Žádost o ošetřovné říjen 2020

Dobrý den,

Ráda bych se zeptala, zda žádost o ošetřovné bude i teď potvrzovat škola a kde, ji bude možné najít.

A zda o ošetřovné lze žádat od 14.10 do 27. 10., kdy tyto dva dny nařídila vláda podzimní prázdniny.

Děkuji.

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Iveta P., 14.10.2020 19:48
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 17.10.2020 16:08 napsal/a:

Dobrý den,

Vláda navrhuje změnu zákona, která by řešila „krizové“ ošetřovné, po dobu mimořádných opatření během epidemie. Je připravena změna zákona o nemocenském pojištění (pod který spadá ošetřovné).

Tuto změnu musí ale ještě schválit parlament (zřejmě 20. 10. 2020) a následně i senát + prezident. Dá se předpokládat, že změna bude schválena (ale návrh vlády může být i změněn).

Pokud budu vycházet z toho, jak by to mělo být po schválení vládní novely zákona, tak pro ošetřovné nebudete potřebovat potvrzení ze školy.

Na konci října, nebo nejpozději na začátku listopadu, by mělo Ministerstvo práce a sociálních věcí (resp. ČSSZ), zveřejnit nový formulář pro ošetřovné.

Na něm byste pak vyplnila konkrétní dny, kdy jste se o dítě starala během října, a tento formulář byste pak předala svému zaměstnavateli, který by tam doplnil potřebné údaje a předal na ČSSZ. Do 30 dnů od předání těchto podkladů byste pak měla dostat ošetřovné na účet.

Pokud tedy bude novela zákona schválena, pak bude o ošetřovné možné požádat na začátku listopadu (po skončení října) na novém formuláři (nyní není k dispozici, starší verze formulářů z jara se použít nedají).

Co se týká období, tak by měl být nárok na celou dobu platnosti mimořádných opatření (novela by měla změnit podmínky až do 30. 6. 2021).

V říjnu by se ale mělo ošetřovné vztahovat jen na dobu, kdy byly zavřené školy (od 14. 10. 2020), nebo kdy byly zavřené jen konkrétní školy/třídy (už před 14. 10. 2020), případně na další oprávněné případy nároku na ošetřovné.

Během školních prázdnin, nebo když je ve škole například ředitelské volno, tak na ošetřovné nárok není. Tj. letos je tam během posledního týdne v říjnu kombinace více věcí:

Pondělí 26. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, školy jsou uzavřené nařízením vlády

Úterý 27. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, školy jsou uzavřené nařízením vlády

Středa 28. 10. 2020 – na ošetřovné je nárok, jedná se o státní svátek (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)

Čtvrtek 29. 10. 2020na ošetřovné NENÍ nárok, jedná se o dlouhodobě avizované podzimní prázdniny – rodič musí řešit se zaměstnavatelem např. dovolenou

Pátek 29. 10. 2020na ošetřovné NENÍ nárok, jedná se o dlouhodobě avizované podzimní prázdniny – rodič musí řešit se zaměstnavatelem např. dovolenou

Sobota 31. 10. 2020 - na ošetřovné je nárok, jedná se o víkend (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)

Neděle 1. 1. 2020 - na ošetřovné je nárok, jedná se o víkend (a v týdnu vznikl nárok na ošetřovné za pracovní dny)

Výše uvedené informace je ale nutné brát s určitou mírou nejistoty, protože vychází z něčeho, co sice vláda nějak prezentovala, ale zatím se nejedná o schválené/platné podmínky. Jasněji by mělo být v průběhu následujícího týdne.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Ošetřovné:

Ošetřovné střídání partnerů – zaměstnanec a OSVČ

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda může s dítětem být doma střídavě rodič zaměstnaný a rodič OSVČ. A hlavně, jak je to v případě, když dceři bude 2.11 10 let. Pochopila jsem, že záleží na tom, kdy došlo k uzavření škol. V případě, že je to před 10 rokem máme na ošetřovné nárok, až do opětovného […]

Zobrazit odpověď

Nárok na ošetřovné u syna 10 roků?

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když má syn 10 let tak nemám právo na ošetřované. Děkuji

Zobrazit odpověď

Ošetřovné (OČR) a nemocenská kvůli karanténě

-

Dobrý den, Mám dotaz ohledně OČR a PN. Nyní jsem se synem na OČR. Příští týden jdeme na testy a v případě pozitivity nás čeká karanténa a PN. Když ukončím třeba na 10 dní OČR a budu mít PN z důvodu karantény, mohu se pak opět vrátit na OČR, pokud se škola neotevře? Děkuji

Zobrazit odpověď

Ako je to s OČR a podzimními prázdninami?

-

Dobrý deň, chcem sa opýtať ako je to s očr a podzimními prázdninami? Som samoživiteľka a pracujem v nepretržitom provoze v systéme krátky dlhý týždeň. Od 26.10. do 1.11. mi v práci vychádza zrovna dlhý týždeň, čo znamená že by som mala pracovať Po., Ut., Pá., So., Ne. Jenomže podľa uznesenia vlády ČR v tomno […]

Zobrazit odpověď