Pauza mezi zaměstnáními – musím se hlásit na Úřad práce?

Dobrý den, mám dotaz ohledně přihlášení na pracovní úřad.

Pokud v jedné práci končím 5. května a do nové nastupuji už 15. května, je nutné se přihlásit na pracovní úřad?

Pokud to neudělám, co se stane?

Děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Klára Š., 03.05.2023 7:37
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 04.05.2023 10:06 napsal/a:

Dobrý den,

Po skončení zaměstnání, nemáte žádnou povinnost, chodit na Úřad práce. Jít se evidovat na úřad práce, jako uchazeč o zaměstnání, je vaše právo, nikoliv povinnost.

Pokud máte po skončení zaměstnání, jen pár dní do nástupu do nové práce, pak je to asi i zbytečné.

Jako uchazeč o zaměstnání na Úřadu práce, můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Pro nárok na podporu, musí být splněno několik podmínek. Jedná se například o minimální „odpracovanou“ dobu 12 měsíců za poslední 2 roky, a případně i další.

Výše podpory v nezaměstnanosti, se vypočítá na základě vašeho průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním zaměstnání. Při ukončení zaměstnání v květnu, by se vycházelo z měsíců leden – březen (poslední ukončené kalendářní čtvrtletní).

Výše podpory je na začátku 65% z průměrného čistého výdělku (případně jen 45% pokud je zaměstnání ukončeno výpovědí z vaší strany nebo dohodou bez vážného důvodu).

Na podporu byste měla nárok i jen za těch „pár dní“. Jednalo by se ale pouze maximálně o jednotky tisíc korun.

Záleží na vaší průměrné mzdě (maximální výše podpory v nezaměstnanosti, je v roce 2023 částka 22 798 Kč).

Druhou věcí, proč je dobré případně zajít na Úřad práce, je zdravotní pojištění. Pokud nejste celý měsíc nikde zaměstnaná, tak vám vzniká povinnost platit si sám zdravotní pojištění (minimální zdravotní pojištění, je v roce 2023 částka 2336 Kč měsíčně).

Za uchazeče o zaměstnání (pokud jste vedená v evidenci na Úřadu práce), ale platí minimální zdravotní pojištění stát.

Pokud ale budete část měsíce května zaměstnaná v jednom zaměstnání a část zase v dalším, pak zdravotní pojištění nemusíte řešit. Povinnost platit si sám zdravotní pojištění máte pouze v případě, že po celý měsíc nejste nikde zaměstnaná a ani za vás neplatí zdravotní pojištění stát.

Tj. pokud nechcete, na Úřad práce chodit, tak nemusíte – nehrozí vám za to žádný postih, a ani s tím nejsou spojena žádná negativa.

Pokud se vám ale chce, můžete na Úřad práce zajít, a můžete mít případně i nárok na podporu v nezaměstnanosti (byť to bude jen za období „pár“ dní).

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Podpora 2023:

Výpověď v práci a čerpání rodičovského příspěvku – mám nárok na podporu?

-

Dobrý den, Po RD jsem nastoupila den po 3. narozeninách dcery do zaměstnání. Po 1,5 měsíci jsme se dohodli se zaměstnavatelem, na výpovědi dohodou. Hledám si nové zaměstnání. Můžu se nahlásit na ÚP do doby, než si ho najdu? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti 45%? Nebo mi úřad řekne, že jelikož čerpám rodičovský […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory – z jaké částky se vypočítá podpora v nezaměstnanosti?

-

Dobrý den, z jakého výdělku, částky se vypočítá podpora v nezaměstnanosti? Zaměstnavatel mi dal výpověď z důvodu platební neschopnosti. Jsem u firmy 10 let. Výpověď s dvouměsíční lhůtou a tříměsíčním odstupným. Po třech týdnech jsem nastoupil do nemocnice a pak další 3 měsíce v nemocenské. Po ukončení nemocenské mi dobíhá výpovědní doba ještě 5 týdnů. […]

Zobrazit odpověď

Výpočet podpory v nezaměstnanosti po ukončení práce na DPČ

-

Dobrý den, mám dotaz, 31. 5. 2023 budu končit pracovní poměr z mé strany dohodou. Od 1. 6. 2023 do 31. 12. 2023 budu mít DPČ na 40 hod měsíčně. Jak se mi po ukončení DPČ bude po přihlášení na Úřad práce počítat podpora v nezaměstnanosti. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď

Těhotenství a úřad práce – mám nárok na nějaký příspěvek?

-

Dobrý den, byla jsem krátce zaměstnaná a propuštěná ve zkušební době ze strany zaměstnavatele. V té době už jsem byla těhotná, ale teprve na začátku, takže jsem to nikomu nesdělovala. Zaregistrovala jsem se na ÚP a čekala na potvrzení těhotenství od lékaře, což se potvrdilo. Chci se zeptat, jaká mám práva a povinnosti na ÚP […]

Zobrazit odpověď