Co můžu dělat po skončení rodičovské dovolené?

Dobrý den, v červenci mi končí rodičovská dovolená.

Dítě dovrší 5.7.2021 4 let. Končí mi tedy RD přesně v tento den? Ráda bych však zůstala nadále doma – ženou v domácnosti.

Jaké mám povinnosti a možnosti – kam se nahlásit, co si platit nebo co mi může být placeno?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Dominika, 20.05.2021 10:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.05.2021 18:53 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud má vaše dítě, 5. 7. 2021 4 roky, pak vám rodičovská dovolená skončila již 5. 7. 2020 (před necelým rokem, pokud jste tedy byla na rodičovské dovolené). Rodičovská dovolená, může být dlouhá maximálně 3 roky. A končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte.

Viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 196:

§ 196 Rodičovská dovolená

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Pokud jste nyní doma s dítětem, a brzy mu budou 4 roky, pak zřejmě v zaměstnání čerpáte neplacené volno. Nebo jste nezaměstnaná (zaměstnání vám skončilo před mateřskou/rodičovskou nebo v jejich průběhu), a nyní vám jen končí čerpání rodičovského příspěvku.

V případě, že jste zaměstnaná a u zaměstnavatele máte domluveno neplacené volno, pak se případně můžete zkusit domluvit na jeho prodloužení. Záleží to ale jen na zaměstnavateli.

Pokud jste nezaměstnaná, a nyní vám jen končí rodičovský příspěvek, pak máte několik možností.

První možností, je to, že byste šla na Úřad práce, kde by vám vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Zde jen pozor na to, že předpokladem pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání a aktivní hledání práce.

Pokud si práci nechcete hledat, pak to asi není nejlepší nápad.

Můžete se u své zdravotní pojišťovny, přihlásit jako osoba pečující o jedno dítě do 7 roků (nebo o dvě děti do 15 roků). Pak by za vás zdravotní pojištění platil stát. Jsou s tím ale spojena určitá omezení.

Dítě by nesmělo chodit do školky, na dobu delší než 4 hodiny denně. Nesměla byste pracovat v pracovním poměru, nebo podnikat. Příjem z nějaké brigády, je také omezený (u DPP do 10 000 Kč měsíčně, u DPČ do 3500 Kč měsíčně).

Za osobu pečující o dítě do 7 roků, platí zdravotní pojištění stát. Sociální pojištění, by ale za vás nikdo neplatil.

Doba strávená jako „žena v domácnosti“, by se vám tedy nezapočítávala pro nárok na důchod (počítá se vám jen doba rodičovské dovolené a/nebo doba čerpání rodičovského příspěvku, maximálně do 4 roků dítěte).

Aby se vám započítala, musela byste si jedině začít platit dobrovolné důchodové pojištění – aktuálně je to 2 482 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Platba pojistného po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, skončila mi podpůrčí doba nemocenské. Na ČSSZ mám zažádáno o prodloužení. Chci se zeptat, jak je to s placením ZP a SP během toho, než přijde vyjádření. Podpůrčí doba mi skončila k 9. 9., tj. za těch prvních 9 dní v měsíci, ještě pošlou nemocenské, je tedy zaplaceno i pojištění? Neschopenku jsem neukončil, […]

Zobrazit odpověď

Prohlášení poplatníka a daňové slevy – 2 HPP + invalidní důchod

-

Dobrý den, jsem zaměstnaná na HPP – smlouva na neurčito, zkrácený úvazek – invalidita I. stupně. Nyní nastupuji (1. 10.) do 2. zaměstnání, kde budu mít smlouvu na HPP na dobu určitou, po půl roce na neurčito. Taktéž na zkrácený úvazek. U 1. HPP mám podepsané prohlášení k dani a uplatňuji si slevy na poplatníka, […]

Zobrazit odpověď

Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

-

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB. Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze? V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala. Děkuji

Zobrazit odpověď

Úřad práce a placení zdravotního pojištění u studenta nad 26 let

-

Dobrý den, v únoru mi bylo 26 let a pořád studuji vysokou školu, teď nastupuji do posledního ročníku. Vím, že od února si musím platit zdravotní pojištění, ale chci se prosím zeptat, bylo by možné se registrovat i jako student nad 26 let na úřadu práce s tím, že by za mě zdravotní pojištění platil […]

Zobrazit odpověď