Co můžu dělat po skončení rodičovské dovolené?

Dobrý den, v červenci mi končí rodičovská dovolená.

Dítě dovrší 5.7.2021 4 let. Končí mi tedy RD přesně v tento den? Ráda bych však zůstala nadále doma – ženou v domácnosti.

Jaké mám povinnosti a možnosti – kam se nahlásit, co si platit nebo co mi může být placeno?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Dominika, 20.05.2021 10:46
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 21.05.2021 18:53 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud má vaše dítě, 5. 7. 2021 4 roky, pak vám rodičovská dovolená skončila již 5. 7. 2020 (před necelým rokem, pokud jste tedy byla na rodičovské dovolené). Rodičovská dovolená, může být dlouhá maximálně 3 roky. A končí nejpozději v den 3 narozenin dítěte.

Viz zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 196:

§ 196 Rodičovská dovolená

K prohloubení péče o dítě je zaměstnavatel povinen poskytnout zaměstnankyni a zaměstnanci na jejich žádost rodičovskou dovolenou. Rodičovská dovolená přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci od narození dítěte, a to v rozsahu, o jaký požádají, ne však déle než do doby, kdy dítě dosáhne věku 3 let.

Pokud jste nyní doma s dítětem, a brzy mu budou 4 roky, pak zřejmě v zaměstnání čerpáte neplacené volno. Nebo jste nezaměstnaná (zaměstnání vám skončilo před mateřskou/rodičovskou nebo v jejich průběhu), a nyní vám jen končí čerpání rodičovského příspěvku.

V případě, že jste zaměstnaná a u zaměstnavatele máte domluveno neplacené volno, pak se případně můžete zkusit domluvit na jeho prodloužení. Záleží to ale jen na zaměstnavateli.

Pokud jste nezaměstnaná, a nyní vám jen končí rodičovský příspěvek, pak máte několik možností.

První možností, je to, že byste šla na Úřad práce, kde by vám vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Zde jen pozor na to, že předpokladem pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání a aktivní hledání práce.

Pokud si práci nechcete hledat, pak to asi není nejlepší nápad.

Můžete se u své zdravotní pojišťovny, přihlásit jako osoba pečující o jedno dítě do 7 roků (nebo o dvě děti do 15 roků). Pak by za vás zdravotní pojištění platil stát. Jsou s tím ale spojena určitá omezení.

Dítě by nesmělo chodit do školky, na dobu delší než 4 hodiny denně. Nesměla byste pracovat v pracovním poměru, nebo podnikat. Příjem z nějaké brigády, je také omezený (u DPP do 10 000 Kč měsíčně, u DPČ do 3500 Kč měsíčně).

Za osobu pečující o dítě do 7 roků, platí zdravotní pojištění stát. Sociální pojištění, by ale za vás nikdo neplatil.

Doba strávená jako „žena v domácnosti“, by se vám tedy nezapočítávala pro nárok na důchod (počítá se vám jen doba rodičovské dovolené a/nebo doba čerpání rodičovského příspěvku, maximálně do 4 roků dítěte).

Aby se vám započítala, musela byste si jedině začít platit dobrovolné důchodové pojištění – aktuálně je to 2 482 Kč měsíčně.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Budou se mi vracet nějaké daně za rok 2021?

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně daní za tento rok 2021. Od 7. 10. 2020 jsem byla na mateřské do 20.4 2021. Mateřskou jsem měla 13306 Kč. Od 1. 5. 2021 jsem na rodičáku kde pobírám 9375 Kč. A můj dotaz zní: Budou se mi vracet nějaké daně za rok 2021? Jinak slevu na dítě si […]

Zobrazit odpověď

Péče o dítě do 7 let věku a příjem z pronájmu

-

Dobrý den, nyní pečuji o dítě do 7 let věku.  Zdravotní pojišťovna, za mě hradí zdravotní pojištění a sociální pojištění je dobrovolné. Za nedlouho začnu pronajímat byt a také, pracuji na dohodu v době, kdy dcera navštěvuje školku. Zajímám mě, zda mohu mít příjem z pronájmu a zároveň být vedena, jako pečující o dítě do […]

Zobrazit odpověď

HPP a OSVČ – jak je to s placením daní?

-

Dobrý den, jmenuji se Radek a chtěl bych se zeptat, jak je to s placením daní. Jsem zaměstnán na HPP s částkou 20 000 Kč – čistý příjem z práce. Pokud si založím OSVČ na truhláře, podlaháře a volná živnost, jak je to s placením daní pokud bych měl účetní, která by mi vyřizovala daně jak […]

Zobrazit odpověď

Nemocenská a konec pracovní smlouvy

-

Dobrý den, 31. 5. 2021 mi skončila pracovní smlouva. Byl jsem ale touto dobou už 2 měsíce na nemocenské, kterou mi lékař ukončil ve středu 9. 6. 2021. Následující den, jsem byl u bývalého zaměstnavatele pro papíry o ukončení zaměstnání, na úřad práce jsem šel v pondělí 14. 6. 2021 Nedávno jsem dostal rozhodnutí o […]

Zobrazit odpověď