Neplacené volno a nárok na podporu v nezaměstnanosti

Zaměstnanec má smlouvu na dobu určitou od 1. 9. 2022 do 31. 8. 2023. V době od 14. 7. do 31. 7. čerpal neplacené volno.

V minulých dvou letech má pouze tento příjem, neměl náhradní doby. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Ivona, 21.08.2023 12:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.08.2023 20:39 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí být splněno několik podmínek. Nezaměstnaný se musí evidovat na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání (s čímž je spojena i řada povinností).

Dále je nutné splňovat minimální „odpracovanou dobu“ (účast na důchodovém pojištění). Na podporu v nezaměstnanosti je nárok, pokud je alespoň 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění za poslední 2 roky.

Pokud má nezaměstnaný v předchozích 2 letech, pouze jedno zaměstnání v délce jednoho roku (vámi uváděný pracovní poměr na dobu určitou), pak může být tato podmínka splněna.

Neplacené volno, které bylo čerpáno jenom část kalendářního měsíce, nemusí mít žádný negativní vliv, pro případný nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud je naplacené volno čerpáno jenom část měsíce, a pokud v daném měsíci byl nějaký zaúčtovaný příjem (nebo pokud by byl zbytek měsíce například na neschopence), pak se tento měsíc započítá do doby účasti na důchodovém pojištění.

Pokud by ale bylo neplacené volno čerpáno po celý kalendářní měsíc, je tento měsíc nepojištěný. Celkový počet dní trvání zaměstnání, by se v daném kalendářním roce snížil o počet dní nepojištěného měsíce.

Z výše uvedeného vyplývá, že by měl být nárok na podporu – resp., měla by být splněna podmínka minimální doby účasti na důchodovém pojištění.

Pokud zde není nějaký jiná překážka (jako například ukončení zaměstnání z důvodu hrubého porušení pracovně právních předpisů a řada dalších výjimek, při kterých nevzniká nárok na podporu), pak by měl být nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2023:

Ukončení pracovní smlouvy dohodou – kolik procent bude podpora v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, mám dotaz ohledně ukončení pracovní smlouvy dohodou. Mám odděláno rok a půl a moje otázka: Mám nárok na podporu a kolik procent? Děkuji předem za odpověď a hezký den přeji.

Zobrazit odpověď

Jak se počítá podpora v nezaměstnanosti – ukončení ve zkušební době

-

Dobrý den, po 18 letech jsem skončila v zaměstnání z důvodu personálních změn. Můj poměr skončil k 30. 9. 2023. Ihned jsem nastoupila do nového zaměstnání, ale bohužel mi kvůli 4leté dceři nevyhovují dlouhé směny a chtěla bych skončit ve zkušební době a uvedu důvod péče o nezletilé dítě. Ukončím buď v říjnu nebo v […]

Zobrazit odpověď

Do kdy se musím hlásit na Úřadu práce po skončení rodičovské

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Dne 10. 10. mi skončil rodičovský příspěvek k synovým 3tím narozeninám. Nebyla sem před nástupem na RD zaměstnaná, proto bych se chtěla zeptat, kdy se musím hlásit na úřad práce, když nemám žádnou práci. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Výpověď z pracovního poměru a neschopenka + předdůchod a podpora v nezaměstnanosti

-

Dobrý den, mám dlouhodobé zdravotní problémy, „řešené“ injekcemi do páteře pod CT na 2 klinikách, atd., několik operací. V novém zaměstnání jsem zaměstnána od 1. 11. 2022. Pokud bych dala výpověď zaměstnavateli 29. 9. 2023 a od 3.10. šla na nemocenskou, budu mít nárok na výplatu prvních 14 dní nemocenské od zaměstnavatele, když bych byla […]

Zobrazit odpověď