Trvalý pobyt – nájemní byt

Dobrý den,

přítel je nájemcem bytu, kde společně bydlíme. Smlouva s majitelem bytu je na jeho jméno, já jsem uvedena jako spolubydlící. Chtěla bych si do bytu nahlásit trvalé bydliště. Telefonovala jsem na městský úřad, sdělili mi, že k přihlášení má se mnou přijít můj přítel (ne majitel bytu), coby nájemce, přestože má jiné trvalé bydliště než je adresa, kam se chci přihlásit já a kde spolu žijeme.

Nejsem si jista, zda je to správný postup a nebudou nakonec chtít souhlas majitele bytu (také má jiné trvalé bydliště)

Děkuji předem za odpověď

Dotaz poslal/a: Mira Š., 18.01.2016 17:47
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 23.01.2016 06:50 napsal/a:

Dobrý den,

Informaci, kterou jste dostala ohledně možnosti změny trvalého pobytu je správná.

Základním předpokladem, abyste mohla mít v nějakém bytě trvalý pobyt je dle příslušného zákona – Zákon č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel a rodných číslech a o změně některých zákonů (zákon o evidenci obyvatel) – především toto:

§ 10:

(6) Při ohlášení změny místa trvalého pobytu podle odstavce 5 je občan povinen

a) vyplnit a podepsat přihlašovací lístek k trvalému pobytu (dále jen "přihlašovací tiskopis"), který obsahuje údaje o

  1. jménu, popřípadě jménech, příjmení a rodném čísle, předchozí a nové adrese místa trvalého pobytu občana,
  2. vlastníku objektu, kterým se rozumí jméno, příjmení a adresa místa trvalého pobytu u fyzické osoby nebo název a sídlo u právnické osoby;

b) prokázat totožnost občanským průkazem nebo, nemá-li platný občanský průkaz, jiným obdobným dokladem, který je veřejnou listinou;c) doložit vlastnictví bytu nebo domu, nebo doložit oprávněnost užívání bytu, anebo předložit úředně ověřené písemné potvrzení oprávněné osoby o souhlasu s ohlášením změny místa trvalého pobytu. Takové potvrzení se nevyžaduje v případě, že oprávněná osoba potvrdí souhlas na přihlašovacím tiskopisu k trvalému pobytu před zaměstnancem ohlašovny. Za oprávněnou osobu se považuje osoba starší 18 let, svéprávná, která je oprávněna užívat objekt uvedený v odstavci 1 nebo jeho vymezenou část (např. byt nebo obytnou místnost), anebo je provozovatelem ubytovacího zařízení, kde se občan hlásí k trvalému pobytu.

Za přihlášení změny místa trvalého pobytu zaplatí občan poplatek podle zvláštního zákona. Platby poplatků podle předchozí věty jsou příjmem obce.

Z uvedeného tedy vyplývá, že Váš přítel, který má v daném bytě uzavřenou smlouvu, musí na úřadu doložit tento nárok.

Dále také platí, že majitel bytu vám v zásadě nemůže bránit, abyste si v bytě zřídila trvalý pobyt. Souhlas majitele bytu opravdu není vyžadován. Na druhou stranu, úřad zpravidla majitele bytu o této změně informuje.

Obecně – majitel bytu nemá žádný důvod bránit vám ve zřízení trvalého pobytu. Institut trvalého pobytu má jen administrativní charakter. Tím, že máte v bytě trvalý pobyt, vám nevznikají žádná práva k danému bytu. Nemá to žádný vliv na případné ukončení nájemního vztahu. Majitel – po vašem odstěhování pak může velmi snadno kdykoliv na úřadu zase trvalý pobyt zrušit, čili tím, že v bytě budete mít trvalý pobyt, mu nevznikají žádné komplikace.

 

Zařazeno v: , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Pronájem bytu:

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení po rozvodu?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na příspěvek na bydlení. Momentálně jsem vdaná a žijí v rodinném domě na hypotéku. Budu se rozvádět a hledám si podnájem, kde plánují být i se dvěma dětmi. Bohužel jsou nájmy v okolí hodně vysoké a tyto náklady by zahrnovaly cca polovinu výdělku, nejsem schopná vše utáhnout. Chtěla jsem […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na příspěvek na bydlení v pronajatém domě?

-

Dobrý den, dostali jsme možnost bydlet v nájemním domě, který by nás vyšel levněji, než náš současný být. Je možné i na dům čerpat příspěvek na bydlení? Děkuji

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení a nájemní smlouva

-

Dobrý den, chci se zeptat: Když mám nájemní smlouvu, mám nárok na příspěvek na bydlení? Slyšela jsem, že musí být pronájem smlouva? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Příspěvek na bydlení pro starobního důchodce – pronájem bytu

-

Dobrý den, prosím, chci se zeptat, pokud budu v pronájmu v bytě v osobním vlastnictví, jaké příjmy se zohledňují v případě příspěvku na bydlení? Mám starobní důchod, ale nájemné je dosti vysoké. Počítají se příjmy i majitele bytu, který tam ale nebydlí, pouze mi ho pronajímá? Děkuji předem za odpověď.

Zobrazit odpověď