Osoba pečující o 2 děti do 15let – sociální a zdravotní?

Dobrý den,

Chci se zeptat. Jsem vedená na ÚP, ale už nic nepobírám.

Když bych se na pojišťovně nahlásila jako osoba pečující o 2 děti do 15 let, tak zdravotní za mě bude dále platit stát a sociální si budu platit sama, pokud chci, aby se mi roky doma počítaly na důchod?

A musím i na UP nahlásit že pečuji o 2 děti do 15let ?

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Šárka H., 09.07.2017 17:50
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 10.07.2017 16:17 napsal/a:

Dobrý den,

V době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce jako nezaměstnaná, za vás platí zdravotní pojištění stát. To jestli ještě dostáváte podporu v nezaměstnanosti nebo již ne, na to nemá vliv. Být tedy evidovaná jako osoba pečující o dítě má tedy smysl až ve chvíli, kdy byste chtěla ukončit vedení v evidenci Úřadu práce – což je pak nutné nahlásit na ÚP.

U své zdravotní pojišťovny pak nahlásíte, že pečujete o jedno dítě do 7 roků nebo o dvě děti do 15 roků. K tomu není potřeba žádné speciální potvrzení, řeší se to buď vyplněním nějakého jednoduchého formuláře, nebo jen prostým oznámením (každá zdravotní pojišťovna to má trochu jinak).

Od chvíle kdy to pojišťovně oznámíte, pak za vás také platí zdravotní pojištění stát.

Co se týká sociálního pojištění, tak v době kdy jste vedená v evidenci úřadu práce a dostáváte podporu v nezaměstnanosti, tak se vám tato doba započítává do doby nároku na důchod. V době, kdy již nedostáváte podporu v nezaměstnanosti, pak se vám tato doba může započítat také. Počítají se ale pouze 3 roky, přičemž se pak berou do úvahy poslední 3 roky zpětně (počítáno zpětně od podání žádosti o důchod).

Jak v době, kdy jste vedená v evidenci Úřadu práce, tak i jako žena v domácnosti pečující i dítě (jedno dítě do 7 roků nebo dvě děti do 15 roků), si můžete platit dobrovolné důchodové pojištění. To je aktuálně (v roce 2017) ve výši 1977 Kč.

V době, kdy jste vedená, jako osoba pečující o dítě platí určitá omezení. Nemůžete třeba dávat dítě do školky na dobu delší než 4 hodiny denně. Nemůžete také vykonávat výdělečnou činnost, která by zakládala povinnost platit zdravotní pojištění. Můžete tedy mít jen nějakou „brigádu“ – například práci na DPP do 10000 Kč měsíčně nebo práci na DPČ do 2500 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské – sociální a zdravotní před nástupem do nové práce

-

Dobrý den, 19. 9. mi končí rodičovská. Do původního zaměstnání se vracet nebudu, jelikož bylo mé místo zrušeno pro nadbytečnost. Hledám si nové místo a kdyby byl nástup 1.10., musím se hlásit na úřad práce? Popř. zda mohu zbytek měsíce září být bez registrace a potom rovnou nastoupit do zaměstnání? A zda musím zaplatit zdravotní […]

Zobrazit odpověď

Konec pracovní smlouvy – co dělat, když nemám hlídání pro dítě

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli když syn má 2 roky a 6 měsíců, a já chodím do práce, ale hlídání mi skončilo a nemá ho kdo hlídat, jestli mě zaměstnavatel musí ukončit pracovní smlouvu, abych mohla být se synem?

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné – žena na RD v nemocnici

-

Dobrý den, jsem na RD s ročním dítětem a jsem momentálně hospitalizovaná. O dítě se musí postarat manžel. Má nárok na ošetřovné na dítě? Kdo ošetřovné vystavuje? Pediatr, nemocnice? Nebo má být ošetřovné přímo na mě? Děkuji

Zobrazit odpověď