Budeme mít nárok na porodné?

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zdali dostaneme porodné na druhé dítě.

Máme s přítelem chlapečka, kterému budou 2 roky a 1 měsíc až se nám narodí druhé mimčo to se má narodit 25.března jelikož pobírám rodičák 7 100 Kč a přítel má na nejvýš 22 000 Kč neměla jsem nárok u prvního dítka ani na porodné ani na dětský přídavek teď jak jsem četla nevím, jestli ten rodičák se vztahuje jako sociální dávka jestli se výplata počítá dohromady s řidičákem děkuji moc za odpověď

Dotaz poslal/a: Zdenka V., 18.10.2014 15:53
Bc. Jan Bárta
Bc. Jan Bárta 21.10.2014 07:53 napsal/a:

Dobrý den Zdenko,

Co se týká vašeho případného nároku na porodné – vzhledem k tomu, že dítě by se mělo narodit až v roce 2015, tak to už budou platit trochu jiná pravidla. Aktuálně je porodné jen na první dítě a hranice příjmů rodiny nesmí být více než 2,4 násobek životního minima (tj. pokud byl váš příjem společně s přítele u prvního dítěte více než 18 504, tak jste nárok neměli).

Od začátku roku 2015 (do 1. 1. 2015) se pravidla změní, což se bude týkat i vás. Nově bude možné mít příjmy vyšší – až 2,7 násobek životního minima – a porodné se bude vyplácet i na druhé dítě. Pokud bychom pro výpočet životního minima použili aktuální údaje, tak by to znamenalo, že vaše příjmy nesmí být v rozhodném období vyšší než 25 515 Kč.

Tady několik upřesňujících poznámek:

Výše životního minima se může v roce 2015 zvýšit. Ještě není konec roku – já vycházím z hodnot platných pro rok 2014.

Rozhodné období, za které se budou posuzovat příjmy, závisí na přesném termínu porodu. Pokud by to bylo v březnu, pak se bude počítat průměrný příjem za říjen – prosinec 2014. Pokud by se vám náhodnou dítě narodilo až v dubnu 2015, pak by se počítal průměrný příjem za období leden – březen 2015.

Mezi příjmy se počítá především: příjem vašeho přítele ze zaměstnání (čistá mzda), váš rodičovský příspěvek, přídavky na první dítě (pokud pobíráte dětské přídavky na první dítě). Dále by tam mohla spadat peněžitá pomoc v mateřství – pokud byste na ni před porodem měla nárok a pokud by její výplata spadala do rozhodného období.

Mezi další příjmy, které by se vás mohly týkat, jsou příjmy z podnikání (pokud byste vy nebo přítel měli vedlejší příjem jako OSVČ), příjmy z pronájmu (např. pokud byste podnikali apod. Kompletní přehled najdete v příslušném zákonu – jedná se o zákon číslo 117/1995 Sb., Zákon o státní sociální podpoře.

V paragrafu § 5 jsou vypsány všechny příjmy, které se započítávají, viz:

5 odst. 1 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře. In Sbírka zákonů ČR, ročník 1995, částka 31. Dostupné na: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1995-117#p5-1

Takže, pokud by v rozhodném období váš příjem byl oněch 6100 Kč rodičovského příspěvek a 22 000 Kč čistá mzda vašeho přítele, pak byste na porodné bohužel s největší pravděpodobností nárok neměla (pokud by nedošlo k nějaké změně ve výši životního minima)

 

Zařazeno v: , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Porodné:

Těhotenství – nezaměstnanost – samoživitelka – na co mám nárok?

-

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o radu v mé současné situaci. Posledního května 2020 jsem dostala výpověď vzhledem k pandemii. Byly mi vyplaceny tři odstupné platy. V srpnu jsem se registrovala na ÚP. Mám nárok na podporu v nezaměstnanosti na pět měsíců. (prosinec 2020 – duben 2021). V říjnu jsem zjistila, že […]

Zobrazit odpověď

Nezaměstnaná a těhotná – mám nárok na nemocenskou?

-

Dobrý den, od srpna 2020 jsem evidovaná na úřadu práce, do prosince jsem pobírala podporu v nezaměstnanosti. Nyní jsem přišla na to, že jsem těhotná. Lékař mi doporučuje nemocenskou na základě rizikového těhotenství. Chci se zeptat: 1, Mám nárok na nemocenskou? 2, Z čeho se mi bude vypočítávat podpora v mateřství? Předem děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Mateřská a další příspěvky v těhotenství a po porodu

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat: Již 3 rokem pracuji jako OSVČ, platím zdravotní, sociální a také nemocenské (nejdříve 126 a nyní 147 Kč). Otěhotněla jsem a porod mám plánovaný na 19. 7. 2021, jelikož budu samoživitelka, chtěla bych poprosit o radu, z čeho se mi  bude vypočítávat mateřská (cca jsem to spočítala na 4580, […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné u nezletilé matky

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli bych měla mít nárok na porodné. Je mi 17let, 18 mi bude v dubnu 2021 a koncem ledna 2021 bych měla porodit. Bydlím se svou matkou. Bude se její příjem také posuzovat, já žádný nemám, otec dítěte se mnou není a nic mi nedává. Děkuji za odpověď

Zobrazit odpověď