Ukončení pracovního poměru (smlouva na dobu určitou) v době neschopenky

Dobrý den,

již od 21. 11. 2017 jsem v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství. Termín porodu mám 27. 6. 2018.

Na neschopence budu do nástupu na mateřskou dovolenou. V práci mi ale ke konci března končí pracovní smlouva, kterou mám na dobu určitou, a zaměstnavatel mi smlouvu pochopitelně již neprodlouží.

Můj dotaz tedy zní, co se pro mě po ukončení smlouvy změní? Dočetla jsem se, že na neschopence zůstanu i nadále (než nastoupím na mateřskou).

Co tedy musím udělat po ukončení smlouvy? Musím někam zajít to nahlásit, zajít třeba na úřad práce nebo sociálku? Kdo za mě bude platit pojištění a změní se mi výše vyplácené neschopenky?

Moc děkuji za odpovědi na mé otázky.

Dotaz poslal/a: Petra S., 25.03.2018 10:06
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 27.03.2018 10:39 napsal/a:

Dobrý den,

Tím, že vám skončí pracovní poměr na dobu určitou, se pro vás v podstatě nic nemění. I nadále můžete být v pracovní neschopnosti, a i nadále budete dostávat nemocenské dávky. Zde není potřeba nikam nic hlásit.

Vzhledem k tomu že váš pracovní poměr skončí na konci března, a termín porodu máte v červnu, tak byste s největší pravděpodobností měla mít i nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství). Na tu vám vzniká nárok v době 6 – 8 týdnů před porodem (konkrétní termín si volíte sama po dohodě se svým lékařem).

Pokud splňujete všechny podmínky – tedy především to, že v posledních dvou letech (posledních 24 měsíců), máte účast na nemocenském pojištění v rozsahu nejméně 270 kalendářních dní, pak byste měla mít nárok na PPM. Tím, že váš pracovní poměr bude ukončen na konci března, tak byste v době zahájení PPM měla být stále v ochranné lhůtě (která je až 180 dní od skončení PP).

Takže cca na začátku května byste si vyřídila PPM – dokumenty vám vystaví váš lékař –  a vy byste je pak měla předat svému původnímu zaměstnavateli. V souvislosti se zahájením „mateřské bude ukončena neschopenka.

Při ukončení pracovního poměru tedy není potřeba chodit na Úřad práce – to by mělo smysl, jen pokud byste chtěla být vedená na ÚP jako nezaměstnaná, a dostávat podporu v nezaměstnanosti (to si ostatně můžete sama spočítat sama, jestli by se vám více vyplatilo dostávat nemocenské dávky nebo jestli by vaše podpora byla vyšší.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neprodloužená nemocenská a žádost o invalidní důchod

-

Končí mi nemocenská 16. 5. 2023 a prodloužení mi bylo zamítnuto a navrženo, ať si požádám o invalidní důchod. To jsem udělala, ale než mi dojde rozhodnutí o ID, budu bez finančních prostředků jen s platem manžela. Potřebuji poradit jak dál. Jestli ukončit pracovní poměr i když zaměstnavatel se mnou dále počítá anebo se přihlásit […]

Zobrazit odpověď

Nárok na další nemocenskou (placenou neschopenku) po skončení podpůrčí doby

-

Dobrý den, tento měsíc mi bude končit neschopenka, která je už neplacená. A hned se mi vystaví nová z gynekologie. Když už mi skončila podpůrčí doba, ta nová neschopenka bude opět neplacená? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nemocenská a ukončení zaměstnání ve zkušební době

-

Dobrý den, když ve zkušební době ukončím zaměstnání a jsem toho času zároveň na nemocenské, kdy musím doručit ukončení zaměstnání ve zkušební době písemně zaměstnavateli? Týž den, kdy ukončím pracovní neschopnost, nebo stačí následující den? Omlouvám se, ale nemůžu to nikde dohledat. Děkuji za případnou odpověď

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době. Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době. K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od […]

Zobrazit odpověď