Kdy se přihlásit na úřad práce

Dobrý den,

Chtěla bych se vás zeptat, kdy se přihlásit na úřad práce kvůli podpoře a placení zdravotního pojištění.

Můj přítel dostal výpověď včera 18. 4. 2017 s dvouměsíčním odstupným.

Musí se přihlásit na ÚP již teď nebo až po uplynutí dvou měsíců, jelikož dostal odstupné?

Moc vám děkuji za odpověď

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Lenka F., 19.04.2017 15:39
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 12:01 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že se váš přítel rozhodně „nemusí“ hlásit na Úřadu práce. V žádném zákoně není stanovena taková povinnost. Podání žádosti o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání je dobrovolná aktivita. Kdo nechce, tak po dobu nezaměstnanosti na Úřadu práce vůbec nemusí být. Pak ale pochopitelně nemá možnost využít výhody, které z evidence na ÚP plynou.

Jedná se zde především o zdravotní pojištění. V době, kdy je váš přítel nezaměstnaný, nikdo za něj neplatí zdravotní pojištění. Pokud by byl zařazený v evidenci Úřadu práce, pak za něj zdravotní pojištění platí stát. Pokud by nebyl na úřadu práce, a po celý měsíc nevykonával žádnou výdělečnou činnost, kde by za něj zdravotní pojištění uhradil zaměstnavatel, pak mu vzniká povinnost toto oznámit své zdravotní pojišťovně. Jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) by si pak musel platit minimální zdravotní pojištění 1485 Kč měsíčně. Pokud by si jej neplatil, tak mu zdravotní pojišťovny zbytečně vzniká dluh, který se pak s časem docela dost zvyšuje o úroky.

Pokud by zašel na úřad práce do 3 pracovních dní od skončení zaměstnání, pak bude do evidence uchazečů o zaměstnání zařazen k datu ukončení pracovního poměru.

Současně – pokud splňuje podmínku minimální odpracované doby (přesněji doby účasti na důchodovém pojištění), v délce alespoň 12 měsíců za poslední 2 roky – pak by vašemu příteli vznikal nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Vzhledem k vyplacenému odstupnému, by tuto podporu sice první dva měsíce nedostával, ale nepřišel by o ni. Pokud váš přítel spadá do věkové kategorie do 55 roků, pak má nárok na 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti.

V praxi by to pak u něj bylo tak, že za 1 a 2 měsíc by nedostal žádnou podporu, ale stát by za něj alespoň uhradil zdravotní pojištění. Dále pak, za 3 – 7 měsíc by už dostával podporu v nezaměstnanosti.

Pokud tedy váš přítel neočekává, že by ve velmi krátké době nastupoval do nového zaměstnání, pak se určitě vyplatí zajít na úřad práce co nejdříve, byť by zatím neměl nárok na podporu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Daňová sleva na dítě jen v některých měsících

-

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné, když jsem veden na Úřadu práce cca 3 měsíc, aby manželka uplatnila slevu daně na dítě, kterou sem do doby mého zaměstnání uplatňoval já. A muže tuto slevu na dítě uplatnit i na měsíce, když jsem byl na dlouhodobém ošetřovném, jako ještě zaměstnanec a bylo mi 90 […]

Zobrazit odpověď

Zahraniční studijní pobyt – sociální + zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jedu na rok na zahraniční studijní pobyt do Asie a zajímalo by mne, jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním. Studium nemám přes svou VŠ tady v ČR, budu ji kvůli tomu muset přerušovat, takže zde prakticky nebudu studentem. Vím o možnosti podat si žádost o posouzení postavení studia na vysoké škole […]

Zobrazit odpověď

Daňová sleva na dítě ve společné domácnosti

-

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda-li si mohu uplatnit slevu na dítě žijící ve společné domácnosti. S matkou dítěte žijeme ve společném domě cca rok, prozatím nejsme sezdaní, na dítě si nikdo jiný slevu neuplatňuje. Matka dítěte je v současné době na mateřské dovolené, není a nebyla s biologickým otcem v manželství. Děkuji

Zobrazit odpověď

PPM pro OSVČ – mohu si ji nějak zvýšit?

-

Dobrý den, Jsem na rodičovské dovolené a vykonávám vedlejší činnost jako OSVČ. Přihlásila jsem se k placení nemocenského pojištění, protože plánuji další těhotenství. Můžu si tuto platbu navýšit, aniž bych navyšovala placení sociálního pojištění? Chtěla bych si zajistit vyšší PPM. Jaké je maximum a dá se tato platba měnit kdykoli? Děkuji!

Zobrazit odpověď