Kdy se přihlásit na úřad práce

Dobrý den,

Chtěla bych se vás zeptat, kdy se přihlásit na úřad práce kvůli podpoře a placení zdravotního pojištění.

Můj přítel dostal výpověď včera 18. 4. 2017 s dvouměsíčním odstupným.

Musí se přihlásit na ÚP již teď nebo až po uplynutí dvou měsíců, jelikož dostal odstupné?

Moc vám děkuji za odpověď

S pozdravem

Dotaz poslal/a: Lenka F., 19.04.2017 15:39
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 20.04.2017 12:01 napsal/a:

Dobrý den,

Obecně platí, že se váš přítel rozhodně „nemusí“ hlásit na Úřadu práce. V žádném zákoně není stanovena taková povinnost. Podání žádosti o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání je dobrovolná aktivita. Kdo nechce, tak po dobu nezaměstnanosti na Úřadu práce vůbec nemusí být. Pak ale pochopitelně nemá možnost využít výhody, které z evidence na ÚP plynou.

Jedná se zde především o zdravotní pojištění. V době, kdy je váš přítel nezaměstnaný, nikdo za něj neplatí zdravotní pojištění. Pokud by byl zařazený v evidenci Úřadu práce, pak za něj zdravotní pojištění platí stát. Pokud by nebyl na úřadu práce, a po celý měsíc nevykonával žádnou výdělečnou činnost, kde by za něj zdravotní pojištění uhradil zaměstnavatel, pak mu vzniká povinnost toto oznámit své zdravotní pojišťovně. Jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) by si pak musel platit minimální zdravotní pojištění 1485 Kč měsíčně. Pokud by si jej neplatil, tak mu zdravotní pojišťovny zbytečně vzniká dluh, který se pak s časem docela dost zvyšuje o úroky.

Pokud by zašel na úřad práce do 3 pracovních dní od skončení zaměstnání, pak bude do evidence uchazečů o zaměstnání zařazen k datu ukončení pracovního poměru.

Současně – pokud splňuje podmínku minimální odpracované doby (přesněji doby účasti na důchodovém pojištění), v délce alespoň 12 měsíců za poslední 2 roky – pak by vašemu příteli vznikal nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Vzhledem k vyplacenému odstupnému, by tuto podporu sice první dva měsíce nedostával, ale nepřišel by o ni. Pokud váš přítel spadá do věkové kategorie do 55 roků, pak má nárok na 5 měsíců podpory v nezaměstnanosti.

V praxi by to pak u něj bylo tak, že za 1 a 2 měsíc by nedostal žádnou podporu, ale stát by za něj alespoň uhradil zdravotní pojištění. Dále pak, za 3 – 7 měsíc by už dostával podporu v nezaměstnanosti.

Pokud tedy váš přítel neočekává, že by ve velmi krátké době nastupoval do nového zaměstnání, pak se určitě vyplatí zajít na úřad práce co nejdříve, byť by zatím neměl nárok na podporu.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Daně:

Sociální pojištění – práce na dohodu o provedení práce (DPP)

-

Dobrý den, mám dotaz – pracuji na dohodu provedení práce. Vydělala jsem si 7100 Kč. Kdo za mě hradí sociální pojištění? Musím to hradit já? Jak to je, se v tom vůbec nevyznám.

Zobrazit odpověď

Více dohod DPP souběžně u osoby pečující o dítě

-

Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda mohu mít více DPP u různých zaměstnavatelů? A mění se pak výše možného přivýdělku? (např. u 1 zaměstnavatele 10tis., u při  2 DPP více?) Jsem vedená jako osoba pečující o 2 děti do 15 let. Děkuji za odpověď.

Zobrazit odpověď

Sleva na manželku 2024 – jak se prokazuje sleva na manželku?

-

Dobrý den, Manželce na konci ledna 2024 skončila rodičovská dovolená. A od února 2024 nastoupila zpět do zaměstnání. Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na slevu za manželku v daňovém přiznání 2024? Četl jsem, že se nějak měnily podmínky, a že bude nárok na slevu jenom během rodičovské. Platí to, i když rodičovská skončila až […]

Zobrazit odpověď

Péče o děti do 15 let – kolik si mohu přivydělat na DPP nebo DPČ?

-

Dobrý den, manželka je nahlášena na péči o dítě a teď řešíme kolik si muže v roce 2024 přivydělat na DPP a DPČ. Je to stejné jako u stejné otázky z roku 2022. Děkuji

Zobrazit odpověď