Osoba pečující o 2 děti do 15let – sociální a zdravotní?

Dobrý den,

Chci se zeptat. Jsem vedená na ÚP, ale už nic nepobírám.

Když bych se na pojišťovně nahlásila jako osoba pečující o 2 děti do 15 let, tak zdravotní za mě bude dále platit stát a sociální si budu platit sama, pokud chci, aby se mi roky doma počítaly na důchod?

A musím i na UP nahlásit že pečuji o 2 děti do 15let ?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Šárka H., 09.07.2017 17:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.07.2017 16:17 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce jako nezaměstnaná, za vás platí zdravotní pojištění stát. To jestli ještě dostáváte podporu v nezaměstnanosti nebo již ne, na to nemá vliv. Být tedy evidovaná jako osoba pečující o dítě má tedy smysl až ve chvíli, kdy byste chtěla ukončit vedení v evidenci Úřadu práce – což je pak nutné nahlásit na ÚP.

U své zdravotní pojišťovny pak nahlásíte, že pečujete o jedno dítě do 7 roků nebo o dvě děti do 15 roků. K tomu není potřeba žádné speciální potvrzení, řeší se to buď vyplněním nějakého jednoduchého formuláře, nebo jen prostým oznámením (každá zdravotní pojišťovna to má trochu jinak).

Od chvíle kdy to pojišťovně oznámíte, pak za vás také platí zdravotní pojištění stát.

Co se týká sociálního pojištění, tak v době kdy jste vedená v evidenci úřadu práce a dostáváte podporu v nezaměstnanosti, tak se vám tato doba započítává do doby nároku na důchod. V době, kdy již nedostáváte podporu v nezaměstnanosti, pak se vám tato doba může započítat také. Počítají se ale pouze 3 roky, přičemž se pak berou do úvahy poslední 3 roky zpětně (počítáno zpětně od podání žádosti o důchod).

Jak v době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce, tak i jako žena v domácnosti pečující i dítě (jedno dítě do 7 roků nebo dvě děti do 15 roků), si můžete platit dobrovolné důchodové pojištění. To je aktuálně (v roce 2017) ve výši 1977 Kč.

V době, kdy jste vedená, jako osoba pečující o dítě platí určitá omezení. Nemůžete třeba dávat dítě do školky na dobu delší než 4 hodiny denně. Nemůžete také vykonávat výdělečnou činnost, která by zakládala povinnost platit zdravotní pojištění. Můžete tedy mít jen nějakou „brigádu“ – například práci na DPP do 10000 Kč měsíčně nebo práci na DPČ do 2500 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Péče o dítě do 7 let – jaké mám možnosti

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaké mám / nemám možnosti… Resp. 1. 10. 2022 bude mít syn 4. narozeniny, RP mám do 4 let věku dítěte. Naskytla se mi možnost práce jako průvodce v Lesním klubu. Syn by tam mohl být se mnou. Smlouvu bych měla na DPP. Má otázka je, jak by to […]

Zobrazit odpověď

Konec RP – mám nárok na nějaký příspěvek?

-

Dobrý den, mám dotaz Momentálně pobírám rodičovský příspěvek, v červenci letošního roku mi ale končí, dceři budou v létě 3 roky, a tudíž mi ji momentálně do školky nevzali. V zaměstnání, v kterém jsem předtím pracovala, budu muset dát výpověď, protože jsem se během mateřské odstěhovala na druhý konec republiky a dojíždění nepřipadá v úvahu. […]

Zobrazit odpověď

Musím platit výživné, i když dítě ukončilo studium?

-

Dobrý den, dcera přítele (16let) ukončila studium a momentálně nikde nepracuje. Musí přítel platit výživné?

Zobrazit odpověď

Návrat do zaměstnání a nárok na rodičovský příspěvek

-

Dobrý den, Měla bych dotaz ohledně pobírání rodičovského příspěvku v případě návratu do pracovního procesu. Mám v plánu se vrátit v osmi měsících dítěte ke stejnému zaměstnavateli, na jinou pozici a za jiných platových podmínek. Hlídání bude zabezpečovat babička. Jen se ujišťuji, že v tomto případě budu mít stále nárok na rodičovský příspěvek. Děkuji Vám […]

Zobrazit odpověď