do evidence uchazečů o zaměstnání mohla formou DPP nebo DPČ vydělat maximálně 50% z minimální mzdy. Tj. aktuálně 4950 Kč měsíčně (od začátku roku 2017 pak 5500 Kč). Pokud by to mělo být více, tak by vás Úřad práce tak jako tak z evidence vyřadil, kvůli „příliš vysokému“ příjmu.

Co se pak týká sociálního pojištění – to na rozdíl od zdravotního pojištění není povinné. Takže si jej platit nemusíte, určitě vám tím nikde nevzniká nějaký dluh. Jen ty měsíce, kdy si neplatíte sociální pojištění (nebo nejste vedena na ÚP, nebo za vás sociální pojištění neplatí zaměstnavatel apod.) se vám pak v budoucnu nezapočítají do minimální „odpracované“ doby pro nárok na důchod. Pokud se ale jedná jen o těch „pár“ dní do konce roku, pak to myslím není potřeba řešit.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2016:

Evidence na UP nebo osoba pečující o dítě?

-

Dobrý den, prosím o radu, zda je pro mě výhodnější po skončení rodičovské dovolené a podání výpovědi v zaměstnání se nahlásit na ÚP, protože dítě nemá školku a tudíž se o něj musím starat nebo na VZP, jako osoba pečující o dítě do 7 let věku. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti? Můžu se i […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na přídavky na bydlení?

-

Dobrý den, letos jsem dostudovala VŠ (je mi 24 a již mám pouze matku, která žije z vdovského důchodu) a nastoupila do první práce, kde jsem ale ve tříměsíční výpovědní lhůtě na vlastní žádost pracovní poměr ukončila. Mezitím jsem si ale stihla v bytě, ve kterém jsem v nájmu zřídit trvalé bydliště. Takže když teď […]

Zobrazit odpověď

OSVČ – nárok na podporu v nezaměstnanosti, nárok na PPM a RP

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně své momentální situace. V současné době jsem OSVČ a zároveň jsem těhotná. Každý měsíc (již od roku 2013) si hradím dobrovolné nemocenské pojištění – tím pádem bych měla mít nárok na PPM a RP. Chtěla bych se zeptat na pár otázek: 1)V případě, že se rozhodnu ukončit SVČ a zaregistruji […]

Zobrazit odpověď

Podpora z úřadu práce

-

Byla jsem na podpoře úřadu práce 8 měsíců. Pak jsem nastoupila do práce a chci dát po 6 měsících výpověď. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Zobrazit odpověď