Kdy se přihlásit na úřad práce

Dobrý den,

Chtěla bych se vás zeptat, kdy se přihlásit na úřad práce kvůli podpoře a placení zdravotního pojištění.

Můj přítel dostal výpověď včera 18. 4. 2017 s dvouměsíčním odstupným.

Musí se přihlásit na ÚP již teď nebo až po uplynutí dvou měsíců, jelikož dostal odstupné?

Moc vám děkuji za odpověď

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Lenka F., 19.04.2017 15:39
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 v 12:01 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že se váš přítel rozhodně „nemusí“ hlásit na Úřadu práce. V žádném zákoně není stanovena taková povinnost. Podání žádosti o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání je dobrovolná aktivita. Kdo nechce, tak po dobu nezaměstnanosti na Úřadu práce vůbec nemusí být. Pak ale pochopitelně nemá možnost využít výhody, které z evidence na ÚP plynou.

Jedná se zde především o zdravotní pojištění. V době, kdy je váš přítel nezaměstnaný, nikdo za něj neplatí zdravotní pojištění. Pokud by byl zařazený v evidenci Úřadu práce, pak za něj zdravotní pojištění platí stát. Pokud by nebyl na úřadu práce, a po celý měsíc nevykonával žádnou výdělečnou činnost, kde by za něj zdravotní pojištění uhradil zaměstnavatel, pak mu vzniká povinnost toto oznámit své zdravotní pojišťovně. Jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) by si pak musel platit minimální zdravotní pojištění 1485 Kč měsíčně. Pokud by si jej neplatil, tak mu zdravotní pojišťovny zbytečně vzniká dluh, který se pak s časem docela dost zvyšuje o úroky.

Pokud by zašel na úřad práce do 3 pracovních dní od skončení zaměstnání, pak bude do evidence uchazečů o zaměstnání zařazen k datu ukončení pracovního poměru.

Současně – pokud splňuje podmínku minimální odpracované doby (přesněji doby účasti na důchodovém pojištění), v délce alespoň 12 měsíců za poslední 2 roky – pak by vašemu příteli vznikal nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Vzhledem k vyplacenému odstupnému, by tuto podporu sice první dva měsíce nedostával, ale nepřišel by o ni. Pokud váš přítel spadá do věkové kategorie do 55 roků, pak má nárok na 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti.

V praxi by to pak u něj bylo tak, že za 1 a 2 měsíc by nedostal žádnou podporu, ale stát by za něj alespoň uhradil zdravotní pojištění. Dále pak, za 3 – 7 měsíc by už dostával podporu v nezaměstnanosti.

Pokud tedy váš přítel neočekává, že by ve velmi krátké době nastupoval do nového zaměstnání, pak se určitě vyplatí zajít na úřad práce co nejdříve, byť by zatím neměl nárok na podporu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Rodičovská a hlavní pracovní poměr

-

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a dostala jsem nabídku na hlavní pracovní poměr. Místo mi není z minulé práce drženo, byla jsem OSVČ. Když nastoupím, budu brát tak 13-15000. Bude mi ze mzdy odváděno zdravotní a sociální? Budu mít nárok na bonus na děti a v jaké výši? Mám 4 děti. Nejsem vdaná, o dítě […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do sedmi let po skončení rodičovské

-

Dobrý den, minulý rok v březnu mi skončila čtyřletá rodičovská dovolená se synem. Neměla jsem pro syna školku a ani nikoho kdo by mi ho ohlídal, tak jsem se zaregistrovala na Úřad práce, kde jsem do dnešní doby. Mohu si nyní zařídit tzv. péči o dítě do sedmi let? Kde se to zařizuje? Jaké podmínky […]

Zobrazit odpověď

Daňové přiznání za rok 2017 – příjmy z podnikání i ze zaměstnání

-

Dobrý den, v roce 2017 jsem byl od počátku roku zaměstnaný a v září jsem pak po dohodě s manželkou nastoupil na mateřskou dovolenou. Zároveň jsem si otevřel živnost. Do konce roku jsem měl příjmy z OSVČ cca 90 tisíc Kč. Mateřskou jsem pobíral a od září do prosince (v prosinci pak rodičovský příspěvek). Jakým […]

Zobrazit odpověď

Prodloužení pobírání rodičovského příspěvku nebo péče o dítě do 7 roků

-

Dobrý den, na jaře 2017 jsem porodila druhé dítě. Stanovila jsem si rodičovský příspěvek na 2 roky. Chci být ale s dětmi doma i poté. Vím, že se mohu nahlásit na pojišťovně (péče o dítě) a stát za mě platí ZP. Ale nevím, jaká doba se počítá/nepočítá do důchodu (nebo jak je to z hlediska […]

Zobrazit odpověď