Žádost o ošetřovné říjen 2020

Dobrý den,

Ráda bych se zeptala, zda žádost o ošetřovné bude i teď potvrzovat škola a kde, ji bude možné najít.

A zda o ošetřovné lze žádat od 14.10 do 27. 10., kdy tyto dva dny nařídila vláda podzimní prázdniny.

Děkuji.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Iveta P., 14.10.2020 19:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.10.2020 16:08 napsal/a:

Dobrý den,

Vláda navrhuje změnu zákona, která by řešila „krizové“ ošetřovné, po dobu mimořádných opatření během epidemie. Je připravena změna zákona o nemocenském pojištění (pod který spadá ošetřovné).

Tuto změnu musí ale ještě schválit parlament (zřejmě 20. 10. 2020) a následně i senát + prezident. Dá se předpokládat, že změna bude schválena (ale návrh vlády může být i změněn).

Pokud budu vycházet z toho, jak by to mělo být po schválení vládní novely zákona, tak pro ošetřovné nebudete potřebovat potvrzení ze školy.

Na konci října, nebo nejpozději na začátku listopadu, by mělo Ministerstvo práce a sociálních věcí (resp. ČSSZ), zveřejnit nový formulář pro ošetřovné.

Na něm byste pak vyplnila konkrétní dny, kdy jste se o dítě starala během října, a tento formulář byste pak předala svému zaměstnavateli, který by tam doplnil potřebné údaje a předal na ČSSZ. Do 30 dnů od předání těchto podkladů byste pak měla dostat ošetřovné na účet.

Pokud tedy bude novela zákona schválena, pak bude o ošetřovné možné požádat na začátku listopadu (po skončení října) na novém formuláři (nyní není k dispozici, starší verze formulářů z jara se použít nedají).

Co se týká období, tak by měl být nárok na celou dobu platnosti mimořádných opatření (novela by měla změnit podmínky až do 30. 6. 2021).

V říjnu by se ale mělo ošetřovné vztahovat jen na dobu, kdy byly zavřené školy (od 14. 10. 2020), nebo kdy byly zavřené jen konkrétní školy/třídy (už před 14. 10. 2020), případně na další oprávněné případy nároku na ošetřovné.

Během školních prázdnin, nebo když je ve škole například ředitelské volno, tak na ošetřovné nárok není. Tj. letos je tam během posledního týdne v říjnu kombinace více věcí:

Pondělí 26. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, školy jsou uzavřené nařízením vlády

Úterý 27. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, školy jsou uzavřené nařízením vlády

Středa 28. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, jedná se o státní svátek (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)

Čtvrtek 29. 10. 2020na ošetřovné NENÍ nárok, jedná se o dlouhodobě avizované podzimní prázdniny – rodič musí řešit se zaměstnavatelem např. dovolenou

Pátek 29. 10. 2020na ošetřovné NENÍ nárok, jedná se o dlouhodobě avizované podzimní prázdniny – rodič musí řešit se zaměstnavatelem např. dovolenou

Sobota 31. 10. 2020 - na ošetřovné je nárok, jedná se o víkend (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)

Neděle 1. 1. 2020 - na ošetřovné je nárok, jedná se o víkend (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)

Výše uvedené informace je ale nutné brát s určitou mírou nejistoty, protože vychází z něčeho, co sice vláda nějak prezentovala, ale zatím se nejedná o schválené/platné podmínky. Jasněji by mělo být v průběhu následujícího týdne.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné na dítě z důvodu uzavření školy a daňové přiznání

-

Dobrý den, zajímalo by mě, zda se uvádí do daňového přiznání příjem za ošetřovné, když jsou uzavřené školy. Jestli ano, stačí výpis z účtu nebo přijde ještě nějaký výpis (např. jako je od zaměstnavatele výpis zdanitelných příjmů za rok …)? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Kompenzační bonus versus OČR

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda můžu čerpat ošetřovné na dítě a zároveň žádat o kompenzační bonus u společníků společnosti s ručením omezeným, kde jsem jednatelem společnosti. Zda je možné žádat o oboje najednou. Moc děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Ošetřovné při rotační výuce prvního stupně pro zdravotníky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda s rotační výukou na prvním stupni ZŠ zaniká nárok na krizové ošetřovné pro zdravotníky. Synovi je 9 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Krizové ošetřovné po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, dne 31. 3. 2021 mi rozvázal zaměstnavatel smlouvu. Smlouvu jsem měla do 31. 3. 2021. Od prosince jsem na krizovém ošetřovném a kvůli uzavření škol a rotační výuce musím být i nadále doma s dětma. Prosím o radu, jak mám teď pokračovat. Děkuji

Zobrazit odpověď