Neplacené volno a nárok na podporu v nezaměstnanosti

Zaměstnanec má smlouvu na dobu určitou od 1. 9. 2022 do 31. 8. 2023. V době od 14. 7. do 31. 7. čerpal neplacené volno.

V minulých dvou letech má pouze tento příjem, neměl náhradní doby. Bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

Děkuji

Dotaz poslal/a: Ivona, 21.08.2023 12:41
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.08.2023 20:39 napsal/a:

Dobrý den,

Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí být splněno několik podmínek. Nezaměstnaný se musí evidovat na Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání (s čímž je spojena i řada povinností).

Dále je nutné splňovat minimální „odpracovanou dobu“ (účast na důchodovém pojištění). Na podporu v nezaměstnanosti je nárok, pokud je alespoň 12 měsíců účasti na důchodovém pojištění za poslední 2 roky.

Pokud má nezaměstnaný v předchozích 2 letech, pouze jedno zaměstnání v délce jednoho roku (vámi uváděný pracovní poměr na dobu určitou), pak může být tato podmínka splněna.

Neplacené volno, které bylo čerpáno jenom část kalendářního měsíce, nemusí mít žádný negativní vliv, pro případný nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Pokud je naplacené volno čerpáno jenom část měsíce, a pokud v daném měsíci byl nějaký zaúčtovaný příjem (nebo pokud by byl zbytek měsíce například na neschopence), pak se tento měsíc započítá do doby účasti na důchodovém pojištění.

Pokud by ale bylo neplacené volno čerpáno po celý kalendářní měsíc, je tento měsíc nepojištěný. Celkový počet dní trvání zaměstnání, by se v daném kalendářním roce snížil o počet dní nepojištěného měsíce.

Z výše uvedeného vyplývá, že by měl být nárok na podporu – resp., měla by být splněna podmínka minimální doby účasti na důchodovém pojištění.

Pokud zde není nějaký jiná překážka (jako například ukončení zaměstnání z důvodu hrubého porušení pracovně právních předpisů a řada dalších výjimek, při kterých nevzniká nárok na podporu), pak by měl být nárok na podporu v nezaměstnanosti.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2023:

Výpověď ve zkušební době – jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se vypočítá podpora v nezaměstnanosti. Byla jsem na rodičovské dovolené, u svého zaměstnavatele jsem dala výpověď, našla jsem si práci blíže k bydlišti, ale chci dát výpověď ve zkušební době – po 14 dnech. Práce neodpovídá tomu, na čem jsme se dohodli na pohovoru. Můj dotaz zní, když […]

Zobrazit odpověď

Z čeho se počítá podpora v nezaměstnanosti po dlouhodobé nemoci

-

Dobrý den, od 12. 7. 2022 do 28. 8. 2023 jsem byl v pracovní neschopnosti. Dne 31. 8. jsem nastoupil do práce a do 9. 9. 2023 dobíral dovolenou. Pracovní poměr jsem ukončil dohodou 9. 9. 2023 ze zdravotních důvodů. Můj měsíční hrubý příjem byl zhruba třicet tisíc Kč. Nemocenskou jsem pobíral okolo devatenácti tisíc […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po ukončení OSVČ bez příjmu

-

Dobrý den, K 30. 9. 2021 jsem ukončila zaměstnání, ale se svými zdravotní problémy jsem pokračovala na nemocenské do 30. 6. 2022. Protože jsem nenašla práci, nahlásila jsem se na Úřad práce a to 1. 7. 2022, kde jsem sice absolvovala rekvalifikační kurs na PC, ale práci se mi nezískat nepodařilo. Proto jsem přijala nabídku […]

Zobrazit odpověď

Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, od září 2022 do prosince 2022 jsem byla v evidenci uchazečů o zaměst. na UP. O podporu jsem nežádala. Od ledna 2023 do srpna 2023 jsem byla zaměstnána, ale vzhledem k tomu, že mám 3 děti a zaměstnavatel mi nemohl snížit úvazek, podávám výpověď. Předtím jsem byla vedena jako osoba pečující o děti […]

Zobrazit odpověď