Kdy se přihlásit na úřad práce

Dobrý den,

Chtěla bych se vás zeptat, kdy se přihlásit na úřad práce kvůli podpoře a placení zdravotního pojištění.

Můj přítel dostal výpověď včera 18. 4. 2017 s dvouměsíčním odstupným.

Musí se přihlásit na ÚP již teď nebo až po uplynutí dvou měsíců, jelikož dostal odstupné?

Moc vám děkuji za odpověď

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Lenka F., 19.04.2017 15:39
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 12:01 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že se váš přítel rozhodně „nemusí“ hlásit na Úřadu práce. V žádném zákoně není stanovena taková povinnost. Podání žádosti o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání je dobrovolná aktivita. Kdo nechce, tak po dobu nezaměstnanosti na Úřadu práce vůbec nemusí být. Pak ale pochopitelně nemá možnost využít výhody, které z evidence na ÚP plynou.

Jedná se zde především o zdravotní pojištění. V době, kdy je váš přítel nezaměstnaný, nikdo za něj neplatí zdravotní pojištění. Pokud by byl zařazený v evidenci Úřadu práce, pak za něj zdravotní pojištění platí stát. Pokud by nebyl na úřadu práce, a po celý měsíc nevykonával žádnou výdělečnou činnost, kde by za něj zdravotní pojištění uhradil zaměstnavatel, pak mu vzniká povinnost toto oznámit své zdravotní pojišťovně. Jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) by si pak musel platit minimální zdravotní pojištění 1485 Kč měsíčně. Pokud by si jej neplatil, tak mu zdravotní pojišťovny zbytečně vzniká dluh, který se pak s časem docela dost zvyšuje o úroky.

Pokud by zašel na úřad práce do 3 pracovních dní od skončení zaměstnání, pak bude do evidence uchazečů o zaměstnání zařazen k datu ukončení pracovního poměru.

Současně – pokud splňuje podmínku minimální odpracované doby (přesněji doby účasti na důchodovém pojištění), v délce alespoň 12 měsíců za poslední 2 roky – pak by vašemu příteli vznikal nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Vzhledem k vyplacenému odstupnému, by tuto podporu sice první dva měsíce nedostával, ale nepřišel by o ni. Pokud váš přítel spadá do věkové kategorie do 55 roků, pak má nárok na 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti.

V praxi by to pak u něj bylo tak, že za 1 a 2 měsíc by nedostal žádnou podporu, ale stát by za něj alespoň uhradil zdravotní pojištění. Dále pak, za 3 – 7 měsíc by už dostával podporu v nezaměstnanosti.

Pokud tedy váš přítel neočekává, že by ve velmi krátké době nastupoval do nového zaměstnání, pak se určitě vyplatí zajít na úřad práce co nejdříve, byť by zatím neměl nárok na podporu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Odvod zdravotního a sociálního pojištění při nekolidujícím zaměstnání

-

Odvádí zaměstnavatel zdravotní a sociální pojištění za zaměstnance, který je v evidenci ÚP a pracuje v rámci nekolidujícího zaměstnání?

Zobrazit odpověď

Student nad 26 let, sociální a zdravotní pojištění

-

Dobrý den, jsem studentkou prezenční formy studia na vysoké škole (magisterské studium) a zítra, tj. 17.1. je mi 26 let. Do toho mám brigádu na DPP do 10 tisíc. Jak to teď tedy bude s placením sociálního a zdravotního pojištění, mám se nahlásit na obě pojišťovny a pojistné si platit, dokud nenajdu zaměstnání na hlavni […]

Zobrazit odpověď

Ukončení rodičovské dovolené v roce 2022 a začátek mateřské na druhé dítě

-

Dobrý den! V lednu 2022, mi končí po třech letech rodičovská dovolená. A v dubnu 2022, čekáme narození druhého dítěte, takže pak budu zase na mateřské. Můžete mi poradit, jestli se mám do té doby hlásit na Úřadu práce, když mi budou zbývat 3 měsíce do porodu? Děkuji za odpověď!

Zobrazit odpověď

Nahlášení na Úřadu práce po neúspěšné maturitě v září

-

Dobrý den, omlouvám se za možná hloupý dotaz, ale poslední dobou mi to stále vrtá hlavou. Jde o to, že v roce 2019 jsem končila střední školu s maturitou, v plánu bylo pokračovat na vysokou, nicméně jsem první zkoušku neudělala a musela jí zkusit na podzim, tedy září 2019 (učitelka nám říkala, že jsme stále […]

Zobrazit odpověď