Je možná péče o dítě a brigáda?

Dobrý den,

rodičovský příspěvek jsem měla do prosince 2015. Od 1. 1. 2016 jsem na úřadu práce. Mám tři děti narozené: 26. 2. 2000, 3.5.20072, 4. 1. 2012.

Je možno nyní přestoupit na péči o dítě do 7 let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku?

Musím nahlásit případnou změnu úřadu sociálního zabezpečení? Můžu si brigádně přivydělat?

Je nutno oznámit případnou změnu zdravotní pojišťovně, když by pojistné platil stále stát?

Moc Vám děkuji za odpověď.

Dotaz poslal/a: Radka G., 20.09.2016 11:50
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 30.09.2016 02:23 napsal/a:

Dobrý den,

Ano můžete být osoba pečující o dítě do 7 roků (nebo případně osoba pečující o dítě do 15 roků věku dítěte).

V takovém případě musíte změnu nahlásit především vaší zdravotní pojišťovně. A to písemně nebo se dostavit na nějakou pobočku vaší zdravotní pojišťovny. Pokud vím tak na nahlášení této změny zpravidla nemají pojišťovny nějaký konkrétní formulář (záleží ale na konkrétní pojišťovně). Jakmile tuto změnu nahlásíte, plátcem zdravotního pojištění se stává stát.

Na ČSSZ (resp. místěn příslušnou OSSZ) tuto změnu hlásit nemusíte. V době kdy budete vedena jako osoba pečující o dítě, za vás ale nikdo neodvádí sociální pojištění. Tato doba se pak tedy následně nezapočítává do případného nároku na důchod. Pokud byste chtěla, aby se vám i tato doba započítala do budoucího nároku na starobní důchod, musela byste si sama platit dobrovolné sociální pojištění, které je aktuálně (v roce 2016) ve výši 1891 Kč měsíčně.

Co se týká případné možnosti brigády, tak zde je rozhodující paragraf 7, písmeno K zákona o zdravotním pojištění:

§ 7

(1) Stát je plátcem pojistného prostřednictvím státního rozpočtu za tyto pojištěnce:

k) osoby celodenně osobně a řádně pečující alespoň o jedno dítě do sedmi let věku nebo nejméně o dvě děti do 15 let věku, nejde-li o osoby uvedené v písmenu c) nebo d). Podmínka celodenní péče se považuje za splněnou i tehdy, je-li dítě předškolního věku umístěno v jeslích (mateřské škole), popřípadě v obdobném zařízení na dobu, která nepřevyšuje čtyři hodiny denně, a jde-li o dítě plnící povinnou školní docházku, po dobu návštěvy školy, s výjimkou umístění v zařízení s týdenním či celoročním pobytem. Za takové osoby se považuje vždy pouze jedna osoba, a to buď otec nebo matka dítěte, nebo osoba, která převzala dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů, pokud nemají příjmy ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti,

Z výše uvedeného vyplývá, že jednak děti, o které budete pečovat, nesmí navštěvovat školku na dobu delší než 4 hodiny denně. Dále platí, že jako osoba pečující o dítě nesmíte vykonávat žádnou samostatně výdělečnou činnost ani mít příjmy ze zaměstnání. A práce na DPP či DPČ se také řadí mezi „zaměstnání“.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Péče o dítě:

Školka při prodloužení rodičovské

-

Dobrý den, opět se na Vás obracím s dotazem, který se týká prodloužení rodičovské o neplacené volno a školky pro dcerku. V březnu 2021 mi RD končí, rodičovský příspěvek však budu dále pobírat až do jejích čtyř let. Poradila jste mi, a potvrdila mi to i pojišťovna, že vzhledem k pobírání příspěvku za mě bude […]

Zobrazit odpověď

Mám nárok na ošetřovné (OČR) na vnuka, jako jeho babička?

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Hlídám devítiletého vnuka, dcera dělá ve zdravotnictví a v dnešní době ji tam potřebují a vnuk by musel být doma sám. Mám jako babička právo čerpat ošetřovné? Jsem stále pracující a nemám už dovolenou. Ještě bych chtěla zmínit, že navíc bydlím na druhém konci republiky, jsem z Mostu a […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské o neplacené volno II.

-

Dobrý den, velmi děkuji za zodpovězení otázky ohledně prodloužení rodičovské a školky. O zdravotním pojištění mam tedy jasno, při pobírání rodičovského příspěvku může dcera navštěvovat školku neomezeně. Teď ještě co sociální? Tam mě nahánět nebudou? Případně bude se tato doba započítávat k té vyloučené době? Nemusí se v tom případě taky splňovat ta podmínka omezeni […]

Zobrazit odpověď

Školka při prodloužení rodičovské o neplacené volno

-

Dobrý den, potřebovala bych poradit. V březnu 2021 mi končí rodičovská dovolená a u zaměstnavatele jsem se informovala ohledně prodloužení volna do čtyř let věku dítěte. Zde mi řekli, že by to neměl být problém, ale s tím, že až půjde dcerka ve třech a půl letech do školky, může pouze na dopoledne, abych splňovala […]

Zobrazit odpověď