Podnájem části obecního bytu – potřebuju souhlas?

Dobrý den,

jsem v nájmu v obecním bytě, kde mám zřízeno trvalé bydliště.

Byt je pro mě moc velký a tak mě napadlo, zda bych mohla část bytu (2 pokoje ze 3) dát do podnájmu 3 osobě?

Pokud ano, musím mít souhlas pronajímatele (města) nebo tuto skutečnost musím nahlásit pronajímateli (městu)?

Pokud ano, může město vyjádřit svůj nesouhlas a zrušit mi nájemní smlouvu?

Mnohokrát děkuji

Dotaz poslal/a: Aneta P., 30.12.2016 13:17
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 31.12.2016 15:21 napsal/a:

Dobrý den,

V případě, že byste chtěla uzavřít podnájemní smlouvu s nějakou třetí osobou, a pronajmout jí část bytu, ve kterém jste sama s nájemcem, pak platí, že zpravidla bývá vyžadován souhlas pronajímatele – v tomto případě města.

Obecně platí, že pokud by vám město souhlas neudělilo a vy jste i přesto daný byt přenechala k užívání nějaké jiné osobě, pak by to mohlo být považováno za hrubé porušení povinností.

V takovém případě je tedy nutné obrátit se na majitele bytu, resp. na pronajímatele, a požádat jej o souhlas. Pokud je smlouva o pronájmu uzavřena písemnou formou, pak je požadováno, aby i souhlas byl udělen písemnou formou.

Také mohou být situace, kdy už sama nájemní smlouva podnájem zcela zakazuje, nebo naopak předběžně povoluje.

Ve vašem konkrétním případě to ale může být i trochu jinak. V případě, že budete daný byt používat společně s nějakou třetí osobou, pak je dle zákona nutné pouze oznámit zvýšení počtu osob, které žijí v bytě.

Ovšem i v takovém případě si může pronajímatel bytu vyhradit právo, že ke zvýšení počtu osob užívajících daný byt je nutný jeho souhlas.

Jak to tedy přesně bude u vás, záleží na tom, jak je formulována nájemní smlouva. Každopádně se určitě můžete obrátit přímo na městský úřad a zeptat se tam, zda by s tím souhlasili. Za předběžný dotaz vám určitě žádný postih nehrozí. Ten by mohl hrozit jen v případě, že by město s podnájmem nesouhlasilo a vy jej přesto uzavřela.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podnájem bytu:

Příspěvek na bydlení a nájemní smlouva

-

Dobrý den, chci se zeptat: Když mám nájemní smlouvu, mám nárok na příspěvek na bydlení? Slyšela jsem, že musí být pronájem smlouva? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Jak vystěhovat bývalou přítelkyni

-

Dobrý den mám dotaz: Jsem vlastník bytu a našel jsem si přítelkyni, která se ke mě nastěhovala, trvalou adresu má u rodičů. A jelikož nám to přestalo klapat jsem ji slušnou formou vyzval, aby si našla nějaký byteček, nebo prostě se vrátila zase zpět k rodičům, což odmítá. Každopádně jsem ji vyzval, aby šla pryč a […]

Zobrazit odpověď

Nárok na dávky hmotné nouze a podnájem v družstevním bytě

-

Dobrý den, prosím o radu. Žiju sama s 5 letou dcerkou. A máme se stěhovat do družstevního bytu, tudíž budu mít podnájemní smlouvu, budu tam mít trvalý pobyt. Jsem na úřadu práce. Nepracuji. Dostanu na tento podnájem, doplatek na bydlení, a životní minimum? Děkuji moc za informace O co ještě mohu žádat na byt družstevní? […]

Zobrazit odpověď

Trvalý pobyt v podnájmu v družstevním bytě

-

Dobrý den, s přítelkyní jsme se přestěhovali do družstevního bytu, kde s námi nájemce uzavřel podnájemní smlouvu. Do té doby jsme měli trvalý pobyt hlášeny u bratra. Bratr nyní být prodává, a protože je v zahraničí nemá momentálně možnost nás odhlásit. Rád bych věděl jak si přehlásit trvalý pobyt bez souhlasu majitele „Bytového družstva“ Nebo […]

Zobrazit odpověď