Porodné a jaké jsou podmínky?

Dobrý den,

až stydím se to zde napsat, ale jsem od cca 2014 nezaměstnán, nejsem ani veden na UP a zdravotní si platím se zpožděním sám.

Mám občanské sdružení a nějaké maličké příjmy na činnost formou daru od lidí. Našetřeno jsem měl z dřívějška a z toho žiji atd.

No, ale sdružení se nerozjelo dle představ, ale teď od března 2016 přecházím nejdříve na dohodu o pracovní čin. Pak od května na HPP.

Důvod je ten, že čekáme miminko v květnu 2016 a nikdy jsem si nemyslel, že zrovna já budu někdy žádat o nějakou dávku – myslíte, že nám přiznají porodné? Tedy, jak a co budu muset doložit a komu? Když si vezmete, že jsem vlastně příjmy neměl, tak jak to dopadne? Kdo všechno uvidí vyplněnou žádost?

Děkuji Tom

Dotaz poslal/a: Tomáš Z., 27.02.2016 23:02
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.03.2016 09:36 napsal/a:

Dobrý den,

Co se týká porodného, tak o tuto sociální dávku žádá zpravidla žena, které se narodí první nebo druhé dítě. Vy, jako otec dítěte žádost o porodné nepodáváte. Viz zákon o státní sociální podpoře:

§ 44

Podmínky nároku na porodné

(1) Nárok na porodné má žena, která porodila své první nebo druhé živé dítě, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70.

Vy, jako otec dítěte byste na porodné měl nárok pouze ve specifickém případě typu:

(3) Nárok na porodné má rovněž otec prvního nebo druhého živě narozeného dítěte, jestliže žena, která dítě nebo děti porodila, zemřela a ke dni porodu splnila podmínky uvedené v odstavcích 1 a 2 a porodné nebylo vyplaceno jí ani jiné osobě.

Žádost o porodné se podává po narození dítěte (dokládá se rodný list narozeného dítěte). Nárok na tuto sociální dávku je v případě, že průměrný měsíční příjem v rozhodném období (vysvětlím dále) nižší než 2,7 násobek životního minima.

Rozhodným obdobím je předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se tedy dítě narodí v květnu 2016, pak by rozhodným obdobím byl leden 2016 – březen 2016.

Pokud by se jednalo o Vaše první dítě (tak budete posuzován jen vy jako otec, matka dítěte a samotné dítě), pak je životní minimum 7710 Kč měsíčně. Příjmy v rozhodném období by tedy neměli být vyšší než 20 817 Kč.

Započítává se jak Váš příjem, tak i příjem matky dítěte. Za příjem se počítá „téměř vše“ – typu příjem ze zmíněné dohody o pracovní činnosti, případně i podpora v nezaměstnanosti, nemocenské dávky, peněžitá pomoc v mateřství (pokud by na ni matka dítěte měla nárok) apod.

Naopak případné úspory, které byste měl třeba na účtu v bance se nijak nedokládají/neposuzují.

Co se týká samotné žádosti, tak ta se podává na místním (podle trvalého bydliště matky dítěte) Úřadu Práce.

V rámci žádosti je pak nutné doložit osobní doklady (občanský průkaz otce i matky a dále pak rodný list dítěte) a prohlášení o příjmech v rozhodném období.

Tyto údaje „uvidí“ v zásadě jen úředník, se kterým budete jednat. Pro ně pak platí, že mají povinnost „mlčenlivosti“ tedy informace které se v rámci svého zaměstnání dozví, nesmí nikde dále sdělovat:

§ 64

(1) Zaměstnanci České republiky jsou povinni zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, se kterými se seznámili při provádění státní sociální podpory nebo v přímé souvislosti s ním, pokud se dále nestanoví jinak. Tato povinnost trvá i po skončení pracovního vztahu. Povinnosti zachovávat mlčenlivost mohou být uvedení zaměstnanci zproštěni pouze tím, v jehož zájmu tuto povinnost mají, a to písemně s uvedením rozsahu a účelu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď