Ukončení pracovního poměru během pracovní neschopnosti

Dobrý den.

Jsem na nemocenské od prosince dosud. Naše firma končí kvůli COVID a výpovědní lhůta je k 31. 3. 2021.

Ale dnes mi volali z práce, že mám přijít podepsat výpověď už k 28. 2. 2021. Že dostanu odstupné, i když zůstanu na nemocenské. Je to možné, když podepíšu výpověď v nemocenské??

Děkuji za odpověď

Dotaz poslal/a: Věra T., 22.02.2021 17:19
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.02.2021 16:29 napsal/a:

Dobrý den,

Z vašeho dotazu si nejsem moc jistá, co to vlastně v zaměstnání máte „podepsat“.

Výpověď ze zaměstnání má pevně daná pravidla. Když to zjednoduším, tak pokud dostanete výpověď, tak ve výsledku nemusíte nic podepisovat. Prostě dostanete písemnou výpověď, proběhne výpovědní doba, a pracovní poměr skončí.

Pokud máte něco podepsat, tak to zřejmě bude dohoda o ukončení pracovního poměru, což je něco trochu jiného než výpověď.

Výpověď během pracovní neschopnosti, nemůžete za běžných podmínek dostat. Výjimkou je situace, kdy dochází ke zrušení firmy (paragraf 52a, zákoník práce).

§ 52 Výpověď daná zaměstnavatelem

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů: 

a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

Ukončení pracovního poměru dohodou, je možné kdykoliv, i v průběhu pracovní neschopnosti. Případně by se mohlo jednat i o hromadné propuštění, kde jsou zase trochu jiné podmínky.

Pokud je pracovní poměr ukončen ze zákonem definovaných důvodů (kam spadá i paragraf 52a – rušení zaměstnavatele), pak máte nárok na odstupné. A to jak při výpovědi, tak i při dohodě o ukončení pracovního poměru.

Výše minimálního dostupného je daná zákonem (1-3 měsíce podle odpracovaných roků), případně vám zaměstnavatel může vyplatit i vyšší.

§ 67 Odstupné

(1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně 

a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,

b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,

c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,

Takže ukončení pracovního poměru dohodou je možné i během pracovní neschopnosti. Pokud je pracovní poměr ukončen z důvodu rušení zaměstnavatele, pak je nárok na odstupné.

V pracovní neschopnosti můžete být i dále – na to nemá ukončení zaměstnání bezprostřední vliv. I nadále byste měla nárok na nemocenské dávky, tak jako doposud. Na tom se nic nemění.

Po skončení zaměstnání, pokud budete i dále v pracovní neschopnosti, byste tuto skutečnost měla do 8 dní nahlásit své zdravotní pojišťovně. Po skončení zaměstnání, už za vás zdravotní pojištění nebude odvádět zaměstnavatel.

Během pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání, ale spadáte do kategorie pojištěnců, za které odvádí zdravotní pojištění stát.

Je ale nutné o tom zdravotní pojišťovnu informovat (zpravidla jen vyplněním nějakého formuláře na webu pojišťovny viz například zde na webu VZP, jinde to bude podobné).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Nemocenská po skončení pracovního poměru?

-

Prosím vás, začala jsem marodit 5 dní, před ukončením pracovního poměru. A pracovní neschopnost stále trvá, i když mi už zaměstnání skončilo. Vím, že prvních 14 dní, mi za neschopenku platí zaměstnavatel. Ale nevím, jak to bude dál? Budu mít dál nárok na nemocenskou, nebo mám ukončit neschopenku, a jít na Úřad práce? Moc děkuju!

Zobrazit odpověď

Sociální a zdravotní během neschopenky po skončení zaměstnání

-

Dobrý den, Od 23. 8. jsem v pracovní neschopnosti, pracovní smlouvu mám do 30.9 2021. Zaměstnavatel mi oznámil, že novou od 1.10 nemůže v pracovní neschopnosti dát, po ukončení nemoci mě vezme zpět. Chtěla jsem se prosím zeptat, nevím jak dlouho budu ještě nemocná, teď v době nemoci sociální a zdravotní pojištění bude platit stát? Já […]

Zobrazit odpověď

Do kolika dní se musí hlásit na Úřadu práce

-

Dobrý den, mám prosbu. Do kolika dní se musí moje přítelkyně hlásit na Úřad práce, když jí ve středu 22. 9. 2021 ukončil doktor po roce nemocenskou? Někdo říká, že to stačí do 8 dnů a jiní zase, že to musí být do 3 dnů? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Zpětné uznání pracovního úrazu

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně nemocenské. Měl jsem pracovní úraz, kdy jsem přišel o článek malíčku, bohužel jsem to nenahlásil jako pracovní úraz. Prosím o info, zda se dá to změnit na pracovní úraz Zaměstnavatel mne od toho odrazoval, a teď dělá, jako kdyby se nic nestalo. Stále jsem v pracovní neschopnosti. Prosím jak postupovat, […]

Zobrazit odpověď