Mám nárok na mateřskou, pokud není odpracován rok?

Dobrý den,

chtěla jsem se optat, zda mám nárok na mateřskou, pokud jsem 1. června 2015 nastoupila do práce na zkrácený úvazek a 4. října 2015 jsem musela jít na nemocenskou.

A pokud ano z čeho se mi bude vypočítávat, zda z výplat i nemocenské nebo jen z výplat.

Předem děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Kristina B., 29.01.2016 21:31
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 30.01.2016 v 09:22 napsal/a:

Dobrý den,

Mezi podmínky nároku na „mateřskou“ (resp. peněžitou pomoc v mateřství) patří to, že žadatel musí splňovat podmínku účasti na nemocenském pojištění v délce minimálně 270 kalendářních dní za poslední 2 roky před podáním žádosti.

Doba, kdy jste v pracovní neschopnosti, se započítává mezi těchto 270 dní, protože Váš pracovní poměr i nadále trvá, a vy jste tedy i nadále účastníkem nemocenského pojištění.

To kolik bude vaše mateřská, se zpravidla počítá z příjmu (z toho co dostáváte jako mzdu od zaměstnavatele), za posledních 12 měsíců před podáním žádosti.

Pokud ale, jako ve vašem případě, není možné vzít příjem za posledních 12 měsíců, pak se použije příjem z posledního zaměstnání.

Co se pak týká výpočtu výše PPM, tak ta by se měla počítat pouze z vašeho příjmu v době před pracovní neschopností. Nemocenské dávky se pro výpočet výše PPM nepovažují za „příjem“.

Velmi zjednodušeně to tedy bude váš plat za období 1. 6. 2015 až 3. 10. 2015, tato suma se vydělí počtem kalendářních dní a vyjde vám denní vyměřovací základ, který se pak dále redukuje. Neznám váš příjem, takže konkrétní výši PPM vám neřeknu, ale na internetu určitě najdete nějakou kalkulačku, kde si to můžete spočítat. Například přímo na webu MPSV.cz: http://www.mpsv.cz/cs/11580

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Mateřská dovolená – první měsíce práce po ukončení studia

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jak by vypadala finanční situace, kdybych řádně ukončila školu, následně bych do měsíce nastoupila do zaměstnání a během prvních měsíců bych otěhotněla. Z čeho by se mi vypočítávala mateřská, kdybych neměla odpracováno těch 270 dní? Děkuji za odpověď,

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení v době MD + ukončení PP a odstupné

-

Dobrý den, zaměstnavatel mne ukončil na MD podle §52 písm.a. Náleží mi odstupné v podobě tří měsíčních platů. Jsem samoživitelka s příspěvkem na bydlení. Moje otázky zní: Mám informovat o nové skutečnosti ÚP nebo až po skončení MD? Na jak dlouho se pozastavuje příspěvek na bydlení? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Evidence na ÚP a práce na dohodu

-

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. V květnu mi končí rodičovská dovolená, a půjdu na ÚP se zaevidovat. Mám možnost pracovat na dohodu. Mohu pracovat na dohodu o provedení práce, i když budu v evidenci na ÚP? Děkuji

Zobrazit odpověď

Podmínky pro otce pobírající rodičovský příspěvek 2018

-

Dobrý den, jsem OSVČ, termín porodu 30. 3. 2017. Jelikož jsem si neplatila včas nemocenské připojištění, nemám nárok na mateřskou. Živnost přerušovat nebudu. Bohužel si nemohu zvolit délku čerpání rodičovského příspěvku a mám automaticky na tu nejdelší domu :( Otec dítěte je v klasickém zaměstnaneckém poměru. Co by to pro něj/nás znamenalo za podmínky, pokud […]

Zobrazit odpověď