Nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru ve zkušební době

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli mám nárok na vyplácení nemocenské i po skončení pracovního poměru ve zkušební době.

Zajímá mě, jestli se na to vztahuje také 7 denní ochranná lhůta, když je to ve zkušební době.

K 30. 12. 2022 jsem dostala výpověď ke konci zkušební doby. Hned na začátku nového roku, od pondělí 2. 1. 2023, jsem ale onemocněla. A zajímalo by mě, jestli mám i tak nárok na nějakou nemocenskou?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Ludmila M., 04.01.2023 23:43
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 06.01.2023 16:29 napsal/a:

Dobrý den,

Účast na nemocenském pojištění, vzniká u většiny zaměstnanců, při nástupu do nového zaměstnání (při zahájení výkonu práce) a zaniká při ukončení pracovního poměru.

To, jestli jste v novém zaměstnání byla ve zkušební době nebo ne, nemá na účast na nemocenském pojištění, ani na nárok na nemocenské dávky, žádný vliv.

Nárok na nemocenskou je i v případě, že byste hned první nebo druhý den v práci onemocněla. Bez ohledu na krátkou dobu zaměstnání a zkušební dobu, by i tak byl nárok na nemocenskou.

To samé platí i pro ochrannou dobu, po ukončení zaměstnání. V zákoně není žádné omezení, že by ochranná doba, byla podmíněna nějakou minimální odpracovanou dobou.

Ochranná doba po skončení zaměstnání, je 7 kalendářních dní, nebo případně kratší dobu, pokud toto zaměstnání trvalo kratší dobu.

Viz paragraf 15, zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.):

(1) Nemocenské náleží též, jestliže ke vzniku dočasné pracovní neschopnosti (§ 57) nebo k nařízení karantény (§ 105) došlo po zániku pojištění v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo.

Pokud jste tedy onemocněla jen krátce po ukončení zaměstnání, pak byste měla mít nárok na nemocenské dávky.

Pozor jenom na to, že po skončení zaměstnání, je nárok až na nemocenské dávky, které dostáváte od 15 dne pracovní neschopnosti. Prvních 14 dní během neschopenky, po skončením zaměstnání, nic nedostáváte.

Pokud byste byla zaměstnaná, tak vám prvních 14 dní platí zaměstnavatel náhradu mzdy za nemoc. Po skončení zaměstnání, už ale na tuto náhradu mzdy nárok není (nejste již zaměstnancem, zaměstnavatel vám tedy již nic neplatí).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Nemocenská:

Vycházky v pracovní neschopnosti – neschopenka bez vycházek

-

Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat: Můj manžel je 14 dní po operaci prostaty. Zatím nedostal od ošetřujícího lékaře povoleny vycházky, za měsíc další kontrola. To opravdu nemá nárok na vycházky? Nebo kam se má obrátit? Děkuji za odpověď a přeji hezký den

Zobrazit odpověď

Neschopenka ve zkušební době a ukončení pracovního poměru

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to s neschopenkou ve zkušební době? Nastoupila jsem do práce na začátku ledna 2024. Zkušební doba je na 3 měsíce V polovině února jsem onemocněla a mám zatím pořád neschopenku. V pátek mi volali z práce, že se mnou ukončí pracovní poměr. Jak to bude teď, když jsem na neschopence? Kdo […]

Zobrazit odpověď

Výpověď a neschopenka – ochranná doba, kdo platí nemocenskou?

-

Dobrý den, chci se zeptat, na ochrannou lhůtu po ukončení pracovního poměru. Dostala jsem výpověď, teď uběhly dva měsíce a měla jsem nastoupit na nové místo, ale tam mě teď nevezmou, protože jsem nemocná (chřipka). Když nastoupím na nemocenskou, kdo mě ji hradí? Děkuji

Zobrazit odpověď

Nárok na nemocenské dávky – výpověď ve zkušební době v 1. den nemoci?

-

Pracovala jsem jako zaměstnanec a dostanu ukončení pracovního poměru po odpracování cca 1,5 měsíců, tedy ve zkušební době ve chvíli, kdy donesu potvrzení o pracovní neschopnosti. Je v tomto případě nárok na nemocenské dávky? Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď