Osoba pečující o 2 děti do 15let – sociální a zdravotní?

Dobrý den,

Chci se zeptat. Jsem vedená na ÚP, ale už nic nepobírám.

Když bych se na pojišťovně nahlásila jako osoba pečující o 2 děti do 15 let, tak zdravotní za mě bude dále platit stát a sociální si budu platit sama, pokud chci, aby se mi roky doma počítaly na důchod?

A musím i na UP nahlásit že pečuji o 2 děti do 15let ?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Šárka H., 09.07.2017 17:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.07.2017 16:17 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce jako nezaměstnaná, za vás platí zdravotní pojištění stát. To jestli ještě dostáváte podporu v nezaměstnanosti nebo již ne, na to nemá vliv. Být tedy evidovaná jako osoba pečující o dítě má tedy smysl až ve chvíli, kdy byste chtěla ukončit vedení v evidenci Úřadu práce – což je pak nutné nahlásit na ÚP.

U své zdravotní pojišťovny pak nahlásíte, že pečujete o jedno dítě do 7 roků nebo o dvě děti do 15 roků. K tomu není potřeba žádné speciální potvrzení, řeší se to buď vyplněním nějakého jednoduchého formuláře, nebo jen prostým oznámením (každá zdravotní pojišťovna to má trochu jinak).

Od chvíle kdy to pojišťovně oznámíte, pak za vás také platí zdravotní pojištění stát.

Co se týká sociálního pojištění, tak v době kdy jste vedená v evidenci úřadu práce a dostáváte podporu v nezaměstnanosti, tak se vám tato doba započítává do doby nároku na důchod. V době, kdy již nedostáváte podporu v nezaměstnanosti, pak se vám tato doba může započítat také. Počítají se ale pouze 3 roky, přičemž se pak berou do úvahy poslední 3 roky zpětně (počítáno zpětně od podání žádosti o důchod).

Jak v době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce, tak i jako žena v domácnosti pečující i dítě (jedno dítě do 7 roků nebo dvě děti do 15 roků), si můžete platit dobrovolné důchodové pojištění. To je aktuálně (v roce 2017) ve výši 1977 Kč.

V době, kdy jste vedená, jako osoba pečující o dítě platí určitá omezení. Nemůžete třeba dávat dítě do školky na dobu delší než 4 hodiny denně. Nemůžete také vykonávat výdělečnou činnost, která by zakládala povinnost platit zdravotní pojištění. Můžete tedy mít jen nějakou „brigádu“ – například práci na DPP do 10000 Kč měsíčně nebo práci na DPČ do 2500 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na ošetřovné (OČR) na vnuka, jako jeho babička?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Hlídám devítiletého vnuka, dcera dělá ve zdravotnictví a v dnešní době ji tam potřebují a vnuk by musel být doma sám. Mám jako babička právo čerpat ošetřovné? Jsem stále pracující a nemám už dovolenou. Ještě bych chtěla zmínit, že navíc bydlím na druhém konci republiky, jsem z Mostu a […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské o neplacené volno II.

-

Dobrý den, velmi děkuji za zodpovězení otázky ohledně prodloužení rodičovské a školky. O zdravotním pojištění mam tedy jasno, při pobírání rodičovského příspěvku může dcera navštěvovat školku neomezeně. Teď ještě co sociální? Tam mě nahánět nebudou? Případně bude se tato doba započítávat k té vyloučené době? Nemusí se v tom případě taky splňovat ta podmínka omezeni […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské o neplacené volno

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. V březnu 2021 mi končí rodičovská dovolená a u zaměstnavatele jsem se informovala ohledně prodloužení volna do čtyř let věku dítěte. Zde mi řekli, že by to neměl být problém, ale s tím, že až půjde dcerka ve třech a půl letech do školky, může pouze na dopoledne, abych splňovala […]

Zobrazit odpověď