Mateřská po úspěšném skončení studia

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli mám nárok na mateřskou, když jsem v červnu úspěšně ukončila studium, a od té doby, co nejsem studentem, jsem na pracovním úřadu (od září) jelikož mě kvůli těhotenství nepřijali do práce.

Termín porodu, mám začátek ledna. Někde jsem četla, že bych nárok mít měla, jelikož úspěšně ukončené studium se počítá jako soustavná příprava na zaměstnání a ochranná.

Lhůta je 180 dní od ukončení studia do 6 týdnů před termínem porodu, což by mi vyšlo.

Jak to tedy prosím je?? Děkuji

Dotaz poslal/a: Nikol, 21.11.2016 20:01
Ing. Petra Měkotová
Ing. Petra Měkotová 22.11.2016 19:29 napsal/a:

Dobrý den,

Velmi stručná odpověď na Váš dotaz, by zněla: „bohužel je mi líto, ale na „mateřskou“ (resp. PPM, peněžitou pomoc v mateřství) nárok mít nebudete“. Tady je pak vysvětlení:

Ano máte pravdu, že při úspěšném ukončení studia, vám může být část doby studia zahrnuta do lhůty minimální účasti na nemocenském pojištění. Pro nárok na „mateřskou“ (PPM, peněžitou pomoc v mateřství) je vyžadováno, aby před nástupem na PPM byla splněna podmínka minimální účasti na nemocenském pojištění v rozsahu 270 kalendářních dní.

Nemocenské pojištění zpravidla platí zaměstnavatelé nebo si jej OSVČ mohou hradit sami. Za studenty nebo nezaměstnané, nemocenské pojištění neplatí nikdo. Pro studenty, kteří úspěšně dokončí studium, sice platí jedna výjimka – viz paragraf 32, zákon o nemocenském pojištění:

(4) Do doby účasti na pojištění pro nárok na peněžitou pomoc v mateřství podle odstavců 2 a 3 se započítává též          

a) doba studia na střední, vyšší odborné nebo vysoké škole nebo na konzervatoři považovaná za soustavnou přípravu na budoucí povolání pro účely důchodového pojištění, jestliže toto studium bylo úspěšně ukončeno,

Tím je ale splněna pouze jedna ze dvou podstatných podmínek pro nárok na PPM. Tou druhou, a neméně důležitou podmínkou je pak to, že v době nástupu na PPM jste stále zaměstnána (resp. tedy účastníkem nemocenského pojištění), nebo v ochranné lhůtě až 180 dní od skončení posledního zaměstnání.

O ochranná lhůta plyne jen z pojištěné činnosti (typicky ze zaměstnání). Doba studia není dobou, kdy byste byla nemocensky pojištěna. Zákon sice připouští výjimku, že se vám studium může započíst do oněch 270 dní, ale to nezaznamená, že by ze studia vyplývala ochranná lhůta. Viz paragraf 15:

(3) Ochranná lhůta plyne jen z pojištěné činnosti, a to samostatně z každé pojištěné činnosti.

Takže tedy: Doba studia není pojištěná činnost. Ze studia střední, vyšší odborné nebo vysoké školy neplyne žádná ochranná lhůta.

Takže, když jste nyní nezaměstnaná, a po skončení studia, jste nevykonávala nějaké zaměstnání (pojištěnou činnost), ze které by vám plynula ochranná lhůta, tak na PPM mít nárok nebudete.

 

Zařazeno v: , , , , , , , , , ,

 

Další dotazy ze sekce Mateřská dovolená (MD):

Výpočet PPM při neschopence v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak se v roce 2022 počítá nárok na PPM. Mám smlouvu na dobu neurčitou od 1. 6. 2016, předpoklad pro nástup na mateřskou bude 17. 5. 2022. Teď mi hrozí, že budu muset na neschopenku, tak se chci zeptat, co to udělá s případným výpočtem pro výši PPM. Dočetla […]

Zobrazit odpověď

Konec rodičovské dovolené v lednu 2022 a začátek mateřské v únoru 2022

-

Dobrý den, zajímalo by mě, jaké mam možnosti, když 31. ledna 2022 mi končí rodičovská dovolená (3 roky) a nárok na mateřskou mi vzniká až 25. února 2022. Termín porodu druhého miminka mám 23. dubna 2022. Můj zaměstnavatel mi naznačil, že by bylo dobré, abych dala výpověď, ale toto řešení beru, až jako úplně poslední. […]

Zobrazit odpověď

Nárok na porodné a mateřskou v roce 2022 u nezaměstnané těhotné, po skončení studia na SŠ?

-

Dobrý den, Chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na porodné a mateřskou, když jsem momentálně nezaměstnaná a vedená na Úřadu práce. Hledala jsem to na internetu, a narazila jsem na různé informace a nemám v tom moc jasno. Minulý rok jsem dokončila studium střední školy. Kvůli COVIDu a dalším věcem, jsem nakonec maturovala až […]

Zobrazit odpověď

Práce na DPP během mateřské dovolené v roce 2022

-

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Od 1. února 2022 nastupuji na mateřskou dovolenou. Zaměstnavatel mi nabídl práci na DPP (zastávám technickou pozici a DPP bych měla na administrativu). Chtěla bych se zeptat, zda tedy mohu během mateřské dovolené, pracovat na DPP pro stejného zaměstnavatele, nebo jestli je tam nějaké omezení? A dále, […]

Zobrazit odpověď