2 pracovní poměry a odvod zdravotního pojištění

Dobrý den,

mám 2 hlavní pracovní poměry u dvou různých zaměstnavatelů, na jednom je mzda vyšší než minimální a sjednána 40 hodinová pracovní doba. Tam mám podepsané daňové prohlášení.

U druhého pracovního poměru je mzda 5.000,- hrubého a kratší pracovní doba.

Zajímá mne, zda se musí z této mzdy, která je 5.000,- Kč, odvést zdravotní pojištění v minimální výši, myslím, že to je letos 2187,- Kč nebo pouze 13,5 %, což je ale méně než 2.187,- Kč.

Děkuji

Dotaz poslal/a: Alena T., 22.07.2022 8:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 23.07.2022 14:37 napsal/a:

Dobrý den,

Když to trochu zjednoduším, tak za každého obyvatele ČR, musí být zaplaceno každý měsíc zdravotní pojištění. Zdravotní pojištění může platit stát (děti, důchodci, osoby na mateřské, nemocenské, na ÚP, apod.), nebo zaměstnavatel, nebo si ho lidé platí sami (podnikatelé, osoby bez zdanitelných příjmů).

V případě zaměstnanců, musí být každý měsíc zaplaceno alespoň minimální zdravotní pojištění, což je aktuálně 13,5% z minimální mzdy - ta je od 1. 1. 2022 ve výši 16 200 Kč, tj. je to zmiňovaných 2187 Kč.

V případě, že součet zdravotního pojištění, které platí zaměstnanec (4,5%) a které platí zaměstnavatel (9%), nedosahuje ani této minimální částky, pak se hradí doplatek do minimální částky.

Povinnost zaplatit alespoň minimální zdravotní pojištění, ale máte pochopitelně jen jednou. Pokud máte zaměstnání, kde je příjem vyšší než minimální mzda (tj. je placeno více než, než zákonné minimum), pak už v dalších zaměstnáních platíte zdravotní pojištění, jen procentem.

Tj. u zaměstnání, kde máte příjem 5000 Kč, budete platit pouze 4,5% z hrubé mzdy.

Není to 13,5% jak píšete v dotazu. Zaměstnanci se strhává jen 4,5%. Dalších 9% platí zaměstnavatele (to vás, ale v podstatě nemusí zajímat, to je věc zaměstnavatele), takže v součtu je to pak oněch 13,5%

U druhého zaměstnání (kde máte 5000 Kč), se vám z hrubé mzdy ale strhne jen 4,5% na zdravotní a 6,5% na sociální a 15% daň.

Resp. to platí v případě, že se jedná o pracovní/služební poměr nebo případně o dohodu o pracovní činnosti Pokud by to byla dohoda o provedení práce, pak by se sociální/zdravotní neplatilo vůbec (u DPP se platí až nad 10 000 Kč).

Pokud byste měla v obou zaměstnáních příjem nižší než minimální mzda, pak by mohla vznikat povinnost doplatku do minimálního zdravotního pojištění.

V případě více zaměstnání, kde je příjem nižší než minimální mzda, se to sčítá od obou zaměstnavatelů, a u jednoho z nich pak následně platíte případný doplatek. Nebo také ne, pokud to v součtu dá alespoň to minimum.

Pokud by to bylo jen jedno zaměstnání, kde je příjem nižší než minimální mzda, pak se doplatek platí „automaticky“. V některých případech ho musí zaplatit zaměstnavatel, ve většině případů se ale strhne zaměstnanci.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Mohu si uplatnit daňovou slevu na dítě – zaměstnanec na HPP + OSVČ

-

Dobrý den mám prosím dotaz. Nastoupila jsem teď v září na HPP se 40h úvazkem. Zároveň jsem i OSVČ, pojišťovací poradce vedený pod ČNB. Mohu začít uplatňovat slevy na děti při HPP nebo to nelze? V daňových přiznáních v předchozích letech jsem neuplatňovala. Děkuji

Zobrazit odpověď

Úřad práce a placení zdravotního pojištění u studenta nad 26 let

-

Dobrý den, v únoru mi bylo 26 let a pořád studuji vysokou školu, teď nastupuji do posledního ročníku. Vím, že od února si musím platit zdravotní pojištění, ale chci se prosím zeptat, bylo by možné se registrovat i jako student nad 26 let na úřadu práce s tím, že by za mě zdravotní pojištění platil […]

Zobrazit odpověď

Hlavní pracovní poměr a studium VŠ – odvody na sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, pracuji na hlavní pracovní poměr poté, co jsem přerušila studium na VŠ. Nyní se vracím zpět na VŠ a současně zůstávám v zaměstnání. Je mi 24 let. Musí mi zaměstnavatel strhávat zdravotní a sociální pojištění, když by se mi měla doba studia do 26 let počítat jako náhradní doba pojištění a zdravotní pojištění […]

Zobrazit odpověď

Neúspěšná maturita – do kdy platí zdravotní pojištění stát?

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala. Synovi se nepovedla maturita a opravný termín má v polovině září. Od října by nastoupil do práce. Myslím si správně, že do 31.8. pro něho platí status studenta, a na září by se musel zaevidovat na ÚP kvůli sociálnímu a zdravotnímu? Děkuji

Zobrazit odpověď