Přechod z rodičovské na další mateřskou

Dobrý den,

dnes (10. 5. 2017) mi přišlo Oznámení o zahájení správního řízení, že vzhledem k vyčerpání celkové částky RP je zahájeno správní řízení ve věci odejmutí dávky státní sociální podpory RP ode dne 1. 5. 2017. Čekám druhé dítě a na mateřskou mohu nastoupit nejdříve 24. 5. 2017.

Musím odejmutí RP nahlásit zaměstnavateli? Mám ještě i druhé zaměstnání na DPP – musím to nahlásit tam (kvůli případné úpravě výše soc. a zdrav. pojištění za měsíc květen)?

Zdravotní a sociální pojištění za měsíc květen řešit nemusím (hlášení na pojišťovnu atd.?)?

Jde mi o to, jestli přechodem z rodičovské na mateřskou, který je sice v jednom měsíci, ale je tam cca 24 dní pauza, o něco nepřijdu. Popř. abych nepromeškala povinnost nahlášení na nějakém úřadě.

Děkuji moc.

Dotaz poslal/a: Jana M., 10.05.2017 19:40
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 11.05.2017 17:29 napsal/a:

Dobrý den,

To, že vám skončilo čerpání rodičovského příspěvku, nemusíte se svým zaměstnavatelem nijak řešit. Jde o to, že rodičovská dovolená, kterou máte ve vztahu k zaměstnavateli a pobírání rodičovského příspěvku, který vám nyní končí, spolu v zásadě nijak nesouvisí.

Je možné být na rodičovské dovolené a přitom nedostávat rodičovský příspěvek. Stejně tak je možné i nadále chodit do zaměstnání a při tom současně pobírat rodičovský příspěvek. Jsou to dvě různé věci, které spolu souvisí jen „volně“.

Ve vztahu k vašemu zaměstnavateli je rozhodující to, do kdy máte sjednanou rodičovskou dovolenou. Pokud by to náhodou bylo také jen do 1. května, pak byste to určitě řešit musela (resp. to už byste měla dávno nastoupit zpět do zaměstnání), ale předpokládám, že rodičovská dovolená vám končí až později. Takže se zaměstnavatelem budete řešit až to zahájení mateřské dovolené s druhým dítětem.

Co se týká sociálního pojištění, tak zde není co řešit. Po dobu čerpání rodičovské dovolené za vás tak jako tak nikdo sociální pojištění neplatí. Ani stát, ani zaměstnavatel. Je to tak, že až budete jednou řešit důchod, tak doba, kdy jste byla na rodičovské dovolené (třeba 3 roky) se vám započítá jako tzv. náhradní doba pojištění. Zde opět hraje roli spíše ona rodičovská dovolená než to jestli současně dostáváte rodičovský příspěvek nebo ne.

Obdobné je to i se zdravotním pojištěním. V době kdy pečujete o dítě a jste na rodičovské dovolené, tak za vás zdravotní pojištění platí stát. Pokud vám skončil rodičovský příspěvek, ale pokračuje vaše rodičovská dovolená, pak se na zdravotním pojištění také nic nemění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská a rodičovská:

Těhotná bez práce – na co mám nárok?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na nějaký peněžitý příspěvek. Jsem v 6 měsíci těhotenství a bez práce. Bydlím teď s přítelem, ale na všechny poplatky nám jeho výplata nestačí. Děkuji

Zobrazit odpověď

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na PPM na druhé dítě se dvěma zaměstnáními v roce 2022

-

Dobrý den, prosím Vás o radu, zda je možné nějak ovlivnit výši PPM u druhého dítě. V květnu 2020 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, do té doby jsem měla dva pracovní poměry, ovšem u jednoho jsem nesplnila oněch 270 dní sociálního pojištění o 34 dní. Byla mi vyplácena PPM pouze z jednoho zaměstnání. V květnu […]

Zobrazit odpověď