Kdy se přihlásit na úřad práce

Dobrý den,

Chtěla bych se vás zeptat, kdy se přihlásit na úřad práce kvůli podpoře a placení zdravotního pojištění.

Můj přítel dostal výpověď včera 18. 4. 2017 s dvouměsíčním odstupným.

Musí se přihlásit na ÚP již teď nebo až po uplynutí dvou měsíců, jelikož dostal odstupné?

Moc vám děkuji za odpověď

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Lenka F., 19.04.2017 15:39
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 v 12:01 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že se váš přítel rozhodně „nemusí“ hlásit na Úřadu práce. V žádném zákoně není stanovena taková povinnost. Podání žádosti o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání je dobrovolná aktivita. Kdo nechce, tak po dobu nezaměstnanosti na Úřadu práce vůbec nemusí být. Pak ale pochopitelně nemá možnost využít výhody, které z evidence na ÚP plynou.

Jedná se zde především o zdravotní pojištění. V době, kdy je váš přítel nezaměstnaný, nikdo za něj neplatí zdravotní pojištění. Pokud by byl zařazený v evidenci Úřadu práce, pak za něj zdravotní pojištění platí stát. Pokud by nebyl na úřadu práce, a po celý měsíc nevykonával žádnou výdělečnou činnost, kde by za něj zdravotní pojištění uhradil zaměstnavatel, pak mu vzniká povinnost toto oznámit své zdravotní pojišťovně. Jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) by si pak musel platit minimální zdravotní pojištění 1485 Kč měsíčně. Pokud by si jej neplatil, tak mu zdravotní pojišťovny zbytečně vzniká dluh, který se pak s časem docela dost zvyšuje o úroky.

Pokud by zašel na úřad práce do 3 pracovních dní od skončení zaměstnání, pak bude do evidence uchazečů o zaměstnání zařazen k datu ukončení pracovního poměru.

Současně – pokud splňuje podmínku minimální odpracované doby (přesněji doby účasti na důchodovém pojištění), v délce alespoň 12 měsíců za poslední 2 roky – pak by vašemu příteli vznikal nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Vzhledem k vyplacenému odstupnému, by tuto podporu sice první dva měsíce nedostával, ale nepřišel by o ni. Pokud váš přítel spadá do věkové kategorie do 55 roků, pak má nárok na 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti.

V praxi by to pak u něj bylo tak, že za 1 a 2 měsíc by nedostal žádnou podporu, ale stát by za něj alespoň uhradil zdravotní pojištění. Dále pak, za 3 – 7 měsíc by už dostával podporu v nezaměstnanosti.

Pokud tedy váš přítel neočekává, že by ve velmi krátké době nastupoval do nového zaměstnání, pak se určitě vyplatí zajít na úřad práce co nejdříve, byť by zatím neměl nárok na podporu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Jak je to s placením zdravotního a sociálního pojištění a příspěvek na péči

-

Dobrý den, již skoro šest let pobírám příspěvek na péči na maminku II.st. Teď jsem se dozvěděl, že nemusím platit sociální ani zdravotní pojištění. Nikdo mne však o tomto neinformoval. Můžu žádat o vrácení plateb zpětně?

Zobrazit odpověď

Sociální a zdravotní pojištění – těhotná po skočení střední školy

-

Dobrý den, před 2 týdny jsem dokončila střední školu a zjistila jsem, že jsem ve 2. měsíci těhotenství. Nemám práci a sociální a zdravotní by my měli platit do konce srpna. Co mám dělat potom, když nemůžu do práce. Kam se mám přihlásit?

Zobrazit odpověď

Hlášení na ÚP po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, pokud dostanu výpověď ke dni 22. 6. a do nové práce nastoupím od 1. 8. na HPP. Mezi tím budu v nové práci zatím na DPČ nebo DPP. Jaké pro mě plynou povinnosti ohledně placení zdravotního pojištění nebo hlášení na ÚP? Popřípadě je výhodnější DPČ nebo DPP abych nemusel na ÚP nebo doplácet […]

Zobrazit odpověď

Dlouhodobý pobyt v zahraničí a neplacení zdravotního pojištění

-

Dobrý den, Žila jsem 9 let v zahraničí (mimo EU). Před odjezdem jsem se odhlásila z trvalého pobytu v ČR, vrátila OP a odhlásila se ze zdravotní pojišťovny s tím, že jsem nahlásila, že odjíždím dlouhodobě do zahraničí. Asistentka pojišťovny mě neinformovala, že tohle musím nahlásit písemně, a že musím mít pojištění. V zahraničí jsem […]

Zobrazit odpověď