Pracovní neschopenka před zahájením dvouměsíční výpovědi z mé strany

Dobrý den, měl bych dotaz?

Dne 6. 6. 2022 jsem v práci podal z mé strany výpověď z pracovního poměru tak, že dvouměsíční výpovědní lhůta mi začala běžet 1. 7. 2022 a končí 31. 8. 2022.

Bohužel jsem si 27. 6. 2022 při rekreační hře nohejbalu přetrhl achilovku a jsem od toho dne v pracovní neschopnosti. Od pana doktora mám informaci, že v pořádku budu až tak říjen, listopad tohoto roku.

Jak bych měl od září postupovat? Přihlásit se na ÚP, nebo jsem třeba v nějaké ochranné lhůtě, když mi pracovní neschopenka začala ještě před začátkem dvouměsíční výpovědní lhůty?

Předem děkuji za radu a přeji hezký den.

Dotaz poslal/a: Jakub, 26.07.2022 11:23
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 28.06.2022 9:33 napsal/a:

Dobrý den,

Pokud je pracovní neschopnost zahájena ještě v době zaměstnání (kdy jste účastníkem nemocenského pojištění), nebo případně do 7 kalendářních dní od ukončení pracovního poměru, tak se na vás vztahují stejné podmínky, jako pro jakéhokoliv jiného zaměstnance.

To, že jste ve výpovědní době, nemá žádný vliv. Něco jiného by byla situace, pokud byste nedával výpověď vy, ale dostal ji od zaměstnavatele. Pak by mohlo dojít i k tomu, že by se vám pracovní poměr prodloužil o dobu neschopenky (výpovědní doba by se pozastavila, a pokračovala by až po skončení neschopenky – týká se ale jen výpovědi ze strany zaměstnavatele, u výpovědi zaměstnance to neplatí).

To, že vám pracovní poměr skončí během pracovní neschopnosti, pro vás neznamená žádnou negativní změnu. Pracovní neschopnost, bude pokračovat i po skončeném zaměstnání. A i nadále máte nárok na nemocenské dávky.

Na nemocenskou, je nárok maximálně po dobu 380 kalendářních dní, od začátku neschopenky (v některých případech – posuzuje se individuálně, je možné žádat o prodloužení, případně až o dalších 350 dní).

V pracovní neschopnosti, byste byl až do ukončení neschopenky (o ukončení rozhoduje váš ošetřující lékař, na základě vašeho zdravotního stavu).

A následně byste se mohl jít zaevidovat na Úřad práce. A pokud splňujete příslušné podmínky (minimální „odpracovaná doba 12 měsíců za poslední 2 roky, atd.), pak máte nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

Podpora v nezaměstnanosti, po ukončení pracovní neschopnosti, by se měla odvíjet od průměrného výdělku v posledním ukončeném zaměstnání. Výjimkou by byla situace, kdy byste byl na neschopence delší dobu (rok a více) po skončení zaměstnání. Pak by se případná podpora počítala z průměrné mzdy, a je jen velmi nízká.

V době, kdy jste v pracovní neschopnosti, na Úřad práce nechodíte – na ÚP by vás nemohli zaevidovat jako uchazeče o zaměstnání, nebyl by ani nárok na podporu (budete dostávat nemocenskou).

Během pracovní neschopnosti, po ukončení zaměstnání, v době kdy máte nárok na nemocenské dávky, za vás platí zdravotní pojištění stát. Tato doba, se vám započítává i jako náhradní doba důchodového pojištění.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Sociální pojištění po uplynutí podpůrčí doby nemocenské

-

Dobrý den, jsem již přes rok v pracovní neschopnosti. Po uplynutí podpůrčí doby mi ČSSZ mou žádost o její prodloužení zamítla. Přestala mi vyplácet nemocenskou. Jsem však stále v pracovní neschopnosti. Hradí za mě ČSSZ alespoň sociální pojištění? Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď