Podpora v nezaměstnanosti OSVČ při přerušení činnosti

Dobrý den,

od května jsem se stala OSVČ, předtím jsem pracovala na smlouvu na HPP sedm měsíců. Můj dotaz zní, kdybych chtěla pozastavit činnost, zda si mohu požádat o podporu v nezaměstnanosti?

Zda se započítává i doba kdy jsem nemusela platit do srpna zdravotní a sociální pojištění? A popřípadě z čeho se to vypočítá.

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Jana N., 14.10.2020 11:14
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 15.10.2020 18:38 napsal/a:

Dobrý den,

Základní podmínkou, abyste měla nárok na podporu v nezaměstnanosti, je to, že máte splněno minimálně 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění za poslední dva roky. Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 39:

§ 39

(1) Nárok na podporu v nezaměstnanosti má uchazeč o zaměstnání, který 

a) získal v rozhodném období (§ 41) zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu v délce alespoň 12 měsíců (dále jen „předchozí zaměstnání“); překrývají-li se doby důchodového pojištění, započítávají se jen jednou,

Těchto 12 měsíců může být splněno i tím, že máte část doby účasti na důchodovém pojištění splněnou díky zaměstnání (píšete 7 měsíců) a část doby máte splněné tím, že jste byla OSVČ (od května by to bylo minimálně 5 měsíců). To by v součtu dělalo 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění, a na podporu bystě měla mít nárok.

Je pravda, že z důvodu epidemie jste několik měsíců nemusela platit sociální a zdravotní pojištění (od března do srpna 2020, za září už byste měla zálohy normálně zaplatit).

Za tyto měsíce se to ale počítá tak, že jste zaplatila zálohy odpovídající minimální výši (tj. sociální pojištění 2544 Kč, zdravotní pojištění 2352 Kč).

Tato doba se započítává do doby účasti na důchodovém pojištění. Až budete podávat přehled o příjmech pro ČSSZ nebo zdravotní pojišťovnu, tak si za příslušné měsíce započítáte tyto minimální částky jako zaplacené.

Takže i když jste fakticky nic neplatila, bere se to tak, že jste každý měsíc odváděla minimální platby.

Pokud byste si šla nyní požádat o podporu v nezaměstnanosti, tak tam by se vycházelo z toho, jaké platíte sociální pojištění - resp. jaký máte vyměřovací základ pro sociální pojištění. Ten vám přesně spočítají při přerušení/ukončení podnikání.

Pokud by to odpovídalo minimálním zálohám sociálního pojištění, pak byste následnou podporu neměla moc vysokou. Vycházelo by to na cca 5,5 tisíce korun za první dva měsíce, v dalších měsících pak méně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2020:

Žádost o podporu v nezaměstnanosti pouze v místě trvalého bydliště?

-

Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat, jestli mohu o podporu v nezaměstnanosti žádat na jakémkoliv Úřadu práce. Nebo musím v místě trvalého bydliště. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Jak dlouho mohu být na nemocenské?

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím Vás informovat, jak dlouho mohu být na nemocenské, když jsem evidována na UP. V lednu to bude rok, jak jsem na nemocenské, a po celý ten čas jsem, jak říkám na UP. Děkuji za odpověď, můžete mi prosím odepsat na email Děkuji

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po neplaceném volnu

-

Dobrý den, prodloužila jsem si rodičovský příspěvek do čtyř let věku dítěte, u zaměstnavatele jsem si vyjednala neplacené volno. Můj dotaz se týká toho, že: nastoupit zpět do zaměstnání mám 26. 10., ale nemohu z důvodu uzavřené školky. Školka je v karanténě. Mohu tedy čerpat ošetřovné? A pokud ano, budu mít nárok na podporu v […]

Zobrazit odpověď

Podpora v nezaměstnanosti po skončení práce na DPČ

-

Dobrý den, dne 1. 7. 2020 jsem ukončila HPP a hned den na to jsem si našla DPČ, která mi teď končí. Jde teď pobírat podporu v nezaměstnanosti z toho HPP? Děkuji

Zobrazit odpověď